„Tai aukso kasykla. Pinigai teka upeliais.“ Rado būdą finansuoti karą (1)
Tai tikra Kremliaus aukso kasykla – uždirbta jau 2,5 mlrd. dolerių.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Rusija turtėja perimdama aukso kasyklas Afrikoje. Būtent jų dėka Putinas gali finansuoti karą, kurį jis kariauja Ukrainoje. Per dvejus metus nuo didelio masto karo pradžios Maskva išgavo aukso už 2,5 mlrd. dolerių. Rusija stiprina gerus santykius su Afrikos šalimis ir lengvai susitvarko su nelegaliais sandoriais.
Rusijai įvedus sankcijas, Rusijos samdinių skaičius Afrikoje greitai išaugo ir atsirado aukso kasybos įmonių, daugiausia Vakarų Afrikoje ir Sudane. Kol Afrikos auksas pasiekia Rusiją, jis dažniausiai išplaunamas per tranzito rinkas.
Tokia tarpinė vieta yra, pavyzdžiui, Kamerūnas, kur auksas kontrabanda gabenamas iš Vakarų Afrikos šalių. Iš Kamerūno nedideli privatūs lėktuvai jį gabena arba tiesiai į Rusiją, arba dažniau į Persijos įlankos šalis, pirmiausia į Jungtinius Arabų Emyratus, iš kur legaliai pasiekia pasaulines rinkas, įskaitant Šveicariją ir Jungtinę Karalystę.
|
Rusijai gana lengva vykdyti tokius nelegalius sandorius, nes Vakarų Afrikoje išgaunamo aukso atsekimą apsunkina Vakarų Afrikos valstybių ekonominės bendrijos (ECOWAS) Maliui įvestos sankcijos. O šalis yra trečia pagal dydį aukso gamintoja Afrikoje ir 13-a pasaulyje.
Apskaičiuota, kad Malyje yra 881 metrinė tona aukso telkinių, išgaunamų maždaug 300 mažų kasyklų, kurias Rusija siekia kontroliuoti per savo samdinius.
Anot žurnalo „The Africa Report“, buvusios „Wagner“ grupės samdiniai užėmė mažiausiai tris didžiausias Malio kasyklas ir daug mažų, kuriose auksą išgauna upelyje su koštuvu rankose braidžiojantys darbininkai.
2023 m. lapkritį Malis pažadėjo užtikrinti, kad visas šalyje išgaunamas auksas patektų į Rusijos rankas.
Rusija taip pat gauna aukso Centrinės Afrikos Respublikoje, kur Rusijos samdinių visiškai kontroliuojama įmonė gavo išskirtines teises į didžiausią šalies aukso kasyklą mainais už prezidento Faustino-Archange Touadéra režimo apsaugą.
Rusijos prekybos delegacija šiuo metu lankosi Sudane, siekdama užtikrinti, kad Maskva jau kitą mėnesį galės išgauti auksą daugelyje šalies kasyklų. Vienas iš „Sudan Tribune“ pašnekovų užsiminė, kad Rusija mainais už auksą pasiūlė ginklų atsargas pilietinio karo draskomai šaliai.
Rusijos aukso kasybos įmonė „Nordgold“ taip pat veikia Burkina Fase ir Gvinėjoje. Siera Leonėje auksą kasa nedidelės Rusijos įmonės, su kuriomis Rusija stiprina santykius ir šiais metais ketina atidaryti diplomatinę atstovybę sostinėje Fritaune. Rusijai bendradarbiauti su Siera Leonės kasybos sektoriumi padeda šalies kalnakasybos ministras Julius Danielis Mattai, kuris mėgsta demonstruoti savo rusų kalbos žinias.
Galutinis Rusijos samdinių Afrikoje tikslas yra išlaikyti Afrikos režimus, esančius valdžioje, priklausomus nuo jų, padedant užtikrinti ilgalaikį Kremliaus pajamų srautą, kartu remiant autoritarizmą ir nestabilumą visame regione. O tai yra platesnės Rusijos geopolitinės strategijos dalis, siekiant nukreipti demokratinių šalių dėmesį nuo Ukrainos.