„Blokas.“ Orbanui šakės  ()

Orbanas už „permainas“.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Vengrijos nacionalistų lyderis Viktoras Orbanas, kreipdamasis į Europos Parlamentą (EP), trečiadienį pasisakė už „permainas“ Europoje, o jo kreipimasis buvo pasitiktas protestais.

„Europos Sąjungai reikia keistis, ir šiandien norėčiau jus tuo įtikinti“, – teigė griežtosios dešinės atstovas, atvykęs į Strasbūrą pristatyti Vengrijos pirmininkavimo ES prioritetų.

V. Orbanas šį laikotarpį pavadino rimčiausiu per visą ES istoriją: karas Ukrainoje ant jos slenksčio, stiprėjantis konfliktas Viduriniuose Rytuose ir migracijos krizė, dėl kurios, pasak jo, gali sugriūti Šengeno atvirų sienų sistema.

„Mūsų sąjunga turi keistis, o pirmininkaujanti valstybė nori būti šių pokyčių katalizatoriumi“, – teigė jis.

„Tai ne „Eurovizija“

V. Orbano vyriausybė, artimiausia Rusijos prezidento Vladimiro Putino sąjungininkė ES, nesutaria su partnerėmis daugeliu klausimų – nuo pagalbos Ukrainai iki daugybės vengrų įstatymų, kurie, anot ES, rodo demokratijos nuosmukį šalyje.

Puikus būdas sumažinti šildymo sąskaitas net iki 30 %! Išmanieji radiatorių termostatai už tokias kainas, kokių Lietuvoje nebūna
7407

Nuostabiai geros kainos!

Gausus komplektas

Greitas ir saugus pristatymas

Tuya; Zigbee; APP; Alexa; Google Home ir t. t.

Išsamiau

V. Orbano kreipimasis į parlamentą, kurio klausė ir Europos Komisijos (EK) vadovė Ursula von der Leyen, buvo du kartus atidėtas ir dabar surengtas įpusėjus Budapešto pirmininkavimui.

Pagrindiniai ES įstatymų leidėjai pažadėjo pareikalauti V. Orbano atsakomybės, o Vengrijos opozicijos lyderis, tapęs europarlamentaru, Peteris Magyaras, buvo vienas iš norinčiųjų pasisakyti. Be to, įvairios politinės grupės rengė protesto akcijas.

„Jokių pinigų korumpuotiems“, – skelbė vienas kairiojo sparno įstatymų leidėjų iškeltas plakatas. Jame turimi omenyje milijardai eurų ES lėšų, šiuo metu įšaldytų Vengrijai dėl susirūpinimo teisine valstybe.

Įstatymų leidėjai pagarbiai išklausė V Orbano kalbą, kartais pasigirsdavo simpatizuojančių narių plojimai, tačiau jam baigiant kalbėti salėje chaotiškai imtas giedoti antifašistų himnas „Bella Ciao“.

Tai paskatino parlamento pirmininkę Robertą Metsolą prašyti kolegas laikytis tvarkos.

 

„Tai ne „Eurovizija“, – pareiškė ji.

Tuomet europarlamentarai pradėjo pasisakymus ir vienas po kito užsipuolė Vengrijos lyderį. Išsakytas mintis galima apibendrinti vienos iš žaliųjų lyderių Terry Reintke žodžiais: „Jūs čia nelaukiamas, čia – Europos demokratijos namai.“

U. von der Leyen, kuri kalbėjo iškart po V. Orbano, griežtai jam atkirto, nusitaikydama į tai, kad Budapeštas blokuoja ES paramą Kyjivui ir atsisako prisidėti prie Vakarų pastangų apginkluoti Ukrainą jos kovai su Maskvos pajėgomis.

„Kad būtų pasiekta teisinga taika Ukrainai ir Europai, yra vienintelis kelias: privalome ir toliau įgalinti Ukrainos pasipriešinimą politine, finansine ir karine parama“, – sakė EK vadovė.

„Propagandos šou“

Liepą Vengrijai pradėjus šešių mėnesių pirmininkavimą ES, V. Orbanas nesilaikė scenarijaus – vyko į su partnerėmis nekoordinuotą Ukrainos „taikos misiją“ į Kyjivą, Maskvą ir Pekiną, dėl kurios Briuselyje kraipyta galvomis.

 

Reaguodama į tai, U. von der Leyen nurodė aukščiausio rango pareigūnams praleisti kelis pirmininkaujančios Vengrijos surengtus aukšto lygio susitikimus. Tai de facto boikotas, neturintis precedento bloko istorijoje. Be to, V. Orbano kalba EP buvo dukart atidėta.

Įtaigioje kalboje U. von der Leyen kritikavo V. Orbano užsidegimą stumti ankstyvą taikos susitarimą su V. Putinu, tuos, kas dėl karo kaltina ne įsiveržusią šalį, o šalį, į kurią buvo įsiveržta, „ne Putino valdžios troškimą, o Ukrainos laisvės troškulį“.

Vėliau kalbėjęs konservatyvios Europos liaudies partijos (ELP) lyderis Manfredas Weberis sakė buvęs šokiruotas dėl to, kad V. Orbanas „nė vieno sakinio“ nepaskyrė Ukrainos padėčiai, ir griežtai kritikavo Vengrijos lyderio savavališką diplomatiją, vykdytą su ES vėliava.

„Jūsų kelionė niekada nebuvo taikos misija. Tai buvo didelis propagandos šou autokratams“, – pareiškė M. Weberis.

 

U. von der Leyen taip pat sukritikavo V. Orbano poziciją dėl migracijos ir apkaltino jo vyriausybę nuteistų už prekybą žmonėmis asmenų ankstyvu paleidimu „permetant problemas per kaimyno tvorą“.

EK pirmininkė paminėjo ir Vengrijos vizų schemą Rusijos piliečiams, pavadindama ją „galinėmis durimis kišimuisi iš užsienio“.

2010 metais grįžęs vadovauti šaliai, V. Orbanas ėmėsi varžyti pilietines teises ir griežtinti savo valdžią, ne kartą konfliktuodamas su Briuseliu dėl teisinės valstybės principų.

Tačiau V. Orbanas atkreipė dėmesį į griežtai dešiniųjų laimėjimus rinkimuose nuo Italijos iki Nyderlandų ir Austrijos, taip pat į didėjančią Vengrijos vadovaujamos naujos frakcijos EP – „Patriotų už Europą“ – įtaką kaip į įrodymą, kad politinis klimatas Europoje pamažu, bet užtikrintai keičiasi jo naudai.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: BNS
(22)
(7)
(15)
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama

Komentarai ()