Rekordus muša ne tik bitkoinas. Kriptovaliutos „rauna į viršų“ (3)
Euforija kriptovaliutų rinkoje po Donaldo Trumpo pergalės JAV prezidento rinkimuose pranoko drąsiausius daugelio analitikų lūkesčius.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Beprecedentis bitkoinų kainų augimas, taip pat kaip pokštai sukurtos kriptovaliutos – naujojo prezidento pažadų sukurti draugišką skaitmeninių valiutų reguliavimo aplinką rezultatas.
Donaldo Trumpo pergalė JAV prezidento rinkimuose sukėlė tikrą euforiją kriptovaliutų rinkoje. Bitkoinas kopė į viršų nuo lapkričio 5 dienos ir pasiekė naują visų laikų rekordą – 90 000 USD. Per savaitę didžiausia pasaulyje kriptovaliuta pabrango 30 %. Investuotojai tikisi, kad naujasis JAV prezidentas įvykdys rinkiminius pažadus ir sustiprins skaitmeninio turto pozicijas.
Pabrangimo mastais stebina ne tik bitkoinas. Brangsta ir kitos kriptovaliutos. Populiaraus memo „Dogecoin“ kriptovaliutos kaina vos per penkias dienas įspūdingai išaugo apie 50 %. Tačiau bumas čia tęsiasi jau kelias savaites. „Dogecoin“ prieš mėnesį kainavo 11 centų, o dabar viršija 42 centų ribą ir sumuša visų laikų rekordą nuo 2021 m.
„Dogecoin“ pasirodė rinkoje 2013 metais kaip bitkoino parodija. Ši kriptovaliuta neriboja „monetų“ skaičiaus, o kiekvieną minutę „išgaunama“ 10 000 naujų vienetų. Prie „Dogecoin“ populiarinimo prisidėjo Elono Musko, „Tesla“ savininko ir didelio Donaldo Trumpo rėmėjo, parama. Tačiau niekas tiksliai nežino, ar multimilijardieriaus susižavėjimas „Dogecoin“ nėra tik pokštas.
|
Bet „Dogecoin“ turi konkurentą – kriptovalutą „Shiba Inu“, kuri jau praminta „Dogecoin žudike“. Ši kriptovaliuta buvo paleista 2020 m. „Shiba Inu“ sugebėjo aplink save suburti didelę, aktyvią bendruomenę. Šios „monetos“ kaina per mėnesį padidėjo nuo 0,000018 USD iki 0,000030 USD. Nors „Shiba Inu“ yra memcoin, ji turi augančią ekosistemą.
„Sui“ – viena iš naujesnių kriptovaliutų – taip pat labai populiari. Per mėnesį ji pabrango nuo 1,83 USD iki 3,20 USD, ir pabrango apie 70 % per paskutinę savaitę. Atrodo, kad „Sui“ yra patraukli daugeliui investuotojų dėl savo išmaniosios kontraktų technologijos ir dėmesio decentralizuotam finansavimui (DeFi).
Per rinkimų kampaniją Donaldas Trumpas pažadėjo paversti JAV „pasaulio kriptovaliutų sostine“. Jis pažadėjo sukurti strateginį valstybės bitkoinų rezervą, kurį daugiausia sudarys iš nusikalstamos veiklos konfiskuoti žetonai.
Tuo pat metu jis pasirodė esąs centrinio banko skaitmeninės valiutos (CBDC) įvedimo priešininkas, nes ji konkuruotų su privačiomis iniciatyvomis. Trumpas taip pat paskelbė, kad „pirmąją dieną“ atleis šios pramonės nekenčiamą JAV vertybinių popierių ir biržos komisijos (SEC) pirmininką Garry Genslerį.
Naujasis prezidentas pažadėjo veikti Amerikos kriptovaliutų „minerių“ (kasėjų) vardu. Jis pareiškė, kad visi likę bitkoinai turėtų būti išgauti JAV. Todėl reikėtų suprasti, kad arba įmonės, investuojančios į „ekskavatorius“, mokės mažiau mokesčių, arba valdžia Vašingtone įves lengvatas perkant tokio tipo įrangą.
Dėl visų šių Donaldo Trumpo pareiškimų nenuostabu, kad skaitmeninio turto rinka vėl klesti. Techniniai analitikai pabrėžia, kad bitkoinai ilgą laiką konsolidavosi ir lapkričio pradžioje išsiveržė iš krentančio kanalo formavimosi, kurį investuotojai naudojo kaupdami kriptovaliutų atsargas prieš kitą kilimo bangą.
Pasak analitiko Marcino Tuszkiewicziaus, bitkoinas gali pradėti dar vieną žygį, kurio tikslas turėtų būti augimas nuo 103 000 iki 113 000 USD.
„100 000 USD lygis yra psichologinis barjeras, kurį reikėtų perlaužti dėl rinkos ambicijų“, – aiškina Marcinas Tuszkiewiczius.
Tęsinys kitame puslapyje: