Sukilimas Rusijos valdomoje respublikoje. „Įtampa auga.“ Kas vyksta ()
Nepripažintos separatistinės Abchazijos Respublikos, kurioje Rusija turi didelę įtaką, sostinės gatvėse kilo didžiulės demonstracijos.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Žmonės protestuoja prieš susitarimo ratifikavimą, kuris de facto leidžia Maskvai dominuoti vietos rinkoje.
„Situacija regione darosi vis įtemptesnė“, – sako ekspertas ir priduria: „Manoma, kad Abchazijoje visi yra Rusijos marionetės. Taip nėra“.
Abchazija yra teritorija, priklausanti Sakartvelui, tačiau paskelbusi nepripažintą nepriklausomybę ir faktiškai valdoma Rusijos.
Gatvėse išplitusios audringos demonstracijos įvyko dėl galimo separatistinės respublikos ratifikuotos investicijų sutarties su Rusija. Pagal įą Rusijos verslas Abchazijos rinkoje galės veikti lengvatinėmis sąlygomis.
|
Protestai prasidėjo didžiuliu mastu po to, kai tarnybos sulaikė kelis vietos opozicionierius – Omarą Smyrą, Garri Kokajų, Almaschaną Ardzinbą, Ramazą Jopua ir Aslaną Gwaramiyya.
Lapkričio 12 d. protestuotojai užblokavo tris pagrindinius tiltus prie įvažiavimo į nepripažintos respublikos sostinę. „Apsynypress“ svetainėje rašoma, kad protestuotojai vieną iš tiltų atblokavo tik apie vidurdienį.
Protestuotojų spaudimas davė rezultatų, nes prieš opozicionierius buvo nutrauktas procesas ir jie buvo paleisti. Tada demonstrantai paliko kelio užtvaras likusiose perėjose.
Konfliktų Pietų Kaukaze ekspertas ir buvęs Sakartvelo ministras Paata Zakarešvili interviu „Vot Tak“ prisiminė, kad pasipriešinimas Rusijos veiksmams Abchazijoje buvo matomas jau 2023 metų gruodį, kai vietos valdžia norėjo perduoti valstybinę rezidenciją Maskvai.
Šiuo metu tikimasi dar didesnio visuomenės pasipiktinimo. Zakarešvilis vertino, kad padėtis regione darosi vis įtemptesnė. Tuo tarpu vietos parlamentas sprendimą dėl sutarties su Maskva ratifikavimo turi priimti penktadienį.
Pasak eksperto, separatistinės respublikos valdžia savo veiksmais tik kelia įtampą ir gali tikėtis, kad „prie parlamento atsiras daug daugiau žmonių, nei galėjo nutikti, jei šis eskalavimas nebūtų įvykęs“.
Ekspertas taip pat daro išvadą, kad nepripažintos Abchazijos valdžia visada balansavo tarp savo ir Rusijos interesų, tačiau šiuo metu prezidentas Aslanas Bžania „labai nerangiai stumia Rusijos liniją“.
„Sakartvele manoma, kad Abchazijoje visi yra Rusijos marionetės. Taip nėra“, – protestus apibendrina pašnekovas.