„Nuo mirties kasmet išgelbės 11 mln.!“ Sukūrė geriausi pasaulio ekspertai  ()

Ką valgyti norint išgelbėti planetą?


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Mūsų kasdienis maisto pasirinkimas turi didelę įtaką ne tik mūsų sveikatai, bet ir aplinkai. Tačiau, kaip paaiškėja, didžiausią naudą žmonėms duoda jai draugiška dieta, vadinama planetine. Pažiūrėkite, kaip valgyti taip, kad būtų naudinga visiems.

Planetinė sveikatos dieta yra mitybos modelis, sukurtas žmogaus sveikatai ir aplinkos būklei gerinti. Jį sukūrė tarpdisciplininė komanda, dirbanti viename prestižiškiausių mokslo medicinos žurnalųThe Lancet“.

Sprendimas sujungia rūpinimąsi žmonių sveikata ir poreikiais bei pagarbą natūraliai aplinkai. Todėl pagrindinė jo prielaida yra sumažinti gyvūninės kilmės produktų vartojimą, pakeičiant augaliniais baltymų šaltiniais. Tai ankštinių augalų sėklos, kurias auginant sunaudojama mažiau planetos išteklių ir į atmosferą išmetama mažiau anglies dvideginio.

2000+ užsakymų ir lietuvių pagyros. „Fantastiškas. Mano žmona 9-ame danguje. Labiausiai pasiteisinęs pirkinys!“ (Video)
8083

Mažiausia kaina istorijoje

2000+ užsakymų

Labai giriamas pirkėjų iš Lietuvos ir viso pasaulio

Specialūs kuponai

Iš EU, greitas ir saugus pristatymas

Naujausi techniniai sprendimai ir puikios valymo galimybės

Išsamiau

Svarbi planetinės dietos rekomendacija taip pat yra sumažinti maisto švaistymą, kuris šiuo metu sudaro apie 7 proc. bendro šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio, taip pat sezoninių ir vietinių produktų įtraukimą į kasdienį valgiaraštį.

Tuo tarpu mūsų maisto pasirinkimas dažnai būna neplanuotas ir neapgalvotas. Kai jaučiamės alkani, dažnai pasisotiname perdirbtais produktais, kuriuose yra daug sočiųjų riebalų. Paprasčiau patiekti kotletą su bulvytėmis ir salotų porciją nei tofu padaže su kruopomis, humusu ir daržovėmis. Tai ne tik lengviau, bet ir pats organizmas reikalauja energijos bombos, kai jam tiesiog reikia kalorijų. Tačiau mėsos gamybai naudojama beveik 80 proc. pasaulinių erdvinių išteklių, skirtų maisto gamybai.

Ką valgyti norint išgelbėti planetą?

Planetinę dietą daugiausia sudaro augalinės kilmės produktai, todėl jai reikia kelis kartus mažiau Žemės išteklių, įskaitant vandenį.

 

Pusę pavyzdinės planetinės lėkštės sudaro šviežios daržovės ir vaisiai. Ją papildo viso grūdo produktai (kruopos, pvz., grikiai, miežiai, soros ar rudieji ryžiai), baltymų šaltiniai (pupelės, lęšiai, pupelės, žirniai, avinžirniai, soja ir tofu) bei sveikieji riebalai, riešutai ir sėklos.

Pramoninio maisto ir sočiųjų riebalų rūgščių pertekliaus atsisakymas verčiant minimaliai perdirbtus produktus, kuriuose gausu antioksidantų, skaidulų, vitaminų ir mineralų, turi realią įtaką gyvenimo trukmės ir jo kokybės pailgėjimui. Jei visi laikytųsi planetinės dietos, maisto gamybos išmetamų teršalų kiekis sumažėtų iki trečdalio.

Rūpindamiesi aplinka rūpinamės ir savo sveikata. Jos stovis taip pat priklauso nuo aplinkos būklės, įskaitant vandens ir dirvožemio užterštumo lygį, klimato kaitos ir išteklių naudojimo tempus. Kaip rodo ekopsichologiniai tyrimai, mūsų fizinė ir psichinė gerovė yra susijusi su gamta.

 

Planetinės dietos naudojimas yra dvigubas laimėjimas. Akivaizdu – mūsų planetai ir aplinkai, bet ir mūsų sveikatai. Tai sumažina daugelio su mityba susijusių ligų, kurios šiuo metu lemia prastesnę gyvenimo kokybę ir daugybę ankstyvų mirčių, riziką“, – aiškina gydytoja Alicja Baska, medicinos mokslų daktarė, Lenkijos gyvenimo būdo medicinos draugijos organizacijos direktorė ir visuomenės sveikatos rezidentė. „Maitinimasis pagal planetinės mitybos principus gali žymiai sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų, 2 tipo diabeto, nutukimo ir vėžio riziką, užkertant kelią iki 11 mln. ankstyvų mirčių per metus. Tačiau jo teigiamas poveikis mūsų sveikatai tuo nesibaigia. Vienas neseniai atliktas tyrimas parodė, kad planetos dietos laikymasis gali būti susijęs su depresijos ir nerimo sutrikimų atsiradimo mažėjimu iki 30 procentų.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(2)
(1)
(1)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()