„Meistriškumo klasė. Trumpui patiks, ką Zelenskis padarė su Putinu“ ()
„...jei nurašys beveik ketvirtadalį šalies.“
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sėkmingai prisitaiko prie palaipsniui kintančios Vašingtono politikos po Donaldo Trumpo išrinkimo JAV prezidentu ir prie politinės dinamikos Europoje.
Tai teigiama „Politico“ lapkričio 30 dieną paskelbtame straipsnyje.
Jame pažymima, kad išrinktojo prezidento Donaldo Trumpo pasiūlyta Keitho Kelloggo kandidatūra į specialiojo pasiuntinio Ukrainai ir Rusijai postą tam tikra prasme „nuramino Kyjivą“.
K. Kelloggas, taikos per jėgą šalininkas, anksčiau viešai tvirtino, kad bet koks susitarimas užbaigti karą turi apimti tvirtas saugumo garantijas Ukrainai, priminė žurnalistai.
„K. Kelloggas yra tas, su kuriuo Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ir jo ratas gali dirbti, o Ukrainos lyderis jau greitai prisitaiko prie besikeičiančios politikos Vašingtone ir politinės dinamikos Europoje, demonstruodamas norą sėsti prie derybų stalo. Būtent to reikalauja jo patarėjai amerikiečiai, palikdami V. Putinui galimybę būti „ponu ne“ (sovietų diplomatų Viačeslavo Molotovo ir Andrejaus Gromyko pravardė – red.), rizikuojant užsitraukti D. Trumpo rūstybę“, – rašo „Politico“.
|
Leidinio žurnalistai taip pat įvertino prezidento V. Zelenskio interviu, kurį jis lapkričio 29 d. davė britų televizijos kanalui „Sky News“.
Anot „Politico“, Ukrainos prezidentas surengė gudraus diplomatinio manevravimo meistriškumo klasę, kurioje buvo pasiūlyta „karštą karo etapą“ užbaigti priimant Ukrainą į NATO, net ir be Rusijos Federacijos laikinai okupuotų teritorijų.
Tačiau vienas iš Ukrainos prezidento patarėjų amerikiečių, kalbėjęs anonimiškai, „Politico“ sakė, kad kyla abejonių, ar V. Zelenskis galės tęsti savo politinę karjerą, „jei nurašys beveik ketvirtadalį šalies“.
Leidinio teigimu, tikimybė, kad Donaldas Trumpas pritars Ukrainos narystės NATO idėjai, yra net mažesnė nei tikimybė, kad ją palaikys Joe Bidenas.
„Bus teisinių problemų, susijusių su tuo, kad Aljanso įsipareigojimas kolektyvinei gynybai negalios okupuotomis Ukrainos dalimis. O V. Putinas ir jo padėjėjai kartas nuo karto aiškiai parodo, kad niekada nesutiks su Ukrainos prisijungimu prie NATO“, – rašė „Politico“.
Tačiau žurnalistai mano, kad V. Zelenskio pareiškimas „Sky News“ turėjo kitų tikslų.
„Atrodo, jog buvo siekiama parodyti norą svarstyti įvairius variantus, o Ukrainos lyderis leido suprasti, kad nori dirbti su D. Trumpu vienas prieš vieną“, – teigia leidinys.
Kaip interviu „Politico“ sakė buvęs Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba, visų pirma oficialusis Kyjivas supranta, kad teks persiorientuoti. Štai kodėl prezidentas V. Zelenskis pabrėžia diplomatinių sprendimų paieškos svarbą.
„Pasiklausykite jo naujausių interviu, kuriuose jis sako: „Turime ieškoti diplomatinių sprendimų“, „Turime susigrąžinti Krymą per diplomatiją“, „Nesame pakankamai stiprūs, kad atkurtume savo 1991 m. sienas“. Visa tai yra žinutės D. Trumpui“, – sakė D. Kuleba.
Buvęs Ukrainos užsienio reikalų ministras prognozuoja, kad D. Trumpas imsis greitų veiksmų, siekdamas sustabdyti karą, tačiau perspėja, kad „nei V. Zelenskis, nei V. Putinas nėra suinteresuoti greitu sprendimu, nes abu mano, kad tai bus pasiekta kito sąskaita“.
„V. Zelenskio gudrybė santykiuose su D. Trumpu yra užtikrinti, kad V. Putinas būtų kaltinamas dėl bet kokios nepavykusios taikos iniciatyvos“, – apibendrino „Politico“.
Lapkričio 29 dieną „Reuters“ pranešė, kad dabartinis užsienio reikalų ministras Andrijus Sybiha paragino pakviesti Kyjivą prisijungti prie Aljanso.