Atsitiko tai, kas neįsivaizduojama: o kas toliau? (Video)  ()

Dramatiški pokyčiai gali sudaryti pavojingą galios vakuumą.


Po perversmo
Po perversmo
© Stop kadras | https://www.youtube.com/watch?v=JW1TmZKBkIQ&t=167s

Visi šio ciklo įrašai

  • 2024-12-10 Atsitiko tai, kas neįsivaizduojama: o kas toliau? (Video)  ()

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Basharo al-Assado žlugimas buvo beveik neįsivaizduojamas vos prieš savaitę, kai sukilėliai pradėjo savo stulbinamą kampaniją prieš režimą iš savo bazės Idlibe, Sirijos šiaurės vakaruose.

Tai yra lūžio taškas Sirijai. B. al-Assadas į valdžią atėjo 2000 m., kai mirė jo tėvas Hafezas, kuris šalį valdė 29 metus – ir buvo labai panašus į jį.

Assadas jaunesnysis paveldėjo griežtai kontroliuojamą ir represinę politinę struktūrą, kurioje opozicija nebuvo toleruojama.

[Black Friday] Naujausi „OnePlus“ flagmanai telefonai ir planšetės, išmaniosios „Xiaomi“ antklodės ir plaukų kirpimo mašinėlės (Video)
7802 2

Black Friday rinkinukas

Kuponai

Labai ribotas kiekis

Greitas ir saugus pristatymas

1) „OnePlus 13“ - įvairių versijų naujausi išmanieji telefonai

2) „OnePlus Pad 2“ - globalios versijos planšetė su firminiu dėklu

3) „Riwa RE-6510“ - „Xiaomi“ ekosistemos plaukų kirpimo mašinėlė

4) „Xiaomi Youpin“ - plaunama išmani elektrinė antklodė

Išsamiau

Iš pradžių buvo vilčių, kad jis gali būti kitoks – atviresnis, ne toks brutalus. Bet tai buvo trumpai.

B. al-Assadas amžinai bus prisimenamas kaip žmogus, kuris 2011 metais žiauriai represavo taikius protestus prieš savo režimą, dėl kurių kilo pilietinis karas. Daugiau nei pusė milijono žmonių žuvo, dar šeši milijonai tapo pabėgėliais.

Padedamas Rusijos ir Irano, jis sutriuškino sukilėlius ir išgyveno. Rusija panaudojo savo didžiulę oro galią, Iranas pasiuntė karinius patarėjus į Siriją, o „Hezbollah“ kaimyniniame Libane dislokavo savo gerai parengtus kovotojus.

Šį kartą taip neatsitiko. B. al-Assado sąjungininkai, užsiėmę savo reikalais, iš esmės jį paliko. Be jų pagalbos diktatoriaus kariai nesugebėjo – o kai kur, matyt, ir nenorėjo – sustabdyti sukilėlių, vadovaujamų islamistų kovotojų grupuotės „Hayat Tahrir al-Sham“ (HTS).

Pirma, praėjusią savaitę jie beveik be pasipriešinimo užėmė Alepą, antrą pagal dydį šalies miestą. Tada Hamą, o po kelių dienų – pagrindinį Homso centrą. Sukilėliams taip pat veržiantis iš rytų ir pietų, puolimas izoliavo Damaską. Per kelias valandas kovotojai įžengė į sostinę – B. al-Assado valdžios vietą.

 

Penkis dešimtmečius trukusio valdymo pabaiga pakeis jėgų pusiausvyrą regione.

Iranas vėl patiria didelį smūgį. B. al-Assado vadovaujama Sirija buvo iraniečių ir „Hezbollah“ ryšių dalis, ji buvo labai svarbi siekiant grupuotei perduoti ginklus ir amuniciją.

Pati „Hezbollah“ buvo labai susilpnėjusi po metus trukusio karo su Izraeliu, o jos ateitis neaiški.

Kita Irano remiama grupuotė – Jemeno husiai – ne kartą buvo nukentėję per oro antskrydžius. Visos šios grupuotės, taip pat sukarinti daliniai Irake ir „Hamas“ Gazoje sudaro tai, ką Teheranas apibūdina kaip „Pasipriešinimo ašį“, kuri dabar rimtai apgadinta.

 

Ši nauja situacija bus atšvęsta Izraelyje, kur Iranas laikomas egzistencine grėsme.

Daugelis mano, kad šis puolimas negalėjo įvykti be Turkijos palaiminimo. Turkija, kuri remia kai kuriuos sukilėlius Sirijoje, neigė remianti HTS.

Prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas kurį laiką spaudė B. al-Assadą pradėti derybas, siekiant rasti diplomatinį konflikto sprendimą, kuris leistų grįžti Sirijos pabėgėliams. Mažiausiai trys milijonai jų yra Turkijoje, ir tai yra opi problema vietos lygiu.

Tačiau B. al-Assadas atsisakė tai padaryti.

Bet kas bus toliau? HTS šaknis sudaro al-Qaeda ir smurtinė praeitis.

Pastaruosius metus grupuotė praleido bandydama persivadinti nacionalistine jėga, o jos naujausios žinutės turi diplomatinį ir taikinamąjį atspalvį. Tačiau daugelis tuo nėra įsitikinę ir nerimauja, ką kovotojai gali planuoti nuvertę režimą.

Tuo pačiu metu dramatiški pokyčiai gali sudaryti pavojingą galios vakuumą, galiausiai sukelti chaosą ir dar daugiau smurto.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(7)
(1)
(6)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()