Skelbiama 2024 metų valstybė. Nepatikėsite, kas laimėjo ()
Tarp finalininkų – Lenkija.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Kiekvieną gruodį „The Economist“ renka metų valstybę. Laimi ne turtingiausia, laimingiausia ar moraliausia šalis, o ta, kuri padarė didžiausią pažangą per pastaruosius 12 mėnesių.
Ankstesni laimėtojai yra Kolumbija (už pilietinio karo pabaigą), Ukraina (už pasipriešinimą Rusijos invazijai) ir Malavis (už demokratizaciją). 2023 m. apdovanojimą gavo Graikija už tai, kad ji išbrido iš ilgalaikės finansų krizės ir perrinko protingą centristinę vyriausybę.
Šių metų finalininkų sąraše yra 5 šalys.
Lenkija
Viena iš jų Lenkija, kurioje po 2023 m. parlamento rinkimų drastiškai pasikeitė valdžia. Naujoji Donaldo Tusko vyriausybė metus laiko stengėsi atitaisyti savo pirmtakų padarytą žalą.
Partija „Teisė ir teisingumas“ (PiS), valdžiusi 8 metus, pakirto liberaliuosius demokratijos standartus, perimdama teismų, žiniasklaidos ir verslo kontrolę, sekdama Vengrijoje valdžiusio Viktoro Orbano pavyzdžiu.
|
Donaldas Tuskas pradėjo ilgą kovą dėl institucijų atsinaujinimo. Jis taip pat padarė Lenkiją karine galia Europoje ir stipriu Europos saugumo ramsčiu. Tačiau šalies santykiai su Vokietija yra blogi.
Pietų Afikos Respublika
Kita finalininkė – PAR. Pietų afrikiečiai taip pat reikalavo kažko geresnio. Per gegužę vykusius rinkimus Afrikos nacionalinis kongresas (ANC) – partija, valdanti nuo apartheido pabaigos 1994 m., – pirmą kartą prarado daugumą parlamente. Rinkėjams atsibodo ekonominės nesėkmės ir valdančiosios partijos šulai, grobstantys valstybės turtą iš vidaus.
ANC dabar turi valdyti kartu su koalicija, o jos protingesni lyderiai nusprendė dirbti su Demokratų aljansu – liberalia partija, pasiekusia sėkmės vietos valdžios lygmeniu. Nors naujajai koalicijai teks susidurti su daug neatidėliotinų problemų, tokių kaip nedarbas ir nusikalstamumas, tai yra geresnio valdymo galimybė.
Argentina
Argentina ilgus metus kentėjo didelę infliaciją – tai buvo katastrofa. 2024 m. Argentinos „anarchokapitalistas“ prezidentas Javieras Milei pradėjo radikaliausią laisvosios rinkos eksperimentą pasaulyje, sumažindamas viešąsias išlaidas ir panaikindamas ekonomikos reguliavimą.
Ir tai pasiteisino: sumažėjo infliacija ir skolinimosi išlaidos, o trečiąjį ketvirtį ekonomika vėl pradėjo augti. Tačiau Argentina vis dar turi pervertintą valiutą, o visuomenės parama ekonominio šoko terapijai gali pasirodyti nestabili.
Tęsinys kitame puslapyje:
Sirija
Antroje vietoje atsidūrė vėlyva šio konkurso dalyvė – Sirija. Bašaro al Assado nuvertimas gruodžio 8 d. užbaigė pusę amžiaus trukusią dinastinę diktatūrą. Vien per pastaruosius 13 metų per pilietinį karą ir valstybės smurto aparatą žuvo beveik 600 000 žmonių.
Assado režimas naudojo cheminius ginklus ir masinius kankinimus prieš numanomus oponentus, taip pat griebėsi pramoninio masto narkotikų kontrabandos, kad gautų pinigų. Jo žlugimas atnešė džiaugsmo Sirijos žmonėms ir pažeminimą jo autokratiškiems šalininkams: Rusijai ir Iranui.
Assadas tikrai buvo blogiausias tironas, nuverstas 2024 m. Tačiau svarbu ir tai, kas jį pakeitė. „Hayat Tahrir al Sham“ (HTS) – galingiausia sukilėlių grupuotė, šiuo metu kontroliuojanti didžiąją dalį Sirijos – iki 2016 metų ji buvo siejama su „Al Qaeda“.
Jei HTS įgaus per daug galios, ji gali įvesti islamistinę autokratiją, o jei per mažai, Sirija gali subyrėti.
Bangladešas
Nugalėtojas yra Bangladešas, kuris taip pat nuvertė savo autokratą. Rugpjūčio mėn. protestuojantys žmonės privertė 15 metų šalį valdžiusią ministrę pirmininkę Šeich Hasiną pabėgti iš šalies.
Nors nepriklausomybės didvyrio dukra praeityje vadovavo sparčiam ekonomikos augimui, laikui bėgant ji tapo represyvi – klastojo rinkimus, įkalino politinius oponentus ir įsakė saugumo pajėgoms šaudyti į protestuotojus. Jai valdant buvo pavogtos ir didžiulės pinigų sumos.
Laikinąją technokratinę vyriausybę, kuriai vadovauja Nobelio taikos premijos laureatas Muhammadas Yunusas, remia studentai, kariškiai, verslas ir pilietinė visuomenė. Buvo atkurta tvarka, stabilizavosi ekonomika.
2025 metais naujoji vyriausybė turės pataisyti santykius su Indija ir nuspręsti, kada surengti rinkimus – pirmiausia įsitikinti, kad teismai yra neutralūs ir opozicija turi laiko persigrupuoti. Tai nebus lengva, bet kai reikia nuversti despotą ir žengti žingsnius valdžios liberalizavimo link, Bangladešas yra metų šalis.