„Kalbos apie 51 valstiją – ne pokštas.“ JAV jau ruošėsi įsiveržti į Kanadą (Foto) ()
Nepaisant viso neįsivaizduojamo išrinktojo JAV prezidento Donaldo Trumpo pareiškimų dėl Kanados perėmimo, yra istorinių precedentų ir tikrai strateginės prasmės.
Visi šio ciklo įrašai |
|
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Iki inauguracijos likus 12 dienų Donaldo Trumpo pasisakymai apie Grenlandijos aneksiją ir Panamos kanalo kontrolės susigrąžinimą, taip pat apie Kanados, kuri siūloma tapti 51-ąja Jungtinių Valstijų valstija, tikrai gali sukelti juoką. Juk tai tikrai neįsivaizduojamas dalykas, todėl gali būti, kad šis juokas yra tik apsauginė psichologinė reakcija į naujojo pasaulio realijas.
Ir net jei tai pokštas ar trolinimas, objektyviai tai jau labai senas. Net atsižvelgiant į tai, kad iki 1867 m., kai Kanada buvo JK valda, buvo daug humoristinių ginkluotų konfrontacijų su JAV, pavyzdžiui, 1859 m. dėl ginčijamame lauke nušautos kiaulės. Bet jei imtume jau nepriklausomą Kanadą, tai reikia grįžti į 1921 m., kai Kanada tikrai turėjo planą karo su JAV atveju.
Nors kartais jis pateikiamas su humoru, nes būtent Kanados kariuomenė turėjo pulti amerikiečius, jį sukūrė Pirmojo pasaulinio karo veteranas ir Kanados karinių operacijų ir žvalgybos direktorius pulkininkas Jamesas Sutherlandas Brownas. Jo atsiradimo priežastis buvo baimė, kad JAV norės karinėmis priemonėmis išstumti karo nusilpusią JK iš pasaulio lyderės pozicijų.
🇨🇦🇺🇲 Security Dilemma. Defence Scheme No. 1 vs War Plan Red
— chrono (@chronononono) November 26, 2024
You need to conduct a pre-emptive military operation to pre-empt your hostile neighbor's pre-emptive invasion pic.twitter.com/AkU7lrwJrv
|
Ir tai buvo prevencinio smūgio planas, kurio tikslas buvo ne okupacija, o reidas į pasienio miestus ir JAV karinius objektus. Idėja buvo ne užgrobti teritorijas, ne nugalėti priešą mūšio lauke, o sunaikinti amerikiečių logistinę infrastruktūrą, siekiant laimėti laiko, kol iš JK atvyks pagrindinės pajėgos.
O 1930 metais JAV jau parengė savo invazijos planą, tuo pat metu panašiai baiminantis, kad konkurencija su JK dėl pasaulio hegemono pozicijos virs karu, kuriame Kanada taps mūšio lauku. Taip atsirado Raudonasis planas – karinės invazijos į Kanadą planas.
Tuo pačiu metu amerikiečiai planuodami nuėjo daug toliau nei kanadiečiai ir pasiruošimui šiam karui išleido 57 milijonus JAV dolerių, tai yra apie 1,3 milijardo šiuolaikinių dolerių. Į išlaidas įėjo trijų civiliniais oro uostais užmaskuotų oro bazių statyba, taip pat didžiausi tuo metu manevrai, kuriuose dalyvavo 36 500 karių.
Atakos planas taip pat buvo įsiveržti į pagrindinius pasienio miestus, tačiau pagrindinis skirtumas yra tas, kad JAV ketino ten pasilikti, o antra, absoliuti dauguma Kanados gyventojų ir pramonės yra tiesiog nusidriekę palei sieną su JAV. Svarbi plano detalė buvo karinio jūrų laivyno blokada ir išsilaipnimas Halifakse, siekiant užkirsti kelią britų karių išsilaipinimui.
Visos Kanados ginkluotosiose pajėgose yra 62 000 žmonių, iš kurių 22 500 yra sausumos pajėgos, kurios yra suskirstytos į 2 mechanizuotas brigadas su 40 tankų ir 550 LAV 6 šarvuotų transporterių, prie kurių reikėtų pridėti 235 šarvuočius M113. Visa Kanados artilerija yra 33 155 mm M777 haubicos ir 126 105 mm artilerijos sistemos.
Kalbant apie oro pajėgas – 89 F/A-18, kurie turėtų užtikrinti visą Kanados oro gynybą, kuri neturi antžeminio oro gynybos komponento, išskyrus MANPADS. Tuo pačiu yra metu gana galingos karinės jūrų pajėgos, kurių branduolys yra 12 „Halifax“ klasės fregatų, kurių pagrindinė priešlaivinė ginkluotė yra „Harpoon“ raketos.