Ar bus įkurta nauja valstybė? Turkija teigia – „nėra kitos alternatyvos“ (Žemėlapis) ()
Ankara įsitikinusi, kad Kipro klausimui išspręsti nėra kitų alternatyvų, kaip tik dviejų atskirų valstybių sukūrimas saloje.
Visi šio ciklo įrašai |
|
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
„Prašau tarptautinės bendruomenės užimti poziciją šiuo klausimu“, – paskelbė Turkijos užsienio reikalų ministras Hakanas Fidanas. Jungtinės Tautos jau ėmėsi žingsnių dėl salos ateities.
Kipras yra padalintas į dvi dalis – graikišąją dalį, kuri yra Europos Sąjungos narė – ir turkiškąją. Pastarojoje nuo 1983 m. įsikūrusi kvazivalstybė Šiaurės Kipro Turkų Respublika (Šaurės Kipras), kuri tarptautiniu mastu pripažįstama tik jo globėjos Turkijos.
Kipriečiai iš ES priklausančios dalies laiko save graikais – ir kultūriškai, ir civilizaciškai. Anksčiau jie ėmėsi iniciatyvų susijungti su žemynine Graikija į vieną valstybę, kurios Turkija nepripažįsta ir pretenduoja į visą salą.
Šiaurės Kipras užima 36 % salos teritorijos, čia gyvena apie 25 % gyventojų. Jis renka savo prezidentą ir parlamentą. Ten vyraujanti religija yra islamas. Europos Sąjunga nuosekliai atsisako pripažinti šią kvazivalstybę ir vadina respublikos teritoriją „Turkijos okupuota Kipro Respublikos sritimi“.
|
Kipro padalijimas (Golbez, CC BY-SA 2.0)
Abi Kipro dalis skiria vadinamoji žalioji linija. Tai yra demilitarizuota zona, kurios plotis nuo kelių šimtų iki vos kelių metrų, priklausomai nuo vietos. Šalies sostinėje Nikosijoje ji eina tiesiai per centrą, padalindama miestą pusiau. Zona tebėra valdoma JT ir saugoma UNFICYP karių.
Be to, Kipre yra dvi savarankiškos JK karinės bazės – Akrotiris ir Dekelija.
Kipro padalijimo klausimas kelia įtampą tarp Graikijos ir Turkijos. Turkijos užsienio reikalų ministras Hakanas Fidanas trečiadienį (sausio 8 d.) lankėsi Šiaurės Kipre, kur pasiūlė naują vykstančio ginčo sprendimą.
Tęsinys kitame puslapyje:
Turkija įsitikinusi, kad Kipro klausimui išspręsti nėra kitų alternatyvų, kaip tik dviejų atskirų, visiškai suverenių valstybių sukūrimas saloje.
„Dvi šalys Kipre. Sienos išliks tos pačios, žmonės išliks tie patys. Prašau tarptautinės bendruomenės užimti poziciją šiuo klausimu, kitos alternatyvos praktiškai nėra“, – sakė ministras.
Jo teigimu, „visai įmanoma“, kad Turkija, Graikija, Šiaurės Kipras ir Kipro graikai „susivienys ir kurs geresnę ateitį mūsų regione“.
Anot jo, egzistuojanti realybė, kai saka de facto padalyta į du valstybinius subjektus turėtų būti įteisinta tarptautiniu lygiu. Čia jis paminėjo kitų, jauniausių pasaulio šalių, pripažintų tarptautinės bendruomenės – Rytų Timoro ir Pietų Sudano – pavyzdžius. „Taip gali nutikti ir Kipre“.
Hakanas Fidanas taip pat pabrėžė, kad nuo 1974 metų tarp abiejų pusių nebuvo jokio kraujo praliejimo ar ginkluoto konflikto. ‚Jeigu graikai nori šiuolaikiškai, išvystytai, taikiai išjudinti Kiprą į priekį ir visiems laikams garantuoti saugumą, turi drąsiai įgyvendinti tokius sprendimus. Kviečiu juos būti drąsesnius“.
Turkijos diplomatijos vadovas viešai paragino susitikti, kad būtų išspręstas Kipro klausimas. „Susivienykime ir kurkime taikią ateitį tiek Egėjo, tiek Viduržemio jūroje. Tai atneš gerovę ir taiką ne tik mūsų visuomenei, bet ir visam regionui“, – sakė jis.
JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas paragino surengti „neformalų susitikimą“, kad būtų išspręstas Kipro padalijimo klausimas.