Ultimatumas Kinijai. „DOGE. Vadovaus E. Muskas“ ()
Nusitaikė į priešininkus.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Sakydamas savo inauguracijos kalbą Vašingtone, 47-asis JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį žadėjo imtis tarifų ir mokesčių politikos kitų valstybių atžvilgiu, praneša AFP.
„Iš karto pradėsiu reformuoti mūsų prekybos sistemą, kad apsaugočiau Amerikos dirbančiuosius ir šeimas. Vietoje to, kad apmokestintume savo piliečius tam, jog kitos šalys praturtėtų, mes įvesime tarifus ir mokesčius kitoms valstybėms, kad praturtėtų mūsų piliečiai“, – D. Trumpas sakė Kapitolijuje.
Po pergalės prezidento rinkimuose 2024 m. lapkritį, D. Trumpas nusitaikė tiek į JAV sąjungininkus, tiek į priešininkus, užsimindamas apie naujus tarifus, kad pastūmėtų kitas valstybes imtis aktyvesnių veiksmų JAV rūpimais klausimais.
|
Dar prieš sugrįžimą į Baltuosius rūmus D. Trumpas žadėjo įvesti 25 proc. muitus iš Kanados ir Meksikos importuojamoms prekėms, jeigu jos aktyviau nekovos su neteisėta migracija, ir papildomą 10 proc. muitą prekėms iš Kinijos, jeigu pastaroji nebandys sumažinti į JAV patenkančio sintetinio opioido fentanilio kiekio. Rinkimų kampanijos metu D. Trumpas taip pat iškėlė idėją, kad iš Kinijos importuojamoms prekėms būtų taikomi daug didesni muitai – 60 proc. ar daugiau.
Tačiau pirmadienį jis nepaskelbė apie naujus muitus, kurie taikomi importuojamoms prekėms, kai pirkėjas iš JAV jas įsigyja užsienyje.
Tuo metu Baltieji rūmai pirmadienį paskelbė, kad D. Trumpo kadencijos metu visos institucijos imsis skubių priemonių, kad sumažintų augančias pragyvenimo išlaidas. Prezidentūra teigė, kad D. Trumpas pristatys visų pirma į JAV prioritetus orientuotą prekybos politiką, o Vašingtono vykdoma mokesčių politika nebus įsipareigojusi užsienio organizacijoms.
Savo kalboje D. Trumpas pakartojo planą įkurti Išorinę mokesčių tarnybą, kuri rinktų muitų mokesčius, žadėdamas iš užsienio pritraukti milžiniškas pinigų sumas.
„Amerikietiška svajonė netrukus sugrįš ir klestės kaip niekada anksčiau“, – žadėjo jis.
Tačiau kai kurie analitikai įspėjo, kad padidinti tarifai reikštų augančias kainas vartotojams ir ilgainiui atsilieptų bendrojo vidaus produkto (BVP) augimui.
Vis dėlto D. Trumpo rėmėjai pirštu bedė į kitus jo pasiūlymus, tokius kaip mokesčių ir reguliavimo mažinimas siekiant paskatinti ekonomikos augimą.
Kandidatas į JAV Iždo sekretorius postą Scottas Bessentas praeitą savaitę sakė Kongreso nariams nemanantis, kad didesnių tarifų kaina galiausiai gultų ant amerikiečių pečių.
Pirmadienį D. Trumpas taip pat paskelbė, kad bus įkurtas naujas Vyriausybės efektyvumo departamentas (DOGE). Pastarajam vadovaus milijardierius Elonas Muskas ir verslininkas Vivekas Ramaswamy, kurie žada sumažinti federalines išlaidas 1 trln. JAV dolerių.
Nors DOGE būtų patariamoji institucija, tačiau jai politinę įtaką suteiktų E. Musko žinomumas ir didelė įtaka D. Trumpo aplinkai.