Deformuojasi žemės reljefas. Skelbiamas aliarmas. Išsiveržimas gali prasidėti bet kurią akimirką (Foto, Video) ()
„Būtų siunčiami papildomi įspėjimai.“

© Frank K. from Anchorage, Alaska, USA, CC BY 2.0 | https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Anchorage_on_an_April_evening.jpg
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Aliaskos Spurro ugnikalnio šlaituose atsivėrė naujos dujų angos. Pasak Aliaskos ugnikalnių observatorijos vulkanologų, dujų emisijos padidėjimas, seisminis aktyvumas ir reljefo deformacijos rodo, kad išsiveržimas yra labai tikėtinas.
Geologai beveik metus stebėjo seisminio aktyvumo padidėjimą Spurro kalno srityje, Aliaskoje. Pastarieji įvykiai paskatino valdžios institucijas ruoštis galimam greitam išsiveržimui.
Landmine fan Phil sent us these great photos and video taken today from his 172 over Mount Spurr.
— The Alaska Landmine (@alaskalandmine) March 23, 2025
Mount Spurr, an active volcano, sits approximately 80 miles west of Anchorage. It has been on watch since last year due to seismic activity, but increased activity in recent weeks… pic.twitter.com/ASnGiqcals
|
Spurro kalnas (3 374 m) – ledu dengtas aktyvus ugnikalnis, esantis Aliaskoje, netoli Kuko įlankos, apie 130 km į vakarus nuo Ankoridžo.
Jis priklauso vadinamąjam salų lankui, t. y. vulkaninių salų ir salelių, susitelkusių į lanko formą, grandinei, kuri yra viena vulkaniškai aktyviausių sričių pasaulyje. Spurras taip pat žinomas dėl savo nepastovios veiklos.
Pasak Aliaskos vulkanų observatorijos (AVO), mokslinės institucijos, stebinčios ugnikalnių veiklą Aliaskoje, kovo 7 ir 11 d. praskridę vulkanologai užfiksavo padidėjusį sieros dioksido ir anglies dioksido kiekį, sklindantį iš Spurro kalno viršūnės.
Naujai suaktyvintos fumarolės arba dujų angos taip pat buvo matomos šalia kraterio viršūnės angos. Taip pat stebimas padidėjęs seisminis aktyvumas ir reljefo deformacija.
„Padidėjęs dujų išmetimas patvirtina, kad į Žemės plutą po ugnikalniu įsiskverbė nauja magma, ir rodo, kad per artimiausias kelias savaites ar mėnesius išsiveržimas yra tikėtinas, bet negarantuotas. Labiausiai tikėtinas dabartinių neramumų rezultatas yra sprogus išsiveržimas (arba išsiveržimai)“, – rašė Aliaskos ugnikalnių observatorijos vulkanologai Jungtinių Valstijų geologijos tarnybos pranešime.
Jų nuomone, prieš tokį sprogimą patirsime tolesnį „seisminio aktyvumo, dujų emisijos ir paviršiaus įkaitimo padidėjimą“.
Pasak AVO vulkanologų, labiausiai tikėtinas yra išsiveržimas, panašus į 1992 m. Jis prasidėjo rugsėjo 27 d. ir tęsėsi kelis mėnesius. Tada ugnikalnis išspjovė didžiulius kiekius vulkaninių pelenų, kurie pasiekė daugiau nei 20 km aukštį ir paveikė aviaciją Aliaskoje ir kitose Šiaurės Amerikos dalyse.
Tikėtina, kad Spurro kalno šlaitai būtų išardyti piroklastinių srautų ir paveikti kritulių. Purvo srautai gali užtvindyti viršutinį Chakachatnos upės slėnį.
Laimei, vietovė aplink Spurro kalną, esanti maždaug 120 kilometrų į vakarus nuo Ankoridžo, yra negyvenama.
Be to, AVO teigia, kad „jei įvyktų išsiveržimas, prieš jį būtų siunčiami papildomi įspėjimai“, o tai reiškia, kad yra mažai rizikos, kad kas nors bus netikėtai.