Lenkija sužavėta kaip Lietuva susidorojo. „Įveikė šį marą. Dabar atėjo laikas mums!“  ()

Puikus pavyzdys čia – Lietuva, sako lenkai.



© kaboompics (Free Pixabay license) | https://pixabay.com/photos/flag-poland-sky-blue-792067/

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Lenkija svarsto, kaip atsitiko, kad vos per kelerius metus Lietuvai pavyko susidoroti su alkoholizmo maru ir gerokai pagerinti savo rezultatus daugelyje reitingų.

Pastaraisiais metais įgyvendinusi Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijas riboti alkoholio prekybą ir reklamą, Lietuva pasiekė įspūdingų rezultatų.

Tiek šalies, tiek užsienio ekspertai pabrėžia, kad per itin trumpą laiką pavyko gerokai sumažinti alkoholio vartojimą. Jų nuomone, Lietuva išsiskiria iš kitų šalių – įvestų reglamentų dėka vidutinė gyvenimo trukmė pradėjo ilgėti, o apsinuodijimo alkoholiu atvejų sumažėjo net perpus. 

Remiantis 2022 metų analizėmis, tuo metu Lietuvoje vienas žmogus per metus suvartodavo apie 11,2 litro gryno alkoholio. Palyginimui, 2015-2016 metais PSO pranešė apie 16 litrų, tenkančius vienam žmogui per metus... Taigi, pastebimas didžiulis mažėjimas, kuris matomas plika akimi!

„Antialkoholinis įstatymas yra vienas dažniausiai keičiamų įstatymų Lietuvoje. Suskaičiavome daugiau nei 60 alkoholio kontrolės politikos pakeitimų, kai kurie iš jų buvo įgyvendinti per trumpą laiką ir atnešė apčiuopiamų rezultatų mažinant mirčių, susijusių su alkoholiu, skaičių ir kitas neigiamas pasekmes. Todėl būtina išlaikyti esamą alkoholio vartojimo kontrolės politiką; nereikia nieko liberalizuoti. (...) Visiškas alkoholio reklamos draudimas yra gerai veikianti priemonė, kuri ypač svarbi socialiniuose tinkluose, nes ten lengviausia pasiekti jaunimą“, – atkreipia dėmesį Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Sveikatos tyrimų instituto vadovas doc. dr. Mindaugas Štelemėkas.

[EU+Rekordinės kainos] Įspūdingi projektorių ekranai. Milžiniški, su trikojais, pripučiami, portabilūs. Idealūs ir lauko sąlygomis. Paskutiniai vienetai
1644 1

Labai gera kaina

Specialūs kuponai

Iš Vokietijos greitas ir saugus pristatymas

Aukščiausia kokybė

Puikių galimybių rinkiniai

Labai ribotas kiekis

Išsamiau

Apie kokias teisines nuostatas konkrečiai kalbame? Nuo 2017 metų galiojantis Lietuvos alkoholio kontrolės įstatymas įvedė nemažai ribojimų prekiaujant ir vartojant alkoholinius gėrimus. Darbo dienomis ir šeštadieniais juos galima įsigyti tik nuo 10:00 iki 20:00 val., o sekmadieniais prekiauti leidžiama tik iki 15:00 val. Alkoholį gali vartoti tik vyresni nei 20 metų asmenys. Jį griežtai draudžiama vartoti viešose vietose, pavyzdžiui, transporto priemonėse, viešajame transporte, gatvėse, stadionuose ar parkuose. Visiškai uždrausta alkoholio reklama, o nuo 2020 metų masiniuose renginiuose galima prekiauti tik gėrimais, kurių alkoholio kiekis ne didesnis kaip 7,5 proc. Todėl teisės aktas yra ypač bekompromisis.

Alkoholio prieinamumas Lenkijoje yra per didelis

 

Deja, Lenkija negali pasigirti geresniais rezultatais šiuo atžvilgiu, tai patvirtina ir naujausia Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) ataskaita. Jos duomenimis, vienam Lenkijos gyventojui per metus vidutiniškai tenka 11,7 litro gryno alkoholio. Verta pažymėti, kad dominuoja alus (55 %), o ne stipresni gėrimai. Maža jo kaina ir platus reklamavimas reiškia, kad jis suvokiamas kaip natūralus socialinio gyvenimo elementas, pvz. susitikimų ar sporto renginių metu. 

Ar būtent ši nerimą kelianti statistika paskatino dabartinę valdančiąją koaliciją pradėti kurti naujas taisykles? Panašu, kad valdžios pasirinktą kryptį geriausiai atspindi sveikatos apsaugos viceministro Wojciecho Konieczny žodžiai: „Manome, kad ekonominis alkoholio prieinamumas yra per didelis. Alkoholis Lenkijoje yra per pigus“.

 

Kaip teigia Pilietinės koalicijos parlamentarė, parlamento Kovos su priklausomybėmis grupės pirmininkė Małgorzata Niemczyk, Lenkija gali pasekti kitų Europos Sąjungos šalių, pavyzdžiui, rytinės kaimynės Lietuvos, pavyzdžiu. 

Taigi, kaip galima veiksmingai apsaugoti jaunus žmones nuo žalingo alkoholio poveikio? 2024 metais Sąmoningo žmogaus instituto atlikti tyrimai rodo, kad net 77 % nepilnamečių lenkų yra susidūrę su alaus reklama. Šis gėrimas dažniausiai yra pirmasis jų kontaktas su alkoholiu. Lenkijoje draudžiama reklamuoti visus alkoholinius gėrimus, deja, su viena išimtimi – alumi. Jį legaliai galima reklamuoti viešose erdvėse, reklaminiuose stenduose prie greitkelių ir televizijoje, tačiau tik po 20 val. Be jokios abejonės, be kitų dalykų, tai ir yra problema.

 

„Remsiuosi Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijomis ir visuomenės sveikatos ekspertų nuomonėmis, pagal kurias turėtų būti visiškai uždrausta reklamuoti visus alkoholinius gėrimus žiniasklaidoje ir viešose erdvėse. Tai svarbus jaunimo apsaugos elementas. Alkoholio pramonė nori reklamuoti savo gaminius, darydama įtaką vartotojų palankiam požiūriui. Daugelis šalių jau įvedė tokį draudimą. Puikus pavyzdys čia – Lietuva, anksčiau buvusi viena iš ES alkoholio vartojimo lyderių. Reklamos draudimai, alkoholio pardavimo laiko ribojimai, taip pat kainų didinimas ir leistinas alkoholio įsigijimo amžius – nuo 20 metų – lėmė tiek alkoholio vartojimo, tiek su tuo susijusių sveikatos problemų mažėjimą. Jie taip pat pastebi neigiamo elgesio ir policijos įsikišimo mažėjimą. Tikrai yra daug teigiamų dalykų“, – neseniai interviu portalui DoRzeczy.pl sakė politikė.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(4)
(6)
(-2)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()