Tai atsidurs naujuose eurų banknotuose. Tarp jų – ir Lietuvos nacionalinis  ()

Ne valdovai, prezidentai ir iškilūs žmonės, ne pastatai, o gyvūnai. Daugelis pasaulio šalių banknotuose puikuojasi ne istorinės asmenybės ar paminklai, o šalies fauna. Tai apibrėžia jų tapatybę ir tokie banknotai laikomi vienais gražiausių pasaulyje. Europos Sąjunga taip pat turi idėją pristatyti gyvūnus ant banknotų.



© Santeri Viinamäki, CC BY-SA 4.0 | https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Second_serie_5,_10,_20,_50_Euro_banknotes.jpg

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Europos centrinis bankas praneša apie visų eurų banknotų dizaino pakeitimą. Nauji pinigai reikš ne tik didesnį saugumą, bet ir naujus dizainus.

Šiandien ant banknotų nuo 5 iki 200 eurų puikuojasi įvairių architektūrinių stilių pastatai. Didėjimo tvarka: romanika, gotika, renesansas, barokas, rokoko ir modernizmas.

Šių banknotų keitimas – ne tik techninė ir saugumo problema, bet ir bandymas atnaujinti jų įvaizdį. Nauji pinigai yra skirti atspindėti kitokį grafinį dizainą. Kokį?

Pirma idėja – svarbios istorinės asmenybės Europai. Tos, kurios nėra prieštaringos. Tarp jų yra Maria Callas (5 eurai), Ludwig van Beethoven (10 eurų), Maria Skłodowska-Curie (20 eurų), Miguelis de Cervantesas (50 eurų), Leonardo da Vinci (100 eurų) ir Bertha von Suttner (200 eurų) (pirmoji moteris, apdovanota Nobelio taikos premija).

Tai turėtų būti prieštaringos figūros, bet mes vis tiek negalime išvengti ginčų. Kiekvienas asmuo turi konkrečią pilietybę, o tai reiškia, kad piniguose būtų atstovaujama tik šešioms šalims.

[EU+Kuponas] Tobulas skonis kad ir kur būtumėte! Įspūdinga portabili picų orkaitė. Galima kepti mėsą, žuvį ir kt. Paskutiniai vienetai („VEVOR GB-PO12D“)
4537

Labai gera kaina

Specialus kuponas

Iš Vokietijos greitas ir saugus pristatymas

Aukščiausia kokybė

Labai ribotas kiekis

Išsamiau

Todėl antroji idėja – ant Europos banknotų vaizduoti gyvūnus. Tiksliau – paukščius.

Daugelis pasaulio šalių turi tokius banknotus su gyvūnais ir tokie banknotai laikomi vienais gražiausių pasaulyje. Pinigai iš Kosta Rikos, Brazilijos, Naujosios Zelandijos, Tanzanijos, Pietų Afrikos ir daugelio kitų šalių kartais užgniaužia kvapą savo grožiu. Kartu jie atlieka ir socialinę funkciją – skatina domėtis vietine fauna, suteikiant priežastį į gamtos apsaugą.

Pavyzdžiui, Brazilijos realų banknotuose yra unikalūs gyvūnai – jaguaras, papūga ara ir auksaspalvė liūtbeždžionė. Naujoji Zelandija savo ruožtu pristato savo labai originalius paukščius, tokius kaip geltonakis pingvinas, melsvoji antis, Naujosios Zelandijos sakalas, kokako ir geltongalvė (mohua).

Tokių pavyzdžių yra ir daugiau ir Europa nori prisijungti prie regionų, ant kurių banknotų puikuojasi fauna. Naujojo euro dizainas numato galimybę ant jų vaizduoti gyvūnų atvaizdus, ​​tačiau bus įtraukti tik paukščiai.

 

Tęsinys kitame puslapyje:




Pirmieji tokių paukščių pasiūlymai yra avocetė, lipikas, šiaurinis padūkėlis, paprastasis tulžys, europinis bitininkas, taip pat paprastasis žvirblis ir baltasis gandras (nacionalinis Lietuvos paukštis). Tai daugeliui Europos šalių būdingos rūšys, išvengiant kaltinimų, kad kuri nors šalis buvo pamiršta. Be to, tai paukščiai, kurių statusas kinta ir reikalauja apsaugos, o kartu yra charakteringas ir simbolinis.

Paprastojo žvirblio ir baltojo gandro buvimas šioje grupėje neįprastas. Žvirblis laikomas vienu iš labiausiai paplitusių paukščių ne tik Europoje, bet ir pasaulyje.

Baltasis gandras yra ypatingas simbolis, daugiausia su Vidurio ir Pietų Europa siejamas paukštis. Jis dar tik grįžta į Vakarus, tokiose šalyse kaip Prancūzija, Nyderlandai, Belgija, Šveicarija, Danija ir Švedija baltieji gandrai grįžta po daugelio metų.

Tačiau pasiūlymuose nėra jokių plėšriųjų paukščių. Paukščiai buvo atrinkti taip, kad reprezentuotų skirtingas aplinkas. Tačiau kiekvieną kartą tai turi būti upė ir vanduo.

 

Europos centrinis bankas banknotų dizaino konkursą skelbs 2025 m., o galutinius dizainus atrinks 2026 m.

Kol kas pradiniame Europos centrinio banko plane numatyti šie nauji eurų banknotai:

  • 5 eurai – lipikas (Tichodroma muraria) europietiško peizažo fone;
  • 10 eurų – paprastasis tulžys (Alcedo atthis) upėje arba prie krioklio;
  • 20 eurų – europinis bitininkas (Merops apiaster) prie upės slėnio kopų;
  • 50 eurų – baltasis gandras (Ciconia ciconia) virš vingiuojančios upės;
  • 100 eurų – avocetė (Recurvirostra avosetta) prie vandens kranto arba pelkėtoje plynaukštėje;
  • 200 eurų – šiaurinis padūkėlis (Morus bassanus), skrendančiu virš jūros.

Tačiau gali būti, kad paukščių rinkinys gali kisti.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(18)
(7)
(11)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()