Palies kiekvieną ES pilietį. Ekspertai pakraupę. „Atveria duris nusikaltėliams!“ (1)
Ši strategija yra atsakas į besikeičiančią saugumo aplinką.

© USA-Reiseblogger (Free Pixabay license) | https://pixabay.com/photos/europe-palace-europe-flags-germany-5414752/
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Prieš kelias dienas Europos Komisija pristatė naują Europos vidaus saugumo strategiją „ProtectEU“. Tačiau pasiūlymai kelia daug ginčų.
Nauja vidaus saugumo strategija, žinoma kaip „ProtectEU“, siekiama sustiprinti Europos Sąjungos gebėjimą garantuoti savo gyventojų saugumą. Teoriškai idėja atrodo vis pagrįstesnė. Tačiau praktikoje kai kurie pasiūlymai ir nuostatos yra labai prieštaringi, pvz. prieiga prie užšifruotų duomenų.
Ekspertai pakraupę. ES užsimanė turėti prieigą net prie jūsų užšifruotų duomenų
Ši strategija yra atsakas į besikeičiančią saugumo aplinką. Jau seniai žinoma, kad grėsmės Europos Sąjungos gyventojams kyla ne tik iš bombų, tankų ir lėktuvų. Jos taip pat slepiasi internete, įskaitant hibridinių išpuolių, kuriuos vykdo nusikalstamos grupuotės, dažnai remiamos priešiškos valstybės, metu.
|
„Saugumas yra viena iš pagrindinių atviros ir dinamiškos visuomenės egzistavimo ir klestinčios ekonomikos sąlygų. Štai kodėl šiandien pradedame svarbią iniciatyvą, skirtą geriau kovoti su grėsmėmis saugumui, pvz., terorizmu, organizuotu nusikalstamumu, didėjančiu elektroniniu nusikalstamumu ir atakomis prieš mūsų svarbiausią infrastruktūrą. Stiprinsime Europolą ir aprūpinsime teisėsaugos institucijas moderniomis kovos su nusikalstamumu priemonėmis. Mokslo bendruomenė, įmonės ir net ES piliečiai taip pat gali prisidėti prie bendro saugumo didinimo“, – sakė Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen.
„ProtectEU“, be kita ko, apima reguliarią grėsmių analizę ir ataskaitų teikimą Europos Parlamentui ir Europos Vadovų Tarybai. Keitimasis žvalgybos informacija tarp valstybių narių taip pat bus labai svarbus. Tačiau prieštaringos yra nuostatos dėl naujų teisėsaugos institucijų, įskaitant Europolą, įgaliojimų.
„ProtectEU“ nuostatose nurodyta:
- gairės dėl teisėtos ir veiksmingos teisėsaugos institucijų prieigos prie duomenų;
- šifravimo technologijos veiksmų planas ir poveikio vertinimas, siekiant atnaujinti ES duomenų saugojimo taisykles.
Nežinome, kas tiksliai slypi po šiais teiginiais, bet tai nesunku nuspėti. Jei ES nori turėti prieigą prie užšifruotų duomenų, turi būti kažkokios užpakalinės durys, kurias pasiūlė, pavyzdžiui, momentinių žinučių su galutiniu šifravimu kūrėjai.
Jei prognozės teisingos, galime kalbėti ne tiek apie ginčus, bet ir apie skandalą. Saugumo ekspertai ne kartą atkreipė dėmesį, kad tokie sprendimai iš prigimties yra ydingi. Jei ES turėtų prieigą prie šių duomenų, didelė tikimybė, kad užpakalines duris greitai aptiktų ir įsilaužėliai, kurie taip pat galėtų jais pasinaudoti.