„Pasidavė Trumpo spaudimui.“ Saudo Arabija iš visų jėgų smogė Rusijai ()
JAV administracija ketina pasiūlyti Rijadui ginklų.

© B.alotaby, CC BY-SA 4.0 | https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Riyadh_North_Skyline_.jpg
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Panašu, kad buvo išgirsti Donaldo Trumpo raginimai Artimųjų Rytų šalims didinti naftos gavybą ir mažinti kainas.
„OPEC+“ kartelis, kuriam priklauso 23 naftą eksportuojančios šalys, šeštadienį vykusiame internetiniame susitikime nusprendė smarkiai padidinti gamybos kvotas, praneša „Reuters“, remdamasi organizacijos pranešimu.
Antrą mėnesį iš eilės nuo birželio mėnesio aštuonios OPEC+ šalys, įskaitant Saudo Arabiją, Rusiją, Jungtinius Arabų Emyratus, Kuveitą ir Iraką, į rinką įneš 411 000 barelių naujos naftos dienos pasiūlos.
Tai tris kartus daugiau nei numatyta pradiniame organizacijos plane, pagal kurį buvo panaikinti 2022 m. įvesti gamybos apribojimai ir kvotos padidintos 135 000 barelių per dieną per mėnesį.
Taigi, gegužės–birželio mėnesiais OPEC+ padidins gamybą 822 tūkst. barelių per dieną – tai rekordas nuo 2020 m., kai kartelis grąžino į rinką per pandemijos krizę atšauktus kiekius.
|
Sprendimą išpumpuoti daugiau naftos stūmė Saudo Arabija, faktinė OPEC+ lyderė, „Reuters“ teigė kartelio šaltiniai.
Jie teigia, kad Saudo Arabija nepatenkinta kai kurių šalių, pavyzdžiui, Kazachstano ir Irako, nuolatiniais kvotų pažeidimais ir nori jas nubausti. Rijadas partneriams ir naftos pramonės pareigūnams pranešė, kad nebenori palaikyti kainų dirbtinai ribodamas gavybą, teigė „Reuters“.
Pagal Saudo Arabijos planą OPEC+ iki lapkričio mėnesio padidins gamybą 2,2 mln. barelių per dieną. Tačiau rinka šiuo metu tiesiog negali absorbuoti tokio kiekio, pažymi ICIS naftos analitikos direktorius Ajay Parmaras: „Paklausos augimas yra silpnas, ypač po neseniai (D. Trumpo administracijos) įvestų tarifų.“
ING analitiko Warreno Pattersono skaičiavimais, iki metų pabaigos naftos pasiūlos perteklius sieks 1,5 mln. barelių per dieną. Matyt, anot jo, rinkoje prasideda „kainų karas“.
O tai žada naujų problemų Rusijos biudžetui, kuris iš pradžių buvo sudarytas tikintis, kad naftos barelis šiais metais kainuos 70 dolerių. Iš tikrųjų, kovo pabaigoje „Ural“ rūšies kaina nukrito iki 58 USD, o balandžio mėnesį – iki 54 USD, teigia „Argus“.
Dėl to iždo pajamos iš naftos ir dujų sumažėjo beveik 20%, o gegužę Finansų ministerija perspėjo, kad iki metų pabaigos jų apimtis bus 2,6 trilijono rublių mažesnė nei planuota. Biudžeto deficitas, remiantis departamento skaičiavimais, bus rekordinis nuo pandemijos laikų – 3,8 trilijono (40 mlrd. eurų) vietoj planuotų 1,2 trilijono (13 mlrd. eurų).
Nuo metų pradžios „Brent“ žalios naftos kaina jau nukrito 24 %, o pirmadienį, gegužės 5 d., kotiruotės atnaujino savo 4 metų minimumą – 58,5 USD už barelį. Pattersonas pabrėžia, kad OPEC+ sprendimas didina naftos rinkos neapibrėžtumą.
Saudo Arabija sprendimą smarkiai padidinti gamybą priėmė D. Trumpo vizito, kuris numatytas gegužės viduryje, išvakarėse.
„Reuters“ duomenimis, JAV administracija ketina pasiūlyti Rijadui išplėsti karinį bendradarbiavimą ir įsigyti ginklų už 100 mlrd. dolerių.