„JAV grimzta.“ Ateina monstriški įvykiai (Video) ()
Tempas spartėja.
© TUBS, CC BY-SA 3.0 | https://commons.wikimedia.org/wiki/File:North_America_on_the_globe_(white-red).svg
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Skamba kaip katastrofų filmo pavadinimas? Apie tokią realybę teigia mokslininkai, remdamiesi NOAA (Nacionalinės vandenynų ir atmosferos administracijos) pateiktais duomenimis. Jų tyrimai aiškiai rodo likimą, kuris laukia daugelio Amerikos miestų.
Išvados pagrįstos nuo XIX a. surinktų duomenų analize. Leidinyje „Nature Cities“ paskelbtos publikacijos autoriai teigė, kad JAV miestų grimzdimas gali kelti realią grėsmę jų gyventojams.
Tyrimų komandos nariai aiškina, kad nuo 1880 m. iki šių dienų jūros lygis pakilo apie 20–22 centimetrais. Šiame etape jau galėtume kalbėti apie nerimą keliančią informaciją, tačiau situacija dar labiau komplikuojasi, kai suprantame, kad žemės paviršius tiesiog grimzta.
|
Toks reiškinys galėtų paveikti milijardus žmonių visame pasaulyje. Pakrančių zonos yra ypač tankiai apgyvendintos – nepriklausomai nuo platumos. Dėl to vandens lygio kilimas ir pačių miestų grimzdimas turės pražūtingą poveikį gyvenimo kokybei.
Tyrėjai atsižvelgė į 28 didžiausius Amerikos miestus. Visi jie patiria grimzdimą, o rekordinis slūgimas siekia net centimetrą per metus.
Virdžinijos technikos universiteto atstovai daugiausia dėmesio skyrė situacijai, paveikusiai 28 didžiausius JAV miestus. Ką jie sužinojo? Bent 20 procentų kiekvieno miesto teritorijos buvo nuslūgusi, o vertinant 25 iš 28 tokių vietų, šis rodiklis viršija 65 procentus. Pavyzdžiui, Hiustone, kur situacija ypač sudėtinga, grimzdimo greitis siekia net 10 milimetrų per metus.
Centimetras per dvylika mėnesių galbūt neskamba kaip katastrofos pranašas, bet kalbame apie didžiulę teritoriją, pilną pastatų ir infrastruktūros, kurioje gyvena daugiau nei du milijonai žmonių. Pasirodo, stebėtinai didelis miestų grimzdimas lygis gali turėti nemalonių pasekmių daugeliui objektų – nuo privačių namų iki tiltų ir kelių.
Bet kokia šio reiškinio priežastis? Pasak ekspertų, vienas iš veiksnių yra požeminio vandens naudojimas, kuris skatina žemės grimzdimą. Be to, gali būti kalti ir procesai, kurių žmogus negali kontroliuoti, pavyzdžiui, tektoninių plokščių judėjimas.
Nerimą keliančių pranešimų šia tema jau buvo ir anksčiau, tačiau dabar jie kelia ypatingą nerimą, nes kalbame apie spartesnį proceso tempą ir jo pasireiškimą ne tik pakrantėse, bet ir sausumos teritorijose. Ir net jei nėra jokių požymių, kad Jungtinės Valstijos dings po vandeniu, nauja informacija neabejotinai turėtų paskatinti miestų planuotojus ir architektus parengti tinkamus sprendimus.