„Ukraina skelbia aliarmą. Prasidėjo hibridinio karo operacijos visoje Europoje ()
Sprogstamasis įtaisas, paslėptas maišelyje, detonavo per anksti.
© Stop kadras | https://www.youtube.com/watch?v=QyBQi9OLIF8&t=70s
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Rusijos žvalgybos tarnybos, įgudusios verbuoti nusikaltėlius per susirašinėjimo programėles hibridiniam karui Europoje, atsigręžė į Ukrainos paauglius.
Rusija sistemingai stengiasi panaudoti paauglius ir jaunus suaugusiuosius, įskaitant našlaičius ir dėl kovos perkeltus asmenis, patiriančius finansinių sunkumų ar tiesiog norinčius užsidirbti pinigų, šnipinėjimui ir sabotažo veiksmams vykdyti, „Financial Times“ sakė aukšti Kyjivo pareigūnai.
Vienu iš tokių atvejų metu Ukrainos saugumo tarnyba (SBU) praėjusią savaitę suėmė 16 metų ukrainietį, kuris gavo Rusijos žvalgybai svarbių slaptų karinių objektų koordinates.
Jam buvo nurodyta fotografuoti Ukrainos kariuomenės pozicijas ir užšifruotais kanalais siųsti jų buvimo vietą.
Tačiau SBU jį sekė, o jos pareigūnai sulaikė jaunuolį, kai šis pakėlė telefoną, norėdamas nufotografuoti vaizdą netoli karinio objekto Dniepro mieste.
|
Remiantis FT šaltiniais, jį per „Telegram“ užverbavo FSB. Kontržvalgybos pareigūnai mano, kad jų surinkti duomenys galėjo būti panaudoti RF atakuojant raketomis ar dronais.
„Priešas elgiasi agresyviai... įskaitant agentų iš mūsų piliečių verbavimą“, – sakė SBU pirmininkas generolas leitenantas Vasylis Maliukas.
Tarnybos spaudos sekretorius Artiomas Dechtiarenko FT sakė, kad nuo 2024 m. pavasario agentūra suėmė daugiau nei 700 žmonių, dalyvavusių šnipinėjime, padegimuose ir padedant sprogstamosius įtaisus, kuriuos nuotoliniu būdu užverbavo Rusijos žvalgybos agentai. Iš jų 175 asmenys, arba apie 25 %, buvo jaunesni nei 18 metų.
Pasak A. Dechtiarenko, Rusijos kampanija „prasidėjo praėjusį pavasarį misijomis, kurių metu buvo padegti automobiliai ir elektros energijos tiekimo centrai palei geležinkelį“, vėliau perėjo prie karinės registracijos ir įdarbinimo biurų padegimų, o anksčiau šiais metais „ukrainiečiai buvo naudojami kaip savižudžiai sprogdintojai“.
Valdžia pradėjo informacinę kampaniją, įskaitant vaizdinę propagandą, masines tekstines žinutes, pranešimus traukiniuose ir SBU pareigūnų bei moksleivių susitikimus.
Pasak nepilnamečių policijos, kuri dalyvauja šioje kampanijoje, iki gegužės pabaigos apie 50 nepilnamečių pranešė apie bandymus juos papirkti per programėles.
Maskva ėmėsi naudoti neapmokytus agentus po to, kai 2022 m. Vakarų šalys išsiuntė apie 600 Rusijos diplomatų, daugelis iš kurių naudojosi ambasadomis kaip šnipinėjimo priedanga. Rusijos žvalgybos tarnybos pradėjo ieškoti paprastų nusikaltėlių arba žmonių, neturinčių didelės šnipinėjimo patirties, užduotims atlikti.
„Rusija deda visas pastangas, kad kompensuotų Rusijos agentų skaičiaus sumažėjimą Vokietijoje“, ir dažnai verbuoja tuos, kurie vykdo jos planus, per „Telegram“, praėjusiais metais sakė Vokietijos vidaus saugumo tarnybos – Federalinės konstitucijos apsaugos tarnybos – vadovas Thomas Haldenwangas.
Birželio pradžioje „Reuters“ pranešė, kad mažiausiai 12 paauglių buvo suimti su Rusija susijusiuose sabotažo ir šnipinėjimo bylose Europos šalyse, įskaitant Vokietiją, Lenkiją, JK ir Lietuvą. Agentūra taip pat paminėjo „dešimtis paauglių Ukrainoje“.
Kovą du berniukai, 15 ir 17 metų amžiaus, buvo užverbuoti sprogdinimui Ivano Frankivsko traukinių stotyje.
Sprogstamasis įtaisas, paslėptas maišelyje, detonavo per anksti, galbūt nuotoliniu būdu jį aktyvavo jaunuolių rusai pagalbininkai. Vienas iš jų žuvo, kitas buvo sužeistas, o du praeiviai taip pat buvo sužeisti.
Kitu atveju paaugliai buvo slapta įtraukti į užduotį, kurios nugalėtojams buvo skirtas piniginis atlygis. „Pagal užduoties taisykles vaikai gavo geolokacijos duomenis iš FSB“, – pranešė SBU.
„Jų užduotis buvo nuvykti į tam tikrą vietą, nufotografuoti ir nufilmuoti nurodytus objektus ir trumpai apibūdinti vietovę.“
Gruodį suimti paaugliai surinktą žvalgybos informaciją per „Telegram“ nusiuntė savo FSB vadovui, ir, anot SBU, „rusai ją panaudojo aviacijos smūgiams Charkive surengti“.