„Cunamis iš Saudo Arabijos.“ Netikėtas smūgis Putinui ()
Rijado sprendimas atidaryti naftos čiaupą rinkoms buvo netikėtas.
.jpg)
© B.alotaby, CC BY-SA 4.0 | https://commons.wikimedia.org/wiki/File:KAFD_seen_from_North_east_side_of_Riyadh_City.jpg
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Saudo Arabija smarkiai padidino naftos eksportą, siekdama sustiprinti savo pozicijas pasaulinėje rinkoje.
Apie tai praneša „Bloomberg“.
Naftos cunamis iš Saudo Arabijos. Birželį karalystė padidino naftos eksportą maždaug 441 tūkstančiu barelių per dieną – 7 % daugiau nei gegužę.
Bendras tiekimo kiekis pasiekė 6,36 mln. barelių per dieną – didžiausias per pastaruosius 13 mėnesių. Šis žingsnis atrodo ypač reikšmingas atsižvelgiant į tai, kad dabar šalyje tradiciškai didėja oro kondicionierių ir vandens gėlinimo įrenginių kuro paklausa – temperatūra Rijade viršija 40 laipsnių.
|
Nepaisant to, Saudo Arabijos valdžia ir toliau didina tiekimą į užsienio rinkas. Eksportas vyksta per Persijos įlanką ir Hormūzo sąsiaurį – strategiškai svarbų kelią, kuris palaiko stabilumą nepaisant Irano ir Izraelio konflikto pasekmių.
Tiekimo augimas lenkia oficialias kvotas pagal OPE+ susitarimą, kurio dalyviai jau susitarė padidinti gamybą 411 tūkst. barelių per dieną gegužės, birželio ir liepos mėnesiais.
Saudo Arabijai leidžiama padidinti gamybą 167 tūkst. barelių per mėnesį, tačiau dabartiniai kiekiai rodo daug agresyvesnę strategiją. Koalicija dabar svarsto galimybę dar labiau didinti kvotas rugpjūtį. Ministrai šį sprendimą aptars kitą sekmadienį vaizdo konferencijos metu.
Įdomu tai, kad eksporto augimas sutapo su laikinu įtampos tarp Irano ir Izraelio sumažėjimu – naftos kainos nukrito iki 67 USD už barelį, o per pastarąją savaitę Londone ateities sandoriai atpigo 12 %. Atrodo, kad Saudo Arabija sutiko su Amerikos interesais ir mažina barelių kainą.
Pasak analitikų, birželio mėnesį iš šalies uostų Persijos įlankoje ir Raudonojoje jūroje buvo išgabenta apie 190 mln. barelių naftos. Tuo tarpu Saudo Arabijos vidaus naftos suvartojimas taip pat gerokai išaugo.
Remiantis Jungtinės organizacijų duomenų iniciatyvos duomenimis, šiltuoju laikotarpiu, palyginti su žiemos mėnesiais, jis padidėjo apie 600 000 barelių per dieną. Nuo sausio iki balandžio suvartojimas padidėjo 100 000 barelių per dieną.
Rijado sprendimas atidaryti naftos čiaupą rinkoms buvo netikėtas. Valdžia tai aiškina noru atgauti rinkos dalį, kurią pastaraisiais metais prarado dėl konkurencijos su skalūnų naftos gamintojais Jungtinėse Valstijose ir kitais tiekėjais.
Taigi, Saudo Arabija iš esmės keičia kursą: nuo ankstesnės gamybos ribojimo politikos pereina prie agresyvaus grįžimo į pasaulinę rinką. Ir tai daro tuo metu, kai net ir minimalūs naftos kainų svyravimai gali reikšmingai paveikti geopolitiką.
Krentančios naftos kainos tampa rimtu iššūkiu Rusijai, kurios ekonomika yra labai priklausoma nuo žaliavų eksporto. Dabartinėmis kainomis Rusijos biudžeto pajamos pastebimai mažėja, ypač atsižvelgiant į augančias karo prieš Ukrainą išlaidas.
Maskvos finansinis stabilumas vis labiau silpnėja, o prieškario metais sukauptų rezervų nepakanka biudžeto deficitui kompensuoti.