„Drastiška prognozė: Rusija ir Ukraina grimzta į ekonominę krizę“  ()

Labai trukdo ekonomikos atsigavimui.


Asociatyvus pav.
Asociatyvus pav.
© geralt (Pixabay Content Licence)|https://pixabay.com/illustrations/finance-stock-exchange-tendency-4599823/

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Rusija ir Ukraina išgyvena ekonominį nuosmukį: krizė abiejose pusėse.

Rusija lėtina savo ekonomiką didelėmis palūkanų normomis, o Ukrainą silpnina karas ir eksporto problemos. Abiejų šalių laukia sunkesni laikai.

Nuo fronto linijų iki balansų: Rusija ir Ukraina grimzta į gilesnę ekonominę krizę. Nauja Vienos tarptautinių ekonomikos studijų instituto (WIIW) prognozė rodo finansinį disbalansą ir pateikia niūrias perspektyvas.

Maskvoje ekonomikos augimas drastiškai lėtėja. Ne dėl sankcijų, o dėl agresyvios palūkanų normų politikos. Centrinis bankas padidino pagrindinę palūkanų normą iki 20 procentų, siekdamas kovoti su nuolatine infliacija. Tačiau to kaina didelė: tikimasi, kad 2025 m. bendrasis vidaus produktas išaugs tik dviem procentais – perpus mažiau nei praėjusiais metais. 2026 m. WIIW prognozuoja tik 1,8 procento augimą.

Ekonomika jau aiškiai jaučia šios politikos pasekmes. Kreditas tampa beveik neįkandamas įmonėms ir vartotojams. Noras investuoti mažėja, o daugelis namų ūkių mieliau laiko savo pinigus banke. Pasak WIIW Rusijos eksperto Vasilijaus Astrovo, šalis išgyvena kritinį etapą: „Nenuostabu, kad artėja įmonių bankrotų banga, kuri taip pat gali paveikti dideles korporacijas ir pirmaujančias įmones.“

Aliexpress rinkinukas! Fantastiškų kainų ir galimybių vaizdo registratoriai, multimedijų sistemos, baterijų-akumuliatorių testeriai ir turbo pūtikliai-siurbliai (Video)
6472

Specialus rinkinukas

Labai ribotas kiekis

Sutvarkyti visi mokesčiai

Greitas ir saugus pristatymas

1) „TUERBB T-B5319R“ - automobilinis vaizdo registratorius

2) „Fiizreal X50“ - labai mobilūs, rankiniai pūtikliai-siurbliai

3) „Fiizreal PBRM-1“ - baterijų-akumuliatorių testeris (tikriklis)

4) Portabili automobilinė multimedijos sistema (modelis - B5)

Išsamiau

Birželį Rusijos centrinis bankas pirmą kartą nuo 2022 m. šiek tiek sumažino pagrindinę palūkanų normą – nuo ​​21 iki 20 procentų. Nepaisant to, pinigų politika išlieka itin ribojanti. Tikslas – kontroliuoti užsispyrusią infliaciją. Tačiau to kaina gali būti didelė: prezidentas  Vladimiras Putinas neseniai viešai perspėjo apie ekonomikos grimzdimą į recesiją. Vyriausybė supranta, kad dabartinis palūkanų normų lygis taip pat kelia grėsmę augimui.

Daugybė ekonominių duomenų patvirtina mažėjimo tendenciją: pramonės gamyba silpnėja, nedarbas šiek tiek auga, o pirkimų vadybininkų indeksas (PVI) birželį nukrito gerokai žemiau augimo ribos – iki vos 47,5 punkto. Ekspertai mano, kad Rusija yra įstrigusi pavojingame balansavime tarp kovos su infliacija ir ekonominio žlugimo. Didelės palūkanų normos paralyžiuoja ekonomiką. „Business Insider“  rašo, kad realios recesijos rizikos nebegalima ignoruoti.

 

Kol Rusija sunkiai įgyvendina pinigų politikos priemones, Ukraina ir toliau tiesiogiai kenčia nuo karo padarinių. Rusijos išpuoliai smarkiai apgadino pagrindinę šalies infrastruktūrą: elektros tinklus, pramonės objektus ir transporto kelius. Tai labai trukdo ekonomikos atsigavimui.

Prie viso to prisideda struktūrinė problema, kuri su kiekvienu karo mėnesiu vis labiau blogėja: darbo jėgos trūkumas. Mobilizacija fronto linijoms lemia didėjantį kvalifikuotų darbuotojų ir apskritai darbo jėgos trūkumą ekonomikoje. Olga Pinduk, Ukrainos ekspertė iš WIIW, sako: „ Dėl mobilizacijos karui didėjantis darbo jėgos trūkumas taip pat labai slegia ekonomiką.“

Lyg to būtų maža, padėtį dar labiau pablogina išoriniai veiksniai. Prastas derlius dėl sausros ir pasibaigęs ES muitų lengvatų Ukrainos žemės ūkio produktų eksportui galiojimas kelia papildomą naštą šaliai. Todėl 2025 m. ekonomikos augimas buvo sumažėjo 0,5 procentinio punkto – iki vos 2,5 proc. Tuo pačiu metu infliacija siekia nerimą keliančius 16 proc., o pagrindinės palūkanų normos atitinkamai yra aukštos.

 

Karo nusilpusiai Ukrainai žemės ūkis yra svarbus ekonomikos sektorius. Ypač eksportas į ES užtikrina pajamas ir užsienio valiutą. Susirūpinimas dar labiau išaugo, kai birželio pradžioje baigėsi ankstesnės muitų lengvatos Dabar susitarta dėl naujos pereinamojo laikotarpio tvarkos: ES dar kartą padidino Ukrainos kviečių, cukraus ir miežių importo kvotas, kad išlaikytų tiekimo srautus.

Tačiau naujasis susitarimas turi savo apribojimų. Nors kvotos buvo šiek tiek padidintos – iki maždaug 1,3 mln. tonų kviečių per metus – kelios ES valstybės, įskaitant Lenkiją ir Vengriją, tuo pačiu metu taiko nacionalines apsaugos priemones. Dėl to Ukrainos ūkininkams lieka neaišku, kaip bus galima pasinaudoti šiais produktais. Pramonės atstovai baiminasi, kad grįžimas prie tarifų ir kvotų gali lemti milijardų dolerių eksporto praradimą. Maisto informacijos tarnyba  „FoodNavigator“  tai taip pat vadina „atsargiu požiūriu“, kuris greičiausiai turės daugiau politinio kompromiso nei ekonominio poveikio. 

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(1)
(0)
(1)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()