Taip blogai dar nebuvo. Rusija skelbia milžinišką antirekordą ()
Šešis kartus daugiau nei 2024 m.
© Банк России (Atvira licencija) | https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Current_Russian_ruble_(banknotes).png
Visi šio ciklo įrašai |
|
|
|
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Finansų ministerijos preliminariu vertinimu, pirmojo pusmečio biudžeto deficitas siekė 3,7 trilijono rublių (40 mlrd. eurų) arba 1,7 % BVP. Birželio mėnesį jis išaugo 300 milijardų rublių (3,2 mlrd. eurų). Iždo skylė yra daugiau nei šešis kartus didesnė nei 2024 m. sausio–birželio mėn. (0,6 trilijono rublių arba 0,3 % BVP).
Tuomet, po išankstinio apmokėjimo valstybės užsakymų metų pradžioje, Finansų ministerija iki gruodžio mėnesio dažniau balansuodavo biudžetą su pertekliumi nei su deficitu (pavyzdžiui, 0,5 trilijono rublių (5,4 mlrd. eurų) 2024 m. gegužės mėn.).
Šiais metais dėl naftos ir dujų pajamų kritimo pertekliaus nebuvo, o antrojo ketvirčio pabaigoje skylė buvo 78 % didesnė nei pirmąjį.
„Valstybės biudžeto deficitas antrąjį ketvirtį „užfiksavo“ antirekordą“, – pažymi pagrindinė „Freedom Finance Global“ analitikė Natalija Milčiakova.
|
Per šešis mėnesius Finansų ministerija išleido maždaug pusę to, ką planavo metams: 21,3 trilijono rublių iš 42,3 trilijono rublių (454 mlrd. eurų). Ji gavo mažiau nei pusę pajamų – 17,6 trilijono rublių iš 38,5 trilijono rublių, numatytų biudžete.
Tuo pačiu metu biudžetas neseniai buvo gerokai peržiūrėtas: išlaidos padidintos 0,8 trilijono rublių, o pajamos sumažintos 1,8 trilijono rublių. Tai įvyko dėl naftos ir dujų pajamų sumažėjimo 2,6 trilijono rublių (28 mlrd. eurų) ir ne naftos ir dujų pajamų padidėjimo 0,8 trilijono rublių – pagal biudžeto taisyklę jas galima išleisti.
Per pirmąjį pusmetį deficitas tapo toks pat, kokį Finansų ministerija buvo suplanavusi visiems metams (3,8 trilijono rublių (41 mlrd. eurų), arba 1,7 % BVP). Metų pradžioje tikėtasi subalansuoti biudžetą su tris kartus mažesne skyle: 1,2 trilijono rublių, arba 0,5% BVP, tačiau rudenį ketinama jį vėl redaguoti, atsižvelgiant į dabartinius duomenis.
Naftos ir dujų pajamos per pirmąjį pusmetį yra 17% mažesnės nei pernai, pažymi Finansų ministerija, aiškindama tai pigesniu naftos kiekiu (kitos priežastys – stiprus rublis ir tam tikras gamybos sumažėjimas).
Tačiau pajamos, nesusijusios su naftos ir dujų gavyba, yra beveik 13% didesnės nei prieš metus. N. Milčiakova pirmojo pusmečio biudžeto rezultatus vadina „labai dviprasmiškais“. Jos nuomone, biudžeto deficito augimas atrodo ypač keliantis nerimą.
Problema ta, kad situacija blogėja. Birželio mėnesio biudžeto pajamos artimos prognozėms, tačiau išlaidos vis dar didesnės nei tikėtasi, pažymi ekonomistas Jegoras Susinas: „3,15 trilijono rublių (34 mlrd. eurų) per pirmąjį vasaros mėnesį yra gana didelės išlaidos, paprastai jos būna mažesnės.“
Per metus jos išaugo beveik 18%. J. Susinas teigia, kad apskritai išlaidos ir deficitas vis dar viršija Finansų ministerijos prognozės trajektoriją.
Tuo pačiu metu biudžeto pajamų perspektyvos kelia vis didesnį ekspertų susirūpinimą. Pajamos iš naftos ir dujų priklauso nuo naftos kainų ir rublio kurso, kuris kol kas išlieka stiprus, nors dauguma ekspertų tikisi, kad jis susilpnės. Tačiau didžioji dalis (73 proc.) pajamų yra ne iš naftos ir dujų.
Finansų ministerija pažymi, kad jų gavimas vyksta pagal planą. Tačiau jų augimo tempas gali gerokai sulėtėti dėl ekonomikos sulėtėjimo ir infliacijos, baiminasi HSE profesorius ir buvęs finansų viceministras Olegas Viuginas. Jis PVM laiko indikatoriumi.
„PVM, kaip netiesioginio ekonominio aktyvumo rodiklio, dinamika rodo nuosaikų ekonomikos atvėsimą“, – savo apžvalgoje pažymėjo Natalija Orlova, „Alfa Bank“ vyriausioji ekonomistė.
PVM pajamas iškreipė pagreitėjęs PVM grąžinimas balandžio mėnesį, tačiau per šešis mėnesius jos (iš gamybos ir importo) išaugo 7,3 proc. N. Milčiakova vertina PVM pajamų augimą 9,3 proc. Tai daug mažiau nei praėjusių metų 21,6 %.