„Dingsta žvirbliai.“ Pasaulis ūžia (1)
Pasaulinė tendencija.
© Diliff, CC BY-SA 3.0 | https://commons.wikimedia.org/wiki/File:House_Sparrow,_England_-_May_09.jpg
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Ukrainoje, kaip ir kitose pasaulio šalyse, žvirblių populiacija mažėja. Ekspertas mano, kad nors paukščiai taps kelis kartus mažesni, jie nepateks į nykstančios rūšies kategoriją.
Biologijos mokslų kandidatas, Dnipro-Orilskio gamtos rezervato vyresnysis mokslo darbuotojas, Olesio Hončaro Dnipro nacionalinio universiteto Biologinės įvairovės ir ekologijos katedros docentas, ornitologas Aleksandras Ponomarenko interviu „RBC-Ukraina“ nurodė, kad yra dviejų rūšių žvirbliai – naminiai ir lauko.
Pasak jo, lauko žvirblių skaičius mažėja, nes laukuose naudojami insekticidai, herbicidai ir kitos cheminės medžiagos.
|
„Žvirbliai, norėdami užauginti jauniklius ir sukaupti riebalų prieš žiemą, veda juos į grūdinius pasėlius. Jei šie kviečiai apdorojami, jie nenori jų valgyti. Be to, šiuolaikinės žemės ūkio technologijos išaugo iki tokio lygio, kad nuėmus derlių lauke beveik nelieka grūdų, todėl paukščiai turi mažai maisto“, – aiškino ornitologas.
Jis taip pat teigė, kad paukščiams įtakos turėjo ir pasikeitę statybos standartai.
„Gamtoje žvirbliai dažniausiai įsikuria sferiniuose lizduose tankiuose medžių vainikuose. Kai žvirbliai atkeliavo pas žmones, jie pradėjo lizdus sukti šiaudiniuose stoguose, o vėliau persikėlė po šiferiu.
Tačiau dabar statybininkai, įrengdami stogus, užtaiso visus plyšius, žvirbliams tiesiog nėra kur įsikurti. Jei ukrainiečiai pradės masiškai statyti aukštos kokybės modernius namus, tai žvirbliai vėl kraustysis į sferinius lizdus medžiuose“, – mano A. Ponomarenko.
Kartu jis teigė, kad žvirblių populiacijos mažėjimas yra pasaulinė tendencija.
„Britai pažymėjo, kad XX amžiuje šių rūšių skaičius sumažėjo beveik devynis kartus, nes jie nebegali maitintis laukuose.
Žvirblių masinio paplitimo istorija susijusi su tuo, kad kadaise jų skaičius padidėjo žemės ūkio paskirties žemėse dėl didelių derliaus atliekų. Dabar žvirbliai grįžta prie natūralaus skaičiaus. Palaipsniui jie taps įprasta, o ne masine rūšimi“, – apibendrino ornitologas.
Ornitologas Aleksandras Ponomarenko teigė, kad Ukrainoje dauguma žmonių painioja skirtingas paukščių rūšis, vadindami jas varnomis.
Visų pirma, varna yra juodas paukštis su dideliu snapu, o jei paukštis yra juodas, bet turi baltą snapo viršų, tai yra varnas.
Tuo pačiu metu Ukrainoje nėra klasikinės juodosios varnos, šalyje gyvena tik pilkoji varna, kuri turi pilką kūną, juodus sparnus ir galvą.