Uždraustas eksportas. Skelbiama apie didžiulį benzino kainų kilimą ()
„Prašau rankiniu būdu subalansuoti degalų tiekimą rinkai.“

© Svtk44, CC BY-SA 4.0 | https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Freight_train_ryazan_region_2020.jpg
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Vyriausybė rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiais visiškai uždraus benzino eksportą iš Rusijos, po staigaus degalų biržos kainų šuolio, „Izvestia“ pranešė informuoti šaltiniai.
Šis sprendimas buvo aptartas liepos 9 d. vykusiame vidaus naftos produktų rinkos situacijos štabo posėdyje, kurį surengė vicepremjeras Aleksandras Novakas.
Pasak vieno iš leidinio šaltinių, atitinkami departamentai dar savaitę stebės situaciją ir, jei ji blogės, nedelsdami apribos degalų pardavimą užsienyje.
Tuo pačiu metu, nuo kovo 1 d. iki rugpjūčio 31 d., prekybininkams, naftos saugykloms ir organizacijoms, kurių gamybos pajėgumai mažesni nei 1 milijonas tonų degalų per metus, jau galioja draudimas eksportuoti benziną iš Rusijos.
|
Pernai vyriausybė taip pat apribojo benzino eksportą į užsienį nuo kovo 1 d. iki gegužės 20 d., o draudimą įvedė rudenį.
Vėliau Ministrų kabinetas padarė išimtį didelėms naftos perdirbimo gamykloms. Šių metų gegužės viduryje A. Novakas įsakė pratęsti draudimą negaminantiems naftos tiekėjams iki spalio mėnesio, teigė „Izvestia“ šaltiniai.
Po paskutinio susitikimo vyriausybės spaudos tarnyba pranešė, kad vicepremjeras pareikalavo, jog įmonės nedelsdamos nutrauktų naftos perdirbimo gamyklų remontą ir laikytųsi planuojamų degalų gamybos tikslų.
„Negalime leisti staigaus benzino kainų kilimo. Prašau Energetikos ministerijos kartu su naftos kompanijomis stebėti savo veiklą ir rankiniu būdu subalansuoti degalų tiekimą rinkai“, – sakė A. Novakas.
Jis taip pat paragino naftos kompanijas nustoti pirkti prekes viena iš kitos ir nurodė įvertinti degalinių pelningumą, atsižvelgiant į privalomas degalinių išlaidas.
„Rosstat“ duomenimis, per paskutines dvi birželio savaites benzino kainos padidėjo 0,2 %, o nuo metų pradžios – 3,25 %, o bendra infliacija siekė 3,76 %.
Tačiau biržos kainos auga sparčiau: jei nuo gegužės iki birželio mėnesio AI-92 ir AI-95 benzino kaina padidėjo atitinkamai 4,8 ir 0,84 %, tai nuo birželio iki liepos mėnesio nurodytų rūšių benzino kainos padidėjo 11,47 ir 16,66 %.
Liepos 9 d. duomenimis, AI-92 biržos kaina buvo 65 333 rubliai už toną (716 eur.), AI-95 – 71 915 (790 eurų). Taip pat nuo birželio iki liepos mėnesio išaugo vasarinio dyzelino kainos – jis pakilo nuo 57 601 rublio iki 58 665 rublių už toną (643 eurai).
Variklių degalų biržos kainas didina sezoninis paklausos augimas ir naftos perdirbimo gamyklų remonto grafikai. Be to, dėl pasaulinių naftos kainų kritimo sumažėjo degalų kaina užsienio rinkose, todėl naftos bendrovės pradėjo gauti mažiau amortizacinių mokėjimų.
Šiuo metu naftos perdirbimo gamyklos baigia remontą, po kurio padidės į rinką tiekiamų degalų kiekis.
Jei bus nuspręsta uždrausti eksportą, naftos gamintojai gali sumažinti gamybą, o tai ilgainiui lems dar didesnį kainų, įskaitant mažmenines kainas, augimą, pažymėjo „VMT Consult“ vadovaujanti partnerė Jekaterina Kosareva.
Pasak „Vortexa“, birželį Rusijos naftos produktų eksportas jūra vidutiniškai siekė 2 mln. barelių per dieną, tai yra 85 mažiau nei 2024 m. birželį ir tiek pat mažiau nei šių metų gegužę.