„12414.“ Juoda diena. Visiems šokas  (1)

Ukrainos visuomenę sukrėtė parlamento sprendimas.


Asociatyvi nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
© Mathias Reding (free to use) | https://www.pexels.com/photo/close-up-shot-of-the-flag-of-ukraine-11421120/

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Ukrainos visuomenę sukrėtė parlamento sprendimas, kuriuo buvo pritarta įstatymo projektui Nr. 12414, kuris ženkliai padidina Generalinės prokuratūros įtaką pagrindinėms šalies kovos su korupcija institucijoms. Po dokumento priėmimo kritikos banga apėmė visuomenės veikėjus, savanorius, žurnalistus ir kovos su korupcija iniciatyvas.

„Dialog.UA“ pasidomėjo detalėmis.

Įstatymo projekto tekstas buvo pakeistas paskutinę minutę, o tai faktiškai panaikina NABU ir SAP jų nepriklausomybę. Visų pirma, pagal naujas nuostatas generalinis prokuroras gauna teisę kontroliuoti NABU, atsiimti iš jo bylas ir perduoti jas kitiems organams, daryti įtaką SAP darbui ir perduoti bylas bet kuriems kitiems prokurorams.

„Paprastai tariant, NABU ir SAP nebegalės dirbti savarankiškai. Generalinis prokuroras įgis visišką antikorupcinių tyrimų kontrolę. Tai sugriaus sistemą, kurią kūrėme metų metus“, – teigė žurnalistinis projektas „Bihus.Info“.

[Mažiausia kaina istorijoje!] Lietuvos apžvalgininkas: „Aukščiausios kokybės 3in1 suvirinimo aparatas. Tinka ir mėgėjams, ir profesionalams“ (Video, „VEVOR MIG-200/250“)
2707 5

Nuostabios kainos

Specialūs kuponai

Galioja iki 2025-07-21

Iš Europos greitas ir saugus pristatymas

Aukščiausia kokybė

Labai ribotas kiekis

12 mėn. garantija

Išsamiau

Ekspertai pabrėžia, kad tokie pakeitimai kelia grėsmę ne tik kovai su korupcija aukščiausiu lygiu, bet ir Ukrainos bendradarbiavimui su tarptautiniais partneriais. Ypač nerimą kelia tai, kad pakeitimai buvo įtraukti po to, kai įstatymo projektas jau buvo užregistruotas.

Žinomas savanoris Serhijus Sternenka tai, kas vyksta, pavadino „vidinės diversijos karo sąlygomis“ aktu. Jis pažymėjo, kad kariškiai, savanoriai ir dauguma aktyvių piliečių yra pasipiktinę deputatų veiksmais.

 

„Šis Aukščiausiosios Rados sprendimas demoralizuoja žmones, mažina pasitikėjimą valstybės institucijomis ir sukuria pagrindą vidiniam susiskaldymui. Tai dovana Maskvai, geresnė nei bet koks IPSO“, – rašė visuomenės veikėjas.

Žurnalistas Mychailas Tkačas taip pat tai griežtai kritikavo, pažymėdamas, kad vyriausybės veiksmai prieštarauja viskam, už ką kadaise kovojo Zelenskis.

„Kai prezidentas kartu su Julija Tymošenko ir opozicine partija „Platforma – Už gyvybę“ balsuoja už kovos su korupcija sunaikinimą, tai yra galutinis virsmas tais politikais, su kuriais jis kadaise norėjo kovoti, bet negalėjo“, – rašė jis.

Savanoris ir visuomenės veikėjas Serhijus Prytula pabrėžė, kad įstatymo projektas užbaigia kovos su korupcija struktūrų nepriklausomybę.

 

„NABU ir SAP dabar faktiškai pavaldūs generaliniam prokurorui. Būtent jis sprendžia, kurias bylas tęsti, o kurias slėpti. Apie kokią Europos integraciją dabar galime kalbėti?! Nuodėminga gėda“, – rašė jis.

Kitas žinomas savanoris Ihoris Lačenkovas įvykius pavadino „gėda“ ir pareiškė, kad „263 deputatai balsavo už turbo režimą, naikinantį kovos su korupcija įstaigas“.

Didėjant visuomenės spaudimui, aktyvistai ragina prezidentą Volodymyrą Zelenskį pasinaudoti savo veto teise ir užkirsti kelią įstatymo įsigaliojimui.

„NABU ir SAP turi likti nepriklausomomis institucijomis“, – pabrėžia jie.

Ukrainiečiai baiminasi, kad kovos su korupcija institucijų nepriklausomybės praradimas gali lemti ne tik Europos integracijos principų panaikinimą, bet ir pakirsti pasitikėjimą vyriausybe pačiu kritiškiausiu momentu – karo metu.

 

 

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(2)
(1)
(1)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai (1)

Susijusios žymos: