„Tai skraidantis lazeris“. Rusija gali pakelti A-60. Kas tai per monstras (Foto) (1)
Koks tai buvo lėktuvas ir koks dabartinis šio projekto statusas.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
NATO šalys suaktyvino savo žvalgybinių bepiločių orlaivių skrydžius virš Juodosios jūros, dėl ko Rusijos gynybos ministerija pagrasino „imtis priemonių“.
Tačiau dar nėra visiškai aišku, kokios turėtų būti šios „priemonės“, nes vargu ar rusai rizikuos. Akivaizdu, kad tokia situacija erzina pačius rusus, ir jie jau garsiai skelbia galimus „atsako“ variantus.
Vienas iš variantų yra naudoti mažai žinomą „analogų neturintį“ lėktuvą „Beriev A-60“, sukurtą Il-76 pagrindu – iš esmės skraidantį lazerinį ginklą. Tačiau dabartinis projekto A-60 statusas nežinomas.
Russia is, like the US, busy in developing a new airborne laser weapon with the help of know-how accumulated by the Beriev A-60 airborne laser laboratory. In 2011, work was frozen due to budget cuts. In 2016, it was clandistine restarted. pic.twitter.com/pXF2baP2uR
— Scramble (@scramble_nl) February 26, 2018
Kadangi per plataus masto karą A-60 iš viso nebuvo paminėtas, verta apie šį projektą pakalbėti plačiau.
„Skraidančio lazerio“ projektas prasidėjo dar sovietmečiu, aštuntajame dešimtmetyje. Pagal pirminį projektą šis lėktuvas buvo skirtas didelio aukščio oro balionams naikinti.
the Beriev Design Bureau's A-60 was a Soviet airborne laser testbed intended to develop an antisatellite weapons platform. based on the Il-76 airframe, the main laser was fitted dorsally with a fire control LIDAR in a nose-mounted gimbal. pic.twitter.com/BxAVhkiZD1
— PAVE_naught (@PAVE_naught) June 30, 2022
Pirmasis pirmojo prototipo A-60 skrydis įvyko 1981 m. rugpjūtį, bandomieji skrydžiai su 1 MW galios lazeriu buvo pradėti 1984 m.
Rusai teigia, kad iš viso buvo atlikta „keliasdešimt“ bandomųjų lėktuvo A-60 skrydžių, kurių metu lazerine sistema buvo atakuotas balionas 30-40 kilometrų aukštyje (stratosferoje), o taip pat sovietinis dronas La-17.
Tačiau šis A-60 lėktuvo su lazeriniais ginklais istorijos etapas baigėsi kiek groteskiškai – pirmasis prototipas tiesiog nenustatytomis aplinkybėmis 1989 m. sudegė Čkalovsko aerodrome.
Gana greitai šis eksperimentinis A-60 buvo atkurtas, bandomieji skrydžiai atnaujinti 1991 m. Tačiau 1993 m. bandymai buvo sustabdyti, o jau 2009 m. – vėl atnaujinti.
Tačiau kaip tik čia ir iškyla propagandos ir tikrovės neatitikimas. Nes pasirodo, kad nepaisant viso propagandos pumpavimo, patys rusai net tiksliai nežino, ar jų „skraidantis lazeris“ A-60 bus panaudotas per plataus masto karą prieš Ukrainą.