Populiarūs kaip niekad. Karas Ukrainoje tapo tankų atgimimu (1)
Karas Ukrainoje pradėjo tankų „renesansą“ – kokias išvadas padarė pasaulis ir Rusija?
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Niekada anksčiau per pastaruosius dešimtmečius tankai nebuvo tokie populiarūs kaip dabar. Tankai sugrįžo ne tik į mūšio laukus Ukrainoje ir Gazos Ruože, bet ir į ginklų gamintojų dirbtuves.
Apie tai rašo Vokietijos leidinys „Zeit“.
Lenkija iš Pietų Korėjos užsakė 1 000 pagrindinių mūšio tankų, Bundesveras – 123 vienetus iš Vokietijos ir Prancūzijos kompanijos KNDS, Norvegija – dar 54, JK – 147 naujus „Challenger 3“ iš „Rheinmetall“.
Šiuo tikslu Vengrija leidžia Vokietijos įmonei sukurti naują „Panther“ masinei gamybai. Italija ir Čekija, matyt, artėja prie sutarčių dėl papildomų mūšio tankų pirkimo pasirašymo. Prancūzija ir Vokietija taip pat kartu planuoja ateities super tanką. Tokio didelio susidomėjimo šia ginklų sistema nebuvo nuo Šaltojo karo pabaigos.
Bundesveras nenaudojo „Leopard 2“ misijoms Afganistane ir Malyje. Britai ir prancūzai taip pat rėmėsi lengvosiomis pajėgomis kare su teroristais, kurį Vakarai pradėjo po 2001 m. rugsėjo 11 d. išpuolių. Turkija kare Sirijoje prarado daugiau nei tuziną „Leopard 2“, pamuštų paprasčiausiais prieštankiniais ginklais.
Daugelis ekspertų paskelbė nuosprendį dėl tankų: per brangūs, per sunkūs ir nepakankamai lankstūs. Tai buvo klaida.
„Pagrindinio mūšio tanko vis dar reikia mūšio lauke, jis niekada nebuvo miręs. Nes jis yra mobilus, turi didelę ugnies galią ir yra gerai apsaugotas šarvais“, – sako Austrijos ginkluotųjų pajėgų pulkininkas Markusas Reisneris, analizuojantis karą Ukrainoje.
„Tačiau pats tankas yra pažeidžiamas, šalia jo reikia šarvuočių ir pėstininkų, taip pat oro gynybos, kad jis būtų apsaugotas nuo dronų Gazos Ruože“, – tęsė jis Reisneris.
Rusija gamina tankus visu pajėgumu
Leidinio teigimu, Rusija mūšiuose Rytų Ukrainoje naudoja daug tankų – nors ir patiria didelių nuostolių.
Pasak Ukrainos karo ekspertų, remiantis laisvai prieinamų nuotraukų šaltinių analize, nuo puolimo pradžios Rusija jau prarado 2 600 tankų. Tačiau Rusijos Federacijoje vis dar yra daug senų sovietmečio modelių, kurie remontuojami ir gabenami į frontą.
„Zeit“ duomenimis, fronte yra 3 000 tankų. Sibire šimtai saugomų tankų vėl tapo tinkami naudoti, praneša naujienų agentūra AFP. Be to, keliose gamyklose įsibėgėja naujų tankų gamyba.