Raudona linija nubrėžta ypač žemai. Kremlius oficialiai pareiškė kada panaudos branduolinius ginklus (1)
„Kai mūsų oponentai toliau paaštrins situaciją.“
Visi šio ciklo įrašai |
|
|
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
„Branduolinio atgrasymo“ doktrina, kurios Maskva laikosi nuo sovietinių laikų, tikėdamasi branduolinio arsenalo panaudojimo galimybe spausti potencialius priešus, nustojo veikti. Tai interviu žurnalui „International Affairs“ pareiškė Rusijos Federacijos užsienio reikalų viceministras Sergejus Riabkovas.
„Būkime atviri. Visų pirma, turime būti sąžiningi sau. Situacija aplink Šiaurės karinę apygardą parodė, kad branduolinis atgrasymas pagal ankstesnį klasikinį supratimą neveikia visiškai. Reikia tam tikrų konceptualių papildymų ir patikslinimų“, – sakė S. Riabkovas, kuris Užsienio reikalų ministerijoje prižiūri ginklų kontrolės klausimus ir santykius su JAV bei BRICS šalimis.
Viceministro teigimu, būtent strateginio atgrasymo koncepcijos žlugimas tapo priežastimi artėjančių Rusijos branduolinės doktrinos, kuri šiuo metu leidžia branduolinį ginklą panaudoti branduolinio smūgio Rusijai atveju, arba nebranduolinės atakos su „grėsme valstybės egzistavimui“, pakeitimui.
„Po kurio laiko bus šiek tiek patikslinta, koks gali būti mūsų požiūris į šiuos nepaprastai svarbius ir labai atsakingus klausimus, kai mūsų oponentai toliau paaštrins situaciją“, – sakė S. Riabkovas.
Prisimename, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmosiomis invazijos į Ukrainą dienomis paskelbė apie Rusijos branduolinių pajėgų pervedimą į specialų pavojaus režimą, o po šešių mėnesių pagrasino panaudoti „visas turimas priemones“ okupuotoms Ukrainos teritorijoms apsaugoti.
2023 metų pradžioje V. Putinas paskelbė sustabdantis Rusijos dalyvavimą Strateginių puolamųjų ginklų sutartyje su Jungtinėmis Valstijomis – paskutiniame dvišaliame susitarime, apribojusio branduolinių galvučių skaičių tarp pagrindinių branduolinių valstybių. Po mėnesio V. Putinas paskelbė apie taktinių branduolinių ginklų dislokavimą Baltarusijos teritorijoje, o 2024 metų vasarą įsakė surengti pratybas dėl jų panaudojimo.
Vasarį savo kreipimesi į Federalinę asamblėją V. Putinas pareiškė, kad branduoliniai ginklai yra „visiškai parengti“ ir gali būti panaudoti, jei į Ukrainą būtų išsiųsti NATO kariai. Ir tai „gresia konfliktu dėl branduolinio ginklo panaudojimo, taigi ir dėl civilizacijos sunaikinimu“, – argumentavo V. Putinas.
Tačiau NATO V. Putino žodžius priėmė kaip blefą. „Tai labiau tikėtini samprotavimai, patenkantys į psichologinio bauginimo logiką, o ne tikri ketinimai“, – Aljanso generalinio sekretoriaus pavaduotojui Mircea Geoanai už akių atsakė V. Putinas. „Mes nematome jokios tiesioginės grėsmės iš Rusijos naudojant šiuos ginklus“, – paaiškino jis. Tačiau tokie pareiškimai patys yra „labai pavojingi, nes pakerta pasitikėjimą“, pridūrė jis.