Ką tik priimtas 13-asis punktas. „Jei Rusija puls vieną iš Baltijos šalių“  ()

Rytų Europoje NATO stiprėja.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

NATO stiprėja Rytų Europoje, tačiau į Baltuosius rūmus atvykus Donaldui Trumpui situacija taps nenuspėjama.

Galutinėje NATO deklaracijoje, kuri buvo priimta po viršūnių susitikimo Vašingtone, yra labai įdomus punktas. Tai 13-asis punktas, kuriame teigiama, kad hibridinės operacijos prieš Aljanso sąjungininkus gali pasiekti ginkluoto puolimo lygį,  tokia potenciali situacija gali lemti Vakarų kolektyvinio saugumo bloko 5-ojo straipsnio paleidimą.

13-as punktas kelia didelį susidomėjimą. Nes ne kartą su kolegomis diskutavome, ką NATO galėtų padaryti, jei, pavyzdžiui, Rusija pradėtų tam tikrą operaciją prieš vieną iš Baltijos šalių. Įdomu tai, kaip tai gali atrodyti. Manau, viskas gali atsitikti taip pat, kaip su Krymu, kur rusai atliko klasikinę hibridinę operaciją. Pirmiausia buvo vykdomas ideologinis visuomenės paruošimas, o vėliau pusiasalyje atsirado „žalieji žmogeliukai“, kurie bandė atsiriboti nuo Rusijos ir blokavo Ukrainos karinius dalinius. Ir tada iš tikrųjų buvo neįmanoma įrodyti, kad ginkluotą puolimą įvykdė Rusija.

Labai gerai, kad NATO nusprendė atsižvelgti į šią karčią praktiką savo viršūnių susitikime. Taip pat įdomu, apie kokias hibridines atakas kalbama deklaracijoje. Nes, pavyzdžiui, šiemet GPS atakos ne kartą buvo vykdomos iš Kaliningrado srities teritorijos prieš Lenkiją ir Vokietiją. Tai yra rimta grėsmė nacionaliniam saugumui, kuriai taip pat gali būti taikomas Aljanso 5 straipsnis.

 

NATO jau puikiai žino, kad praktinė Rusijos grėsmė atskiroms šalims vis dar egzistuoja. Ir tai pabrėžiama galutinėje aukščiausiojo lygio susitikimo deklaracijoje. Gerai, kad organizacija tai užfiksavo. Esu įsitikinęs, kad kitas žingsnis bus tokios pozicijos patvirtinimas konkretaus dokumento pavidalu, pirmiausia vidiniam naudojimui, o vėliau ir praktiškam. Bet nemanau, kad dokumentas greitai pasirodys, nes Aljanse yra daug biurokratinių procedūrų. Deja, NATO taip dirba jau 75 metus. Aljansas visus sprendimus priima lėtai.

Apie tai rašo politikas Valerijus Kločokas.

 

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(232)
(33)
(199)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()