Baisiau už Rusiją. „Pirmą kartą...“ JAV skelbia pasaulio pabaigos planą ()
Įsakė JAV ginkluotosioms pajėgoms ruoštis galimai koordinuotai branduolinei konfrontacijai.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
JAV prezidentas Joe Bidenas patvirtino itin slaptą strateginį branduolinių ginklų planą, kuriuo Vašingtono atgrasymo strategija pirmą kartą nukreipiama į Kiniją, plečiančią savo branduolinį arsenalą, rugpjūčio 20 dieną pranešė laikraštis „New York Times“.
Amerikos lyderis kovo mėnesį patvirtino „Branduolinio ginklo naudojimo gaires“, tačiau Baltieji rūmai to dar nepaskelbė.
„Dokumentas, atnaujinamas maždaug kas ketverius metus, yra toks slaptas, kad nėra jo elektroninių kopijų, tik nedidelė dalis popierinių versijų. Tačiau du aukšti administracijos pareigūnai turėjo galimybę peržiūrėti šią strategiją“, – pažymėjo dienraštis.
|
Rašoma, kad prezidentas įsakė JAV ginkluotosioms pajėgoms ruoštis galimai koordinuotai branduolinei konfrontacijai su Rusija, Kinija ir Šiaurės Korėja. Dokumente pirmą kartą išsamiai nagrinėjama, ar Amerika yra pasirengusi reaguoti į galimas branduolines krizes, kurios gali kilti vienu metu arba paeiliui, panaudodama branduolinių ir įprastinių ginklų derinį.
„Prezidentas neseniai paskelbė atnaujintas gaires dėl branduolinių ginklų naudojimo, kad būtų atsižvelgta į daugybę branduolinius ginklus turinčių priešininkų. (...) Visų pirma, atsižvelgiama į „žymų Kinijos branduolinio arsenalo dydžio ir įvairovės padidėjimą“, NYT citavo Vipiną Narangą, Masačusetso universiteto (MIT) branduolinį strategą, kuris rugpjūčio pradžioje dirbo Pentagone prieš tęsdamas mokslinę karjerą.
Laikraštis taip pat remiasi Nacionalinio saugumo tarybos direktoriaus pareiškimu dėl ginklų kontrolės ir neplatinimo. Jis pažymėjo, kad naujojoje strategijoje pabrėžiama „būtinybė vienu metu atgrasyti Rusiją, KLR ir Šiaurės Korėją“.
NYT teigimu, stiprėjanti Rusijos ir Kinijos partnerystė bei įprastinė ginkluotė, kurią Šiaurės Korėja ir Iranas aprūpina Rusiją karui Ukrainoje, iš esmės pakeitė Vašingtono mąstymą. Žvalgybos agentūros bando nustatyti, ar Maskva mainais remia Šiaurės Korėjos ir Irano raketų programas.
Niujorko dienraštis taip pat cituoja Richardo N. Haasso, buvusio Valstybės departamento ir Nacionalinio saugumo tarybos aukšto pareigūno, į pensiją išėjusio įtakingos užsienio santykių tarybos prezidento, nuomonę. Jis atkreipė dėmesį, kad atsižvelgiant į Rusijos radikalėjimą, prielaida, kad branduoliniai ginklai nebus naudojami įprastinio konflikto metu, nebėra garantuota.
Leidinys taip pat atkreipė dėmesį, kad Kinijos branduolinio arsenalo plėtra vyksta sparčiau, nei prieš dvejus metus prognozavo JAV žvalgyba. Prezidentas Xi Jinpingas atsisako ilgalaikės „minimalaus atgrasymo“ strategijos ir siekia pasiekti arba viršyti Vašingtono ir Maskvos arsenalus. Laikraštis pabrėžė, kad Kinijos branduolinis kompleksas dabar yra sparčiausiai besivystantis pasaulyje.