„Palaiko 110 šalių“. Kinija toliau stumia savo ir Brazilijos taikos planą ()
Kinija turi idėjų kaip užbaigti karą Ukrainoje ir teigia, kad jas palaiko daugybė šalių.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Kinijos taikos planą sudaro 12 pagrindinių punktų:
- Pagarba suverenitetui, visų šalių nepriklausomybės ir teritorinio vientisumo garantijos, tarptautinės teisės viršenybė be dvigubų standartų;
- „Šaltojo karo mentaliteto“ atsisakymas, karinių blokų stiprinimo ir plėtros atmetimas;
- Paliaubos;
- Taikos derybų pradžia;
- Humanitarinės krizės sprendimas;
- Civilių gyventojų ir karo belaisvių apsauga;
- Atominių elektrinių saugumo užtikrinimas'
- Strateginės rizikos sumažinimas, cheminio, biologinio ir branduolinio ginklo panaudojimo prevencija;
- Grūdų eksporto garantijos pagal Juodosios jūros grūdų iniciatyvą;
- Vienašalių sankcijų atmetimas;
- Gamybos ir tiekimo grandinių stabilumo užtikrinimas, siekiant apsaugoti pasaulio ekonomiką;
- Pagalba pokario Ukrainos atstatymui.
|
Iš pirmo žvilgsnio tai atrodo neblogai. Ukraina netgi sutiktų su didele dalimi šių punktų. Be to, šis planas tinka ir Rusijai – Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas jį pavadino geriausiu.
Šių metų gegužę Kinija suderino šį planą su Brazilija ir sutarė dėl žingsnių, kaip tą planą įgyvendinti. Kalbos apie teritoriją ten nebeliko, bet iš tikrųjų nelabai ir buvo. Nors pirmasis Kinijos taikos plano punktas numato „pagarbą suverenitetui“ ir „teritorinio vientisumo garantijas“, Kinija sutinka, kad Rusijos okupuotos teritorijos liktų okupuotomis. Būtent dėl to Rusijai šis planas patinka – jame nėra kalbų apie karių išvedimą. Tiesa, nėra kalbų ir apie teritorijų pripažinimą aneksuotomis. Kinija, žinoma, nepripažino net Krymo Rusijai. Rusijai labai patinka ir karinių blokų plėtros atsisakymas. Ukraina liktų be teritorijų ir be NATO.
Dabar Kinija, kaip rašo „The Washington Post“, ragina pasaulio bendruomenę remti šį planą. Kinija netgi teigia, kad 110 šalių jį palaiko. Po dar vieno derybų raundo su Brazilija, Indonezija ir Pietų Afrikos Respublika siekiama, kad ta parama būtų aiški ir garsiai skambėtų tarptautinėje arenoje. Kinijai tai suteiktų papildomo svorio globalių problemų sprendime. Be to, Kinijos sąjungininkė Rusija išsisuktų nuo karo nepralaimėjusi. Tik kažin kaip toli tos diplomatinės pastangos eis, nes Europa Kinijos plano net nenori komentuoti, o Ukrainai jis tiktų tik jei „pagarba suverenitetui“ ir „teritorinio vientisumo garantijos“ būtų suprantamos pažodžiui.