Megaginklas, turėjęs sudaužyti priešą. Pamirštas kaip blogas sapnas? (Video)  ()

Šio tipo ginklo koncepcija atsirado Pirmojo pasaulinio karo metais. Tačiau karo inžinieriai vis dar susiduria su problemomis.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Elektromagnetinis ginklas arba elektromagnetinė patranka (railgun) yra Pirmojo pasaulinio karo ginklo koncepcija, pagal kurią sviediniams paleisti hipergarsiniu greičiu pasitelkiamas elektromagnetizmas. Nepaisant didelių investicijų, tiek JAV, tiek Kinija susiduria su iššūkiais kuriant šią technologiją.

Pateikiame Saugumo politikos centro analitikės Maya Carlin straipsnį apie elektromagnetinių ginklų kūrimo perspektyvas.

JAV karinis jūrų laivynas praktiškai nustojo finansuoti elektromagnetinio ginklo projektą, išleisdamas 500 milijonų dolerių ir abejodamas ginklo galia bei patvarumu.

Savo ruožtu Kinija toliau kuria elektromagnetinį ginklą ir neseniai net atliko bandymus naudodama dirbtinį intelektą.

Esminė ginklo savybė – galimybė paleisti sviedinius milžinišku greičiu nenaudojant sprogmenų, tačiau energijos šaltinis ir konstrukcijos patikimumas išlieka rimtos problemos, todėl tokio ginklo panaudojimas karo laivuose yra beveik neįmanomas.

[Vokietija] Įspūdingas šviestuvas tik 45,99€. Puikus namams ir darbo vietai („Andoer HD-M2X“)
3070

Vokietijos sandėliai

Greitas ir saugus pristatymas

Ribotas kiekis

Puikios savybės

Išsamiau

Nuo tada, kai Pirmojo pasaulinio karo metu pirmą kartą buvo pristatyta elektromagnetinio ginklo koncepcija, daugelis šalių daug investavo į tokio ginklo kūrimą. Kasmet atsirandančios naujos technologijos skatino naujus bandymus sukurti tokią galingą ginklų platformą.

Tačiau dauguma šių bandymų žlugo dėl tokių ginklų galios ir ilgaamžiškumo problemų, kurių negalėjo įveikti net pažangiausi inžinieriai. Panašu, kad JAV neribotam laikui atidėlioja savo elektromagnetinio ginklo projektą. Kinijos Liaudies Respublika (KLR) taip pat dar nepriartėjo prie tokio ginklo sukūrimo, tačiau planuoja ir toliau prioritetinį dėmesį skirti šios pramonės plėtrai.

Tęsinys kitame puslapyje:




Gegužės mėnesį Pekino karinio jūrų laivyno inžinerijos universiteto komanda pritaikė dirbtinio intelekto technologiją savo naujausiems elektromagnetiniams ginklams. Anot Kinijos valstybinės žiniasklaidos, Kinijos Liaudies išlaisvinimo armijos (PLA) karinis jūrų laivynas atliko bandymą, paleidęs „išmaniąją bombą“ iš 15 km atstumo didesniu nei 5 machų greičiu. Nors bandomasis paleidimas nebuvo laikomas sėkmingu, tai rodo, kad Pekinas ir toliau plėtoja elektromagnetinio ginklo technologiją.

 

JAV taip pat daug investavo į elektromagnetinio ginklo kūrimą praeityje, nors pastarojo meto iniciatyvos nuėjo į antrą planą. Analitikai skaičiuoja, kad karinis jūrų laivynas per pastarąjį dešimtmetį elektromagnetinio ginklo (EMRG) programai išleido apie 500 mln. dolerių. Tačiau 2022 m. JAV Kongreso tyrimų tarnybos ataskaitoje pažymima, kad JAV nustojo finansuoti projektą. Tačiau karinis jūrų laivynas vis dar tikisi, kad šis ginklas ateityje bus naudingas priešraketinei gynybai.

Skirtingai nuo tradicinių karinių jūrų pajėgų pabūklų, kurie uždega paraką ar kitus sprogstamuosius užtaisus, kad išstumtų sviedinį per vamzdį, elektromagnetiniui ginklui nereikia sprogmenų. Tai reiškia, kad elektromagnetinis ginklas gali paleisti sviedinius greičiau ir toliau, todėl nebereikia saugoti pavojingų ir didelių gabaritų parako užtaisų, o pats ginklas nėra veikiamas itin didelio slėgio, kuris atsiranda parako sprogimo metu.

 

Nors teoriškai elektromagnetinio ginklo koncepcija galėtų labai padėti apginkluoti laivyną, daugybė techninių problemų sutrukdė ją įgyvendinti. Pagrindinė šio ginklo problema yra pati energija. Karo laivui praktiškai neįmanoma užtikrinti pakankamai galios kontroliuojamam ir patikimam tokio ginklo paleidimui.

Apie autorę

Maya Carlin yra „The National Interest“ nacionalinio saugumo bendradarbė, Saugumo politikos centro vyresnioji analitikė. Jos straipsniai publikuoti daugelyje leidinių, įskaitant „The National Interest“, „Jerusalem Post“ ir „Times of Israel“.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(10)
(8)
(2)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()