„Nieko mes jiems nedavėme.“ Iranas neigia plačiai nuskambėjusią informaciją ()
Irano prezidentas neigia visame pasaulyje išplatintą informaciją.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Irano prezidentas Masoudas Pezeshkianas neigia informaciją, kad Iranas Rusijai perdavė didelį kiekį balistinių raketų „Fath 360“. Tiesa, šis paneigimas mažai ką reiškia, kad įrodymų, kad toks perdavimas įvyko, yra labai daug.
2024 m. rugpjūčio 10 d. „Reuters“ pranešė, kad Rusijos kariai lankosi Irane, kur mokosi naudoti balistines raketas „Fath 360“. Žurnalistai teigė, kad Rusija ir Iranas dėl šių raketų perdavimo sutarė dar 2023-iųjų gruodį. Buvo akivaizdu, kad rusams reikės tik kelių mėnesių, kad išmoktų valdyti šias gana nesudėtingas balistines raketas.
|
„Fath 360“ yra kiek daugiau nei 5,1 metro ilgio balistinė raketa, sverianti apie 800 kg. Vien kovinė galvutė sveria apie 150 kg. Tai yra gana kompaktiška raketa, nes Iranas norėjo keturių raketų paleidimo įrenginį paslėpti nedidelio komercinio sunkvežimio krovinių skyriuje. Ir taip, būtent komercinio – kai toks sunkvežimis važiuoja greitkeliu, niekas negali pasakyti, ar jo viduje yra duona, ar taktinės balistinės raketos. „Fath 360“ buvo kuriamos kelis metus, apie jas oficialiai pranešta 2022-ųjų balandį. Manoma, kad tokia raketa gali nuskrieti iki 120 km. Ji naudoja palydovinę ir inercinę navigacijos sistemas.
Kaip pranešama, Rusija pirmąją „Fath 360“ raketų partiją gavo 2024 metų rugsėjo 4 dieną. Ukrainiečiai mano, kad nemažai tokių balistinių raketų rusai galėjo prarasti per neseniai įvykdytas atakas prieš jų amunicijos sandėlius. Tiesa, Irano prezidentas Masoudas Pezeshkianas apskritai teigia, kad rusai jų neturėjo.
„Galbūt anksčiau tokių pristatymų buvo. Bet galiu jus užtikrinti, kad nuo tada, kai pradėjau eiti pareigas, tokių siuntų į Rusiją nebuvo“, teigia Pezeshkianas. Tiesa, reikia pasakyti, kad prezidentu jis tapo liepos 28 dieną. Ir apskritai, tikėti oficialia Irano retorika neverta – jie taip pat neigė, kad Rusijai perdavė „Shahed-136“ dronus, nors tai yra absoliučiai nepaneigiama realybė. Be to, apie „Fath 360“ perdavimą Rusijai kalbėjo kiti Irano pareigūnai.
Tai, kad Rusijai reikia tokių ginklų, rodo ir pats faktas, kad rusai naudoja Šiaurės Korėjos raketas prieš Ukrainą. Savų raketų jiems nepakanka. Ukrainiečiai iranietiškų raketų dalių dar nerado, bet, panašu, tai yra tik laiko klausimas.