Kyla panika. „Vadai išėjo iš rikiuotės“ ()
„Arba tu atsitrauksi, arba viskas bus daug rimčiau.“
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Rugsėjo 23 d. Izraelis pradėjo karinę operaciją prieš „Hezbollah“ Libane. Pastarosiomis savaitėmis Izraelio vyriausybė nukreipė savo dėmesį nuo Gazos Ruožo į šiaurinį frontą. Izraelio karo stebėtojas Davidas Sharpas interviu „Glavred“ kalbėjo apie tai, ko tikėtis iš blogėjančios padėties Artimuosiuose Rytuose.
Pasak Sharpo, šiauriniame fronte vyko ribotas, mažo intensyvumo karas, kurį pradėjo „Hezbollah“. Abi pusės stengėsi išlaikyti konfliktą tam tikrose ribose. „Hezbollah“ tikėjo, kad Izraelis bijojo eskalacijos, ir jautėsi įsitikinęs, kad kontroliuoja kovas.
„Prieš paskutinius įvykius „Hezbollah“ kovos nuostoliai buvo 20 kartų didesni nei Izraelio. Tačiau strategiškai ji laimėjo daugeliu atžvilgių, nes Izraelis žaidė su juo lygiai, bet pagal savo taisykles. Vėliau Izraelio vyriausybė nusprendė grąžinti į savo namus anksčiau evakuotus šiaurinių gyvenviečių gyventojus, kurių skaičius oficialiai siekė 60 tūkstančių, o neoficialiai – dar kelias dešimtis tūkstančių. Tai visų pirma suponuoja galimą diplomatinį susitarimą – realų ar fiktyvų“, – sakė jis.
|
Žurnalistas išreiškė nuomonę, kad nė viena pusė nesutiks su fiktyviu konflikto sureguliavimu, nors JAV to labai nori. Jis pažymėjo, kad sunku įsivaizduoti realų problemos sprendimą, neatlikus galingo karinio smūgio priešui.
„Jei nėra noro sutikti su fiktyviu susitarimu, tikriausiai nepavyks išvengti smūgio „Hezbollah“, todėl Izraelis staiga ėmė keisti žaidimo taisykles ir ėmėsi iniciatyvos: pasirodė paslaptingas pranešimo gaviklis-elektroninis įrenginys. Buvo atlikta operacija, kuri tapo tikru šoku ir stipriu smūgiu „Hezbollah“, daugiau nei 3 000 kovotojų, sudarančių 7–8 % jos pirmosios linijos personalo, įskaitant vadus, išėjo iš rikiuotės“, – duomenis cituoja analitikas.
Sharpas pabrėžia, kad ši operacija buvo parodomasis pavyzdys, Libane kilo rimta panika ir prarastas pasitikėjimas „Hezbollah“ vadovybe. Nors daugelis kovotojų galės grįžti į pareigas, organizacinės komunikacijos sutrikimas yra svarbi pasekmė.
Tada Izraelis pašalino organizacijos Generalinio štabo viršininką – pagrindinį asmenį „Hezbollah“ karinėje hierarchijoje, kartu su Raduano specialiųjų pajėgų brigada. Situacija pradėjo vystytis. Gaunami labai rimti smūgiai. Pastaruoju metu iš oro buvo pataikyta 1,5 tūkst., o apskritai Izraelio kariuomenė atliko dar daugiau smūgių. Jie pataikė tikslingai – ten, kur žvalgai nurodė taikinius“, – sakė jis.
Sharpas taip pat pažymi, kad Izraelis aktyviai naikina namus, kuriuose saugomi ginklai arba įrengti paleidimo įrenginiai. Anot jo, kai kuriais atvejais 100–120 kilometrų nuotolio raketos talpinamos tiesiai į gyvenamuosius pastatus, o kaimyninėse patalpose esantys žmonės su tuo sutinka už tam tikrą mokestį.
Dabar Izraelis nuėjo labai toli ir tai rodo, kad jis nebebijo karo. Galbūt Izraelis pradės didelį karą, bet bet kuriuo atveju tai yra signalas „Hezbollah“: daryk, ką tu nori, ir mes tai padarysime „Tai, kas, mūsų manymu, yra būtina – priklausomai nuo tavo žingsnių, daug kas bus nuspręsta arba tu atsitrauksi, arba viskas bus daug rimčiau“, – svarsto jis.
Žurnalistas pažymi, kad Izraelis įvykdo tūkstančius smūgių, o daugybė Libano gyventojų evakuojasi gavę Izraelio armijos pranešimus apie galimą išpuolį prieš jų namus arba kaimyninį, kuriame saugoma amunicija. Libaniečiai taip pat žino, kas vyksta.
Sharpas daro išvadą, kad Izraelis ėmėsi ryžtingų veiksmų, o tai rodo laipsnišką konflikto eskalaciją. Izraelio valdžia suprato, kad didelio karo rizika smarkiai išaugo, ir reikia apsispręsti: pradėti didelį karą dabar, šiek tiek vėliau, ar jo nepradėti iš viso. „Dabar vyksta labai svarbūs įvykiai, o viskas, kas svarbiausia, dar ateityje“, – apibendrino jis.