Lietuvis grįžo iš Ukrainos. „... rusija tai palaikys mūsų silpnumo ženklu...“ (Foto)  ()

„Susipažinau šiemet.“


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Arūnas Kumpis, nuo 2022 m. kovo 11-osios esantis Rusijos-Ukrainos karo dalyvis – žvalgas, prieštankinių –  priešlėktuvinių sistemų, artimosios žvalgybos ir FPV atakos dronų operatorius, savo „Facebook“ paskyroje rašo apie tai, kaip susikirto jo keliai su Shaun’u Pinner’iu bei pristato britų savanorio atsiminimų knygą „Gyvenk, kovok, nepasiduok”.

Su Shaun’u susipažinau šiemet Palangoje vykusiame renginyje „Lūžio taškas”. Stovėjome tada greta vienas kito pritemdytoje Palangos koncertų salėje, kur neužilgo turėjo prasidėti mano su Skirmantu Krunkaičiu, Ukrainoje savanoriaujančiu gydytoju, diskusija „Nepagražinta Ukrainos realybė” ir iškart po mūsų - Shaun Pinner pasakojimas „Išgyventi orkų nelaisvėje”. Tuomet tik paspaudėme vienas kitam rankas, persimetėme keliomis mandagumo frazėmis, palinkėjome sėkmės pristatyme ir sutarėme susitikti pabendrauti po renginio.

[Vokietija+kuponas] Mažiausia kaina istorijoje! Įspūdingos lazerinės graviravimo staklės: galima pjauti arba graviruoti daugiau nei 1000 skirtingų medžiagų (Video, „Swiitol C18 Pro“)
11246 7

Šių metų modelis už mažiausią kainą iki šiol

Specialus kuponas

Iš Vokietijos greitas ir saugus pristatymas

Pažangiausi techniniai sprendimai

Puikus daiktas DIY projektams

Išsamiau

Shaun’as - nepaprasto likimo žmogus. Per devynerius britų kariuomenėje praleistus metus jis vykdė užduotis Šiaurės Airijoje, dalyvavo misijose Bosnijoje. Vėliau, baigęs tarnybą kariuomenėje, Sirijos demokratinėms pajėgoms padėjo kovoti prieš ISIS. 2017-aisiais atvyko į Ukrainą ir iki 2019-ųjų Mariupolyje treniravo „Azovo” brigados karius. Ten susipažino su savo būsima žmona, ukrainiete Larisa. Vedė ją, pasirašė trejų metų kontraktą su 36-tąja jūrų pėstininkų brigada ir liko gyventi Ukrainoje.

2022-ųjų vasario 24-tąją prasidėjęs pilno masto karas, Shaun’ą užklupo Mariupolio prieigose įrengtuose apkasuose, pozicijoje „Merkurijus”. Vėliau išleistoje savo prisiminimų knygoje „Gyvenk, kovok, nepasiduok” Shaun’as taip aprašo pirmąsias rusų invazijos valandas: „Vienu metu rusai į mus sviedė tiek daug, kad buvo sunku suvokti realią mūšio situaciją, tikrai nežinojau, ar priešas mums už nugaros, kažkur toliau priekyje, ar jau važiuoja link Mariupolio”.

 

Shaun’o ir jo būrio kova truko vos šešias savaites, kai juos, patyrusius virš 60 procentų nuostolių žuvusiais ir sužeistaisiais, išblaškytus nedidelėmis grupelėmis, balandžio mėnesio pradžioje pasiekė prezidento V. Zelenskio raginimas vis dar kovojantiems Mariupolyje palikti miestą ir, jei įmanoma, prisijungti prie kitur kovojančių grupių. Tie, kam pabėgti nepavyks, turėjo pasiduoti. Balandžio 12-osios rytą Shaun’as pabandė ištrūkti iš apsupimo, bet buvo pastebėtas grupės rusų pėstininkų ir pakliuvo į nelaisvę. Prasidėjo ilgi penki bauginimo, mušimo, žeminimo ir kankinimų mėnesiai. Kaip vėliau man sakė Shaun’as: „Klysta tie, kas galvoja, jog rusai kankina, kad išgautų informaciją, jie tai daro paprasčiausiai dėl pramogos, jiems tai patinka.”

Beveik pusę metų slaptame Donecko kalėjime marintas badu, muštas, pjaustytas, kankintas elektra ir nuteistas mirties bausme, Shaun’as Pinner’is 2022-ųjų rugsėjo viduryje, kartu su kitais keturiais ten pat kalintais britais Aiden Aslin, John Harding, Dylan Healy ir Andrew Hill, buvo iškeistas į rusų belaisvius. Nelaisvėje patirtus išgyvenimus Shaun’as aprašė keliomis kalbomis išleistoje savo knygoje.

 

Po renginio kalbėdamasis su juo, negalėjau nesistebėti šio paprasto ir kartu nepaprasto žmogaus stoiškumu ir optimizmu. Priešas nesugebėjo jo palaužti nei fiziškai, nei psichologiškai, net nebuvo arti to.

Ukrainoje sutinku nemažai ten kovojančių vakariečių - britų, švedų, amerikiečių, lenkų - dažniausiai tai paprasti vaikinai savanoriai, idealistai, pasirengę nepaisant pavojaus savo gyvybėms, kautis su blogiu, su viską savo kelyje naikinančiu „rusiškuoju pasauliu”.

Prieš mėnesį grįžau iš savo pozicijų prie Pokrovsko, miesto, kurį rusai kėsinasi sulyginti su žeme kaip prieš tai Soledarą, Bachmutą, Avdiivką ir daugelį kitų Ukrainos miestų ir kaimų. Kai ten kasdien griaunami miestai, žudomi ir slaptuose kalėjimuose kankinami žmonės, Lietuva toliau gyvena savo įprastą gyvenimą, rengiasi neužilgo vyksiantiems Seimo rinkimams. Ir tai būtų visai normalu, jei ne šioje demokratijos šventėje dalyvaujančių prorusiškų jėgų gausa. Kartais pagalvoju, kad gal aš, ką tik sugrįžęs iš fronto, nesugebu taip greitai persijungti į taikaus gyvenimo rėžimą, sutirštinu spalvas, hiperbolizuoju, matau priešus ir įžvelgiu problemas ten, kur jų iš tikrųjų nėra? Gal tikrai, demokratinėje valstybėje gauti žiniasklaidos dėmesį ir valstybinės televizijos eterį, skleidžiant prorusišką, dažnai atvirai antivalstybinę propagandą, yra normalu? Tokia jau ta demokratijos kaina. O kas, jei rusija tai palaikys mūsų silpnumo ženklu ir kvietimu ateiti, taip kaip tai nutiko Ukrainoje? Sakote NATO mus apgins? Gal. Bet ar tikrai norime tai išbandyti, nes kaina už šiandieninį mūsų lengvabūdiškumą gali būti labai didelė - mūsų ir mūsų vaikų gyvybės. Apie tikrą akistatą su „rusiškuoju pasauliu” galite paskaityti už Ukrainos laisvę kovojusio britų savanorio Shaun’o Pinner’io atsiminimų knygoje „Gyvenk, kovok, nepasiduok”.

 


 

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(71)
(0)
(71)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()