„4-oji pasaulio armija.“ Ukrainą puls nauja galia ()
Tikslus Šiaurės Korėjos kariuomenės dydis lieka nežinomas. Kai kurių analitikų teigimu, Šiaurės Korėja taip pat 6 kartus išbandė branduolinį ginklą ir sukūrė balistines raketas, skirtas atakoms prieš JAV teritoriją.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Spalio 17 d., Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad Šiaurės Korėja sustiprino Rusijos armiją laikinai okupuotose Ukrainos teritorijose, o tai, anot jo, yra „pirmasis žingsnis pasaulinio karo link“. Apie tai rašo „Euronews“.
Toks pareiškimas buvo paskelbtas po to, kai prieš kelias dienas žiniasklaida pranešė, kad Šiaurės Korėja išsiuntė į Rusiją 10 000 karių, kad sustiprintų Ukrainos puolimą.
Ketvirta pagal dydį armija pasaulyje
Šiaurės Korėja turi ketvirtą pagal dydį kariuomenę pasaulyje – apie 1,3 milijono karių, tai yra apie 5 % visų šalies gyventojų. Manoma, kad rezerve yra dar 600 000 karių.
|
Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno sprendimu gynybos išlaidos tapo prioritetu. Sausį Pchenjanas paskelbė, kad gynybai bus skirta 15,9 % nacionalinių finansų. Valstybinė naujienų agentūra KCNA nepateikė jokių konkrečių skaičių, tačiau skaičiavimai yra artimi skelbtiems pastaraisiais metais.
Tuo tarpu nepriklausomi skaičiavimai teigia, kad 2023 metais Pchenjanas savo karinėms reikmėms greičiausiai išleido apie 36,3 % savo BVP.
Šiaurės Korėjos kariuomenė naudoja pasenusias technologijas ir kovinę techniką, tačiau jos vadovybė technologijų skirtumus kompensuoja sutelkdama didžiulė skaičių karių, kaip ir Rusijos Federacija. Pchenjano karius Rusija naudos kaip patrankų mėsą.
Pchenjano branduoliniai ginklai
Nuo atėjimo į valdžią 2011 metais Kim Jong Unas siekė paspartinti šalies branduolinę programą. Per pastaruosius 13 metų Kim Jong Unas vadovavo keturiems branduoliniams bandymams: 2013, 2016 ir 2017 m.
Jis taip pat įsakė atlikti 160 raketų bandymų, gerokai daugiau nei tokių bandymų, atliktų vadovaujant jo tėvui Kim Jong Ilui ir seneliui, Šiaurės Korėjos įkūrėjui Kim Il Sungui. Manoma, kad šios raketos gali pasiekti žemyninę Šiaurės Amerikos žemyno dalį.
Paskutinis branduolinis bandymas, 2017 m. rugsėjį, buvo daug didesnis nei tikėtasi, todėl Pchenjano teiginiai, kad jis turi medžiagų vandenilinei bombai pagaminti, tikėtini.
Tačiau nuo to laiko Šiaurės Korėja tokių bandymų neatliko. 2018 m. ji paskelbė uždaranti pagrindinį branduolinių medžiagų gamybos įrenginį. Tai įvyko po šalies viršūnių susitikimo su JAV, kai buvęs prezidentas Donaldas Trumpas susitko su Kim Jong Unu.
Tačiau 2021 metais TATENA paskelbtoje ataskaitoje teigiama, kad Šiaurės Korėja atnaujino skiliųjų medžiagų gamybą Jongbjono branduolinių tyrimų centre.
Iki 2022 m. vidurio palydovinės nuotraukos rodė statybos progresą, o TATENA išreiškė susirūpinimą, kad Šiaurės Korėja ruošiasi kitam branduoliniam bandymui.