„Smūgis pasaulio tvarkai.“ Ukrainai sūlomas Kipro modelis  ()

Amerikiečių leidinys išdėstė paliaubų planą, pagal kurį Kyjivas išlaiko savo nepriklausomybę ir gauna daugybę garantijų.


Asocatyvi nuotr.
Asocatyvi nuotr.
© ZSU (atvira licencija) | https://www.facebook.com/photo.php?fbid=905621528417593&set=pb.100069092624537.-2207520000&type=3

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Jei Ukraina praras arba nustos būti tikrai nepriklausoma šalimi, tai bus smūgis tarptautinei pasaulio tvarkai ir Europos saugumui. Apie tai rašo „Foreign Affairs“.

Rusijos grėsmė kitoms Europos dalims didės, o Vakarų susilpnėjimas pasiųs signalą Kinijai (o galbūt ir Šiaurės Korėjai), kad Vakarams trūksta pajėgumų ir ryžto kovoti su agresija.

Straipsnio autoriai kalba apie būtinybę atnaujinti strategiją ir santūresnį apibrėžimą, kas turėtų būti laikoma pergale. Pažymima, kad toks požiūris gina Vakarų ir Ukrainos interesus ir tuo pačiu neleidžia Putinui pasiekti daugelio karinių tikslų.

„Tikslas turėtų būti išlaikyti Ukrainą nepriklausoma, suverenia ir ekonomiškai perspektyvia šalimi. Ji turėtų turėti galimybę laisvai pasirinkti politinę sistemą ir vadovybę. Taip pat šalis turėtų turėti galimybę persiginkluoti ir išlaikyti bet kokio dydžio kariuomenę, prisijungti prie jos Europos Sąjungos ir gauti saugumo garantijas. Jai reikalingas ekonominis priėjimas prie Juodosios jūros“, – pažymi amerikiečių leidinio autoriai.

Šaunuolis robotas-dulkių siurblys „Dreame X40 Ultra“ – siurbia, plauna ir prisižiūri save. Prisiminsite gal kartą per mėnesį (Apžvalga)
2509 5

Mums buvo pažadėta įspūdinga ateitis. Buvo teigiama, kad kada nors namuose šeimininkaus robotai-liokajai. Žmogus sėdės savo atlošiamame fotelyje, kol jo robotas tvarkys namus. „Dreame X40 Ultra“ tą ateitį paverčia dabartimi.

Išsamiau

Jų nuomone, Kyjivui nereikia išlaisvinti 100 % savo teritorijų. Visų pirma, būtina sustabdyti karą – tai nebūtinai apima nuolatinį susitarimą. Šiame etape tai dar nėra būtina, nes bet kokios pernelyg ambicingos diplomatinės pastangos žlugs. Dabar šaliai reikia laikinai nutraukti karo veiksmus, kurie iš esmės atspindėtų dabartinę tikrovę.

Leidinys siūlo Amerikos vadovybei ir jos partneriams Europoje pradėti dialogą su Ukraina, siekiant įtikinti ją apsiriboti kuklesniu pergalės apibrėžimu. Kyjivui siūloma informuoti, kad be JAV Vakarų parama negali tęstis esamu lygiu. Tuo pačiu patartina suteikti saugumo garantijas. Taip pat padaryti viską, kas įmanoma, ir aprūpinti Ukrainą ginklais ilgalaikėje perspektyvoje.

 

Didžioji ginklų dalis turėtų būti naudojama gynybiniais tikslais, tačiau tuo pat metu tam tikri ilgo nuotolio ginklai gali būti naudojami ekonominiams ir kariniams tikslams Rusijos Federacijos teritorijoje.

Tokios strategijos tikslas – parodyti Maskvai, kad ji negali laimėti mūšio lauke nei dabar, nei ateityje, ir kad ji sumokės didelę kainą, jei bandys.

Tęsinys kitame puslapyje:




Amerikos paliaubų planas Ukrainoje

Diplomatiją siūloma suskirstyti į du etapus. Pirmiausia turi būti stengiamasi nutraukti ugnį palei esamą kontaktinę liniją arba su ribotais koregavimais. Su buferinėmis zonomis, skiriančiomis abi karo puses.

Pasak autorių, tai leis Ukrainai atsistatyti. Tarptautinės pajėgos gali būti siunčiamos vykdyti susitarimo sąlygas.

„Tam tikru mastu Kipras gali būti pavyzdys tokioms paliauboms, kurios galioja 50 metų“, – mano „Foreign Affairs“.

 

Antrasis tokios diplomatijos etapas gali trukti dešimtmečius, kol Rusijos vadovybė po Putino reintegruos šalį į Vakarus. Šiame etape galima numatyti teritorijų grąžinimą abiem kryptimis ir tam tikrą autonomijos lygį Krymo bei Rytų Ukrainos gyventojams. Saugumo garantijos turėtų būti ir Ukrainai, net jei istoriškai tokios garantijos ne visada buvo sėkmingos (liūdnai pagarsėjęs Budapešto memorandumas, kuris, tiesą sakant, nenumatė jokios realios apsaugos).

Idealiu atveju įstojimas į NATO turėtų būti tokia garantija Ukrainai. Tačiau rėmėjų koalicija, įskaitant JAV, gali pasiūlyti saugumo garantijas, jei kitos NATO narės nenori priimti Ukrainos. Idėjos kritikai tvirtina, kad Rusija nesilaikys jokių pasirašytų susitarimų, o pasinaudos paliaubomis kaip galimybe persigrupuoti prieš naują puolimą.

„Tai, žinoma, įmanoma. Tačiau patikimi ilgalaikiai Vakarų pažadai teikti karinę pagalbą Ukrainai kartu su tam tikrais ilgo nuotolio sistemų naudojimo apribojimais padidins karo kainą Rusijai“, – teigia autoriai.

 

Vakarams gali prireikti panaikinti kai kurias sankcijas Rusijos ekonomikai, o vėliau panaikinti papildomas, jei Rusijos Federacija laikysis paliaubų. Vakarai taip pat galėtų prašyti Ukrainos atsisakyti branduolinių ginklų kūrimo. NATO savo ruožtu gali priimti Ukrainą su įsipareigojimu nedislokuoti NATO pajėgų šalies teritorijoje.

Jei šiai diplomatinei iniciatyvai bus pritarta, pirmame etape bus galima išsaugoti Ukrainos nepriklausomybę. Tačiau net jei iniciatyva būtų atmesta, ji turėtų palengvinti nuolatinės karinės ir ekonominės paramos Ukrainai didinimo užduotį.

Žurnalistai atkreipia dėmesį, kad toks požiūris daugeliui neatrodys kaip pergalė, bet vis tiek nepalyginamai geriau nei Ukrainos pralaimėjimas kare ar nesibaigiančiose kautynėse.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(25)
(23)
(2)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()