Ukrainiečiai neverkia. 5 priežastys, kodėl Trumpo pergalė nematoma kaip tragedija  ()

Kai įvairūs apžvalgininkai teigia, kad Donaldo Trumpo pergalė rinkimuose yra JAV ir viso pasaulio pralaimėjimas, ukrainiečiai į tai žiūri kitaip.


Visi šio ciklo įrašai

  • 2024-11-06 Ukrainiečiai neverkia. 5 priežastys, kodėl Trumpo pergalė nematoma kaip tragedija  ()

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

„Ukraina bus padalinta“, „Trumpas nebesiųs ginklų Ukrainai“, „Trumpas bus draugiškas Putinui ir Kim Jong Unui“ – internete matoma panika dėl, regis, artėjančios Donaldo Trumpo pergalės JAV prezidento rinkimuose. Apžvalgininkai ir Europoje, ir JAV tai laiko kone tragedija. Ir dėl daugybės priežasčių, įskaitant muitus, kurie gali pakenkti Europai.

Dabar pabrėžiama, kad rusai socialiniuose tinkluose švenčia. Jie, regis, irgi mano, kad Trumpas atsisakys Ukrainos ir mažų mažiausiai privers ją atsisakyti teritorijų. Kai kurie rusai jau tikisi JAV ir Rusijos „santykių perkrovimo“.

Tačiau ukrainiečiai gana šaltai stebėjo rinkimus JAV. Kodėl?

1. Trumpas jau buvo prezidentu

Visos prognozės apie Trumpo grįžimą į Baltuosius rūmus gali būti vertinamos ir žiūrint į istoriją – prezidentu jis jau buvo. Ir labai rėmė Ukrainą, buvo pirmasis jai atsiuntęs „Javelin“ (2018 metais), kitų ginklų ir technikos. Rusija dėl to pyko, sakė, kad ginklų siuntimas Ukrainai tik destabilizuos saugumo situaciją, bet JAV darė savo. Be to, Trumpas grubiai, bet griežtai skatino NATO nares investuoti į gynybą, pasiekti tą numatytą 2 % BVP investicijų ribą. Nuolaidų Rusijai jis nedarė.

[EU+Kuponas] 2 kartus pigiau nei Lietuvoje! Tik 119,99€ už fantastišką robotą su automatine atliekų surinkimo stotele (Video, „ILIFE G9 Pro“)
2999 3 1

Stulbinamai žema kaina

Specialus kuponas

Ribotas kiekis

Iš Lenkijos greitas ir saugus pristatymas

Puikių savybių modelis

Išsamiau

Bet... Būdamas prezidentu Trumpas nepadėjo Ukrainai atsiimti Donbaso dalies ar Krymo. Ta konflikto dalis buvo tarsi įšaldyta.

2. „Zelenskis yra mano draugas... Putinas irgi“

Trumpas sako, kad turėjo labai gerus santykius su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. Tai iš tikrųjų šiurpina Vakarų šalis. Tačiau ir Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį jis yra pavadinęs draugu. Galbūt tai nieko nereiškia, bet Zelenskis su Trumpu buvo susitikęs ne kartą. Zelenskis kvietė Trumpą atvykti į Kyjivą. Zelenskis apskritai vertina šalis, kurios palaiko santykius su Ukraina ir Rusija, nes mano, kad jos gali būti naudingos reguliuojant karą. Ir nors tie santykiai nebūtinai reiškia, kad Ukraina iš Trumpo tikisi tik gero, priežasčių panikuoti jie irgi nemato, nes Zelenskis su Trumpu yra dirbęs.

Bet... Santykių nepakanka. Vien dėl kažkokio menamo draugiškumo Putinas nesitrauks iš Ukrainos. Putinui tai būtų pralaimėjimas. Nebent Trumpas rastų ką pasiūlyti. Taigi, dabar sunku įsivaizduoti, kaip Trumpas išnaudos tuos santykius karo pabaigai, kad ir Ukraina būtų laiminga, ir Putinas sutiktų ir atsitrauktų. Tai, kad Trumpas draugauja su visokiais prorusiškais veikėjais, toli gražu nėra geras ženklas Ukrainai.

3. „Neleisiu jam laimėti“

 

Ukrainos pareigūnai tikriausiai geriau supranta Trumpo ketinimus nei apžvalgininkai ir žiniasklaida. Zelenskis ir Trumpas pastarąjį kartą buvo susitikę rugsėjį. Susitikęs Trumpą Zelenskis teigė – „mes sutariam, kad karas, Ukrainoje turi būti sustabdytas ir kad Putinas negali laimėti“. Ukrainos regionų atplėšimas būtų Putino pergalė. Po susitikimo Zelenskis teigė, kad Trumpas jį patikino, kad neleis Putinui laimėti. Apskritai, Zelenskis tą susitikimą paliko gana pozityviai nusiteikęs.

Dabar, lapkričio 6 dieną artėjant Trumpo pergalei, Zelenskis sakė vertinantis Trumpo „taika per jėgą“ požiūrį ir tikisi stiprios abiejų partijų paramos Ukrainai. Jis taip pat priminė tą rugsėjo susitikimą.

Bet... Žiniasklaida pasigavo kitus tą mėnesį Trumpo išsakytus žodžius, kai jis teigė, kad Zelenskis neturėjo leisti karui įsiplieksti. Trumpas Zelenskį ne kartą vadino „prekybininku“. Ir atrodo, kad Trumpas nori priversti Zelenskį derėtis su Putinu, bet kažin, ar tas derybas Putinas paliktų be pergalės. Zelenskis yra sakęs, kad Trumpas nesupranta Putino.

4. Bidenas ne visada padėjo žengti karo pabaigos link

 

Kamala Harris yra JAV viceprezidentė, todėl manoma, kad jos pasilikimas Baltuosiuose rūmuose tiesiog būtų leidęs tęsti Joe Bideno politiką. Ukrainiečiai yra dėkingi JAV už paramą, bet Bidenu ne visada buvo patenkinti. Pavyzdžiui, Bidenas neleido smogti giliai į Rusijos teritoriją. Bideno administracija nuolat kalba apie eskalaciją ir jos baime motyvuoja kai kurių ginklų ribojimus. Trumpas nebūtinai bus geresnis šiuo atžvilgiu, bet ukrainiečiai tikisi pokyčių. Jei Trumpo planas užbaigti karą skambučiais nebus sėkmingas, galbūt jis suteiks įrankių Ukrainai? Trumpas žada ryžtingesnius sprendimus ir yra vilties, kad jie bus naudingi. Lėtas, kone pasyvus veikimas Ukrainai nebuvo naudingas ir ukrainiečiai yra ne prieš išbandyti kažką kito.

Bet... Bideno JAV bent jau rėmė Ukrainą. Trumpas prieštarauja didžiulei JAV paramai Ukrainai. Jo elektoratas mieliau matytų tuos pinigus investuotus JAV. Bidenas labai padėjo Ukrainai, o ar padės Trumpas?

5. „Kai buvau prezidentas, nebuvo karo“

 

Dabar kartojama, kad rusai švenčia Trumpo pergalę, nes mano, kad jis atiduos Ukrainą (ar bent jau didelę jos dalį) Rusijai. X puslapis „WarTranslated“ perbėgo rusų socialinius tinklus ir didelio šventimo nemato. Jo teigimu, rusai nemato didelio skirtumo tarp kandidatų, nes abi JAV partijos nori Rusijos pralaimėjimo.

Pats Trumpas mėgsta sakyti, kad Rusija nebūtų puolusi Ukrainos, jei jis būtų buvęs prezidentu. Jis taip pat teigia, kad Šiaurės Korėjos grėsmė buvo suvaldyta (dabar Šiaurės Korėjos kariai trypia Europos žemę), Izraelis nebuvo įsivėlęs į karą. Karų užbaigimas yra vienas iš esminių Trumpo kampanijos punktų. Taigi, mažų mažiausiai dėmesio šiai sričiai artimiausiu metu nepritrūks. Trumpas norės grąžinti pasaulio tvarką į tą, kuri buvo, kai jis buvo prezidentu. Ar jis gali tai padaryti, yra kitas klausimas.

 

Tai, kad Trumpas atiduos Ukrainos dalį Rusijai, yra prognozė. Paklaustas, ką jis pasiūlys Putinui ir Zelenskiui, Trumpas neatsakė. Jis nesakė, kad plėšys Ukrainos teritoriją ar įšaldys konfliktą. Tikėtina, kad bent dalį to pasiūlymo Zelenskis žino ir nepanikuoja.

Bet... Gali būti, kad diplomatiška Ukrainos laikysena tiesiog nutylėjo paramą Harris. Tai, kad Ukraina nepanikuoja dėl Trumpo, nereiškia, kad jo grįžime nematoma grėsmių. 

Žinoma, yra daug priežasčių manyti, kad į JAV vidinius reikalus susikoncentravęs Trumpas apleis tarptautinius reikalus ir pačią Ukrainą. Rinkėjų Ukrainoje (ar Lietuvoje) jis neturi. Gali būti, kad juodžiausios prognozės išsipildys. Tačiau šiandien ir rytoj Ukraina toliau kovos už savo laisvę ir už savo teritoriją. Baimintis dėl Trumpo jie tiesiog nemato priežasčių, nes prieš jų akis yra tikras priešas. Ukrainai reikės dirbti su Trumpu.

(14)
(2)
(12)

Komentarai ()