„Pirmas toks įvykis.“ Rusija giriasi savo naujausio naikintuvo pasiekimais (2)
Rusų Su-57 jau yra Ukrainos pergalių sąraše.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
„Suchoi Su-57“ yra pažangus rusiškas penktos kartos naikintuvas. Pagal tai jis yra toje pačioje kategorijoje kaip amerikiečių F-35 ar F-22. Paprastai tariant, tai reiškia, kad dėl savo formos yra sunkiai pastebimas radarais ir turi naujausias elektroninės karybos ir ginklų valdymo technologijas. Su-57 pirmam skrydžiui pakilo 2010 metais ir pradėjo tarnybą 2020 metais.
Su-57 yra dvimotoris vienvietis lėktuvas, galintis nešti įvairius ginklus. Šie naikintuvai buvo naudojami Sirijoje. Rusija taip pat teigia, kad jie atakavo ir Ukrainą, bet daugiausia tik iš toliau – iš vietų, kur jų nepasiektų Ukrainos oro gynybos sistemos. Ukrainos pareigūnai tai patvirtino – Su-57 iš Rusijos oro erdvės leidžia raketas į Ukrainą.
|
Vėliau Rusija gyrėsi, kad Su-57 išbandė savo galimybes slėptis nuo radarų. Tai lyg ir reikštų, kad šie naikintuvai buvo oro erdvėje, kurią kontroliuoja Ukraina. Tuo mažai kas tikėjo, nes Rusija turi nedidelį Su-57 naikintuvų skaičių ir tikrai nerizikuos jų prarasti. Be to, Rusija turi ir nedaug Su-57 pilotų – tai irgi yra ribotas svarbus resursas.
Rusija tikriausiai turi kiek daugiau nei 30 tokių naikintuvų. 2023-iųjų pabaigoje buvo teigiama, kad Rusijos oro pajėgos turi 10 Su-57 prototipų ir 21 serijinės gamybos Su-57. Dar keli buvo pristatyti šį rudenį.
Dar viena priežastis, kodėl Rusija nenorėtų naudoti Su-57 Ukrainoje yra eksporto ambicijos. Rusija nenorėtų pakenkti šių naikintuvų įvaizdžiui. Sudegusių numuštų Su-57 vaizdai tikrai nebūtų gera reklama. Kita vertus, visų Su-57 Rusija neišsaugojo.
2024-ųjų birželio pradžioje Ukrainos Pagrindinis žvalgybos direktoratas pranešė, kad bent pora Su-57 buvo pažeisti ar sunaikinti per dronų ataką Achtubinsko aviacijos bazėje Astrachanės srityje. Vėliau neoficialūs Rusijos šaltiniai ir palydovinės nuotraukos tai patvirtino, nors pažeidimų mastai nėra aiškūs. Gali būti, kad tai nesudaužė Rusijos Su-57 eksporto svajonių.
Kinijos tarptautinėje aviacijos ir kosmoso parodoje, didžiausiame tokio tipo renginyje Kinijoje, Rusijos „Rosoboroneksport“ pasirašė pirmąsias Su-57 eksporto sutartis, pasigyrė kompanijos vadovas Aleksandras Michejevas. Kam Rusija parduos Su-57, neskelbiama, bet anksčiau jie gyrėsi, kad naikintuvais domisi Artimųjų Rytų ir Azijos šalys. Eksporto versija bus vadinama Su-57E. Anksčiau šie orlaiviai buvo siūlomi Jungtiniams Arabų Emyratams, bet šie jų atsisakė. Taip pat kalbama, kad šių naikintuvų nori Alžyras.