5800 km! Bus paleista RS-26? Rusija rezga kažką siaubingo ()
Kol spėliojama, kaip Rusija atsakys į ukrainiečių atakas ATACMS raketomis, stebėtojai mano, kad ruošiama Astrachanėje RS-26.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
RS-26 „Rubež“ – tai trumpesnė tarpžemyninės RS-24 „Jars“ versija. RS-26 pirmą kartą išbandyta 2011 metais. Tiesa, nesėkmingai, bet antrasis bandymas 2012 metais jau buvo daug sėkmingesnis ir pademonstravo, kad RS-26 gali nuskrieti 5800 km ir tiksliai pataikyti į numatytą taikinį.
RS-26 „Rubež“ yra kietojo kuro tarpžemyninė balistinė raketa, galinti nešti branduolinę galvutę (tiksliau, kelias galvutes). Kai šios raketos programa tapo vieša, analitikai spėjo, kad RS-26 skirta tam, kad karo metu Vakarų šalys bijotų skubėti į pagalbą naujoms NATO šalims, įskaitant Lietuvą. Be to, Vakarų ekspertai pastebėjo, kad techniškai RS-26 „Rubež“ yra nelegali pagal Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutartį. Štai sovietinė RSD-10 buvo uždrausta ta sutartimi, o RS-26 nuotolio prasme nuo jos nesiskiria. RS-26 akivaizdžiai sukurta taip, kad galėtų pasiekti Europos šalių sostines.
|
RS-26 yra paleidžiama nuo mobilios paleidimo platformos. Tai yra didelė iki 50 tonų sverianti raketa. Ir ukrainiečiai mano, kad būtent RS-26 gali tapti atsaku į Ukrainos ATACMS atakas Rusijos teritorijoje.
RS-26 „Rubež“ buvo sėkmingai išbandyta kelis kartus, bet 2018 metais buvo pranešta, kad šios raketos vystymas yra sustabdytas bent iki 2027 metų, nes Rusija nori skirti savo resursus „Avangard“ projektui. Bet RS-26 tikrai egzistuoja. Ukrainiečiai mano, kad rusai tokią raketą gali paleisti iš Kapustino, Astrachanės srities.
❗️Ukrainian monitor channels say that, POSSIBLY, Russians are preparing to launch the RS-26 from Kapustin (Astrakhan) in an experimental version.
— MAKS 24 🇺🇦👀 (@Maks_NAFO_FELLA) November 20, 2024
▪️Range is up to 6,000 km.
▪️Accuracy - 150 m.
▪️Starting weight - 50 tons.
▪️The weight of the warhead is 1.2 tons. pic.twitter.com/UZjs9VHPvQ
Tai galėtų būti pristatyta kaip bandymas. Bet Rusija taip pat galėtų paleisti šią raketą į Ukrainą be branduolinių galvučių vien tam, kad primintų, ką gali. Tai nebūtų proporcingas atsakas į ATACMS raketų atakas prieš arsenalus Rusijos teritorijoje, bet Rusija taip galėtų pabandyti atgrasyti Ukrainą nuo tolesnių veiksmų. Tai būtų perspėjimo šūvis, net jei ir kainuotų daugybę gyvybių.
Tai būtų drastiškas žingsnis ir milžiniška tragedija. Tačiau kol kas reikia sakyti, kad tai – spekuliacijos. Toks radikalus išpuolis turėtų didelių pasekmių Rusijai ir tikriausiai vis tiek nepriverstų Ukrainos pasiduoti. Be to, jei Rusija siekia eskaluoti konfliktą, yra žingsnių, kuriuos ji galėtų atlikti prieš strateginių balistinių raketų naudojimą.