„Su įremtu ginklu prie galvos.“ Žiaurus Rusijos planas. „Daug jau žuvo“ ()
Žurnalistų teigimu, vienas iš Jemeno kovotojų buvo apgautas, kai nuvyko į Rusiją ir pasirašė sutartį, kuri buvo rusų kalba ir kurios jis nesuprato.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Rusijos armija verbuoja šimtus Jemeno samdinių kovoti Ukrainoje. Jie buvo atvežti į Rusijos Federaciją per šešėlinę operaciją, kuri pabrėžia Maskvos ir husių sukilėlių grupuotės ryšius. Apie tai rašo laikraštis „Financial Times“.
Į Rusiją atvykę Jemeno kovotojai leidiniui sakė, kad jiems buvo pažadėti gerai apmokami darbai ir net Rusijos pilietybė. Jie atvyko padedami su husiais siejamos kompanijos, o paskui buvo priverstinai išsiųsti į Rusijos armiją, o paskui į fronto liniją Ukrainoje.
Anot laikraščio, tokios verbavimo pastangos parodo, kaip Rusija artėja prie Irano ir sąjungininkų sukarintų grupuočių Artimuosiuose Rytuose.
JAV diplomatai sako, kad Kremliaus ir husių susitarimai, neįsivaizduojami prieš karą Ukrainoje, rodo, kiek Rusija nori toli eiti, kad karas būtų išplėstas į naujus karo laukus, įskaitant Artimuosius Rytus. JAV specialusis pasiuntinys Jemenui Timas Lenderkingas patvirtino, kad Rusija aktyviai palaiko ryšius su husiais ir diskutuoja sąlygas dėl ginklų tiekimo.
|
„Žinome, kad Sanoje (Jemeno sostinė, kontroliuojama husių) yra rusų kariškių, kurie padeda gilinti šį dialogą“, – sakė jis. Pasak jo, diskutuojama apie ginklus, kurie leistų husiams geriau atakuoti laivus Raudonojoje jūroje ir galbūt už jos ribų.
Sanos Strateginių studijų centro vadovas Magedas Almadhaji sakė, kad Rusija taip pat domisi „bet kokia grupe Raudonojoje jūroje ar Artimuosiuose Rytuose, kuri yra priešiška Jungtinėms Valstijoms“. Jis pažymėjo, kad samdinius suorganizavo husiai, siekdami užmegzti ryšius su Rusijos Federacija.
Muhammadas al-Buhayti, husių politinio biuro narys, anksčiau šį mėnesį sakė, kad planuoja plėtoti santykius su Rusijos vadovybe visose srityse, įskaitant ekonomiką, politiką ir armiją.
Pasak „Chatham House“ Persijos įlankos eksperto Farea al-Muslimi, nedaugelis Jemeno samdinių buvo apmokyti ir daugelis nenori ten būti.
„Vienas dalykas, kurio Rusijai reikia, yra kareiviai, ir akivaizdu, kad husiai juos verbuoja“, – sakė Muslimi. „Jemenas yra gana lengva vieta verbuoti. Tai labai skurdi šalis.“
Jemeno samdinių pasirašytose sutartyse, kurias peržiūrėjo žurnalistai, nurodoma garsaus husių politiko Abdulwali Abdo Hassano al Jabri įkurta įmonė, kuri registruota Omane kaip kelionių organizatorė ir medicinos įrangos bei vaistų tiekėja.
Jemeno karių verbavimas, matyt, prasidėjo dar liepos mėnesį. Viena įdarbinimo sutartis, su kuria susipažino žurnalistai, buvo datuota liepos 3 d., o ją pasirašė Žemutinio Naugardo (Rusija) sutarčių atrankos centro vadovas.
Samdinys, vardu Nabilas, apskaičiavo, kad jis priklausė maždaug 200 jemeniečių grupei, kuri rugsėjį buvo pašaukta į Rusijos armiją. Kai kurie iš jų buvo patyrę kovotojai, tačiau daugelis neturėjo karinio pasirengimo. Pasak jo, jie buvo apgaule įvilioti į Rusiją ir pasirašyti sutartis, kurių negalėjo perskaityti.
Anot jemeniečio, jam buvo pažadėti pelningi darbai tokiose srityse kaip apsauga ir inžinerija. Jis tikėjosi uždirbti pakankamai, kad galėtų baigti mokslus. Kai kurie iš jų taip pat pranešė, kad už tariamą darbą dronų gamyklose jiems buvo pažadėta 10 000 dolerių premija, 2 000 dolerių mėnesinis atlyginimas ir Rusijos pilietybė.
Dėl atsisakymo pasirašyti sutartį rusų kalba verbuotojas jemeniečiui šovė šalia galvos.
„Pasirašiau, nes bijojau“, – paaiškino jis.
Tada jie autobusu buvo nuvežti į Ukrainą, išklausė paprasčiausius karinius mokymus ir buvo išsiųsti į karinę baz. Pasak leidinio, daug Jemeno piliečių jau žuvo.