Pasirodė pirmieji įrodymai. Ukrainos fronte pirmą kartą panaudoti M-21 „Feniks“ ()
Lenkija Ukrainai pristatė labai daug ginklų, bet ne apie viską pranešama viešai. Niekada neskelbiama, kada kokie ginklai pristatomi. Tačiau dabar jau žinoma, kad ukrainiečiai naudoja M-21 „FENIKS“.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
M-21 „FENIKS“ – tai lenkiškos 122 mm raketos, skirtos salvinėms raketų sistemoms. Ilgą laiką lenkai naudodavo sovietines 122 mm raketas, bet jų atsargos nėra amžinos ir Lenkija norėjo pasikliauti savo pramone. Taigi, po bandymų 2003 metais Lenkijos ginkluotosios pajėgos gavo pirmąją M-21 „FENIKS“ partiją. Įdomu tai, kad jos naudoja iš Prancūzijos importuotą raketinį kurą ir pasiekia didesnį nuotolį nei senos sovietinės raketos.
Apie tai, kad ukrainiečiai naudoja M-21 „FENIKS“, buvo kalbama dar 2024 metų pradžioje – tuomet pranešta, kad tos raketos panaudotos apšaudant taikinius netoli Belgorodo. Tos raketos su įprastu sprogstamuoju užtaisu lekia 40-42 km. Tačiau dabar aiškėja, kad Lenkija Ukrainai perdavė M-21 „FENIKS“ raketų ir su kasetinėmis galvutėmis.
The #Polish GKO shaped charge submunition has been used in Ukraine.
— Roy🇨🇦 (@GrandpaRoy2) November 29, 2024
It is a cousin of the US M42 DPICM, but with a very different fuze.
Upon ejection from the carrier rocket, streamers unfold and release a lockpin, allowing a slider to move the primer in line with the striker.
1/ pic.twitter.com/wGJCwNnEGK
|
M-21FK – tai tos „FENIKS“ raketos su kasetinėmis galvutėmis. Kiekviena raketa turi po 42 kasetinius užtaisus GKO – bombas, kurias raketa išbarsto ore virš taikinio. GKO yra panašios į amerikietiškus M42 DPICM kasetinius užtaisus, bet turi kitokį saugiklio mechanizmą. GKO gerai veikia prieš nešarvuotus ir lengvai šarvuotus taikinius. Tai yra, tankų šie maži užtaisai nesunaikins, bet lengvuosius automobilius ir kai kuriuos šarvuočius tikrai gali. Lenkai teigia, kad GKO gali sunaikinti ir, pavyzdžiui, BTR-82A. Be to, reikia prisiminti, kad tai yra salvinės sistemos paleidžiamos raketos – ant rusų vienu metu lyja šimtai tokių mažų užtaisų, kurie krenta į apkasų vidų, krenta per mažus tarpus tarp žeminių stogų rąstų, randa kelių per medžių šakas. GKO užtaisai turi ir savaiminio susinaikinimo mechanizmą, kuris juos detonuoja net jei jie nukrenta kažkur minkštai. Tai juos paverčia saugesniais.
Nors kasetinė amunicija yra kontraversiškas ginklas, nes gali kelti pavojų civiliams (sunku rasti visus nesprogusius mažuosius užtaisus), nei Lenkija, nei Ukraina, nei Rusija nėra jų uždraudusi. Lietuva buvo vienintelė kasetinę amuniciją uždraudusi regiono šalis, bet 2024 metų vasarą pasitraukė iš Kasetinių ginklų konvencijos.