„Putinas pralaimi Sirijoje.“ Kaip tai paveiks karą Ukrainoje (Video)  ()

Akivaizdu, kad tai iššūkis Rusijai.


Visi šio ciklo įrašai

  • 2024-12-03 „Putinas pralaimi Sirijoje.“ Kaip tai paveiks karą Ukrainoje (Video)  ()

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Lapkričio 29 dieną Sirijos sukilėliai šturmavo didžiausią šalies miestą Alepą ir pirmą kartą nuo 2016 metų susirėmė su vyriausybės pajėgomis. Kitą dieną Sirijos valdžia paskelbė apie „laikiną kariuomenės išvedimą“ iš Alepo, kad pasirengtų kontrpuolimui.

Pilietinį karą šalyje stebinti Sirijos žmogaus teisių observatorija (SOHR) pranešė, kad žuvo dešimtys abiejų pusių kovotojų. Gruodžio 1 dieną Sirijos opozicija internete paskelbė vaizdo įrašą iš užimtos šalies prezidento Basharo al Assado rezidencijos ir Rusijos patarėjų biuro Alepe. 

Kaip pranešė Ukrainos gynybos ministerijos Vyriausioji žvalgybos valdyba, opozicijos pajėgos aktyviai veržiasi į pietus nuo Sirijos, Hamos, Homso ir Suwaydos miestuose įvyko pirmieji gatvių mūšiai.

Mažiausia kaina šiais metais! Lietuvių sukurta „NordPass“ paslauga, kuria pasitiki milijonai – „tiesiog būtina kiekvienam interneto naudotojui“ (Video)
9505 3

Tiesiog nerealiai gera proga gauti lietuvių sukurtą produktą už mažiausią kainą šiais metais! Ir dabar dar priedo gausite visiškai naujas ir puikias galimybes atveriančias funkcijas.

Išsamiau

„Rusijos agresorės karinis kontingentas pabėgo iš Hamos ir buvo evakuotas į Chmeimimo bazę. Rusijos koordinacinio štabo, esančio Chmeimime, vadovas generolas pulkininkas Aleksandras Žuravliovas pareiškė, kad padėtis buvo nekontroliuojama B. al Assado režimo.

Damaske prasidėjo pirmosios ginkluotos riaušės, todėl Rusijos kariškiai ir diplomatai pradėjo chaotiškai palikti Sirijos sostinę“, – rašoma pranešime.

Opozicijos pajėgos sėkmingai pasinaudojo galimybe susigrąžinti Alepo kontrolę.

„Pagrindinės šalys, tiesiogiai karine jėga remiančios B. al Assadą, yra Iranas ir Rusija. Jei pradėsime nuo Rusijos, tikimasi, kad Maskva per daug įsitraukusi į karą Ukrainoje, kas apribos jos galimybes tiekti ginklus ir naudoti aviaciją“, – aiškina Kyjivo akademijos politikos mokslų profesorius Aleksejus Garanas, Demokratinių iniciatyvų fondo mokslo direktorius. 

 

Turkija taip pat norėjo pasinaudoti momentu. Recepas Tayyipas Erdoganas ir B. al Assadas yra ilgalaikiai priešai. Be to, R. T. Erdoganas siekia sugriauti kurdų autonomiją.

„Ankara siekia sustiprinti savo pozicijas Sirijoje, dėl ko ji palaiko Sirijos opoziciją ir dalį jėgų, kurios santykinai yra proturkiškos. Ji taip pat tikisi, kad pavyks apriboti kurdų sukilėlių potencialą darant spaudimą atšaukti autonomiją, kurią jie paskelbė savo regionui Šiaurės Sirijoje, ir tuo pačiu metu nustumti kurdus nuo Turkijos sienos, sukuriant 30 kilometrų apsaugos zoną“, – aiškino ekspertas.

Jis taip pat perspėjo: tai, kas vyksta Sirijoje, neturėtų būti suvokiama kaip opozicija prieš autoritarinį B. al Assado režimą, nes tarp opozicijos yra ir teroristinių organizacijų atstovų.

 

Maskva jau pažadėjo paramą Sirijos vyriausybei, o tai gali reikšti jos pozicijų susilpnėjimą Ukrainos ir Rusijos kare.

„Sirijos karas jau daro įtaką ir Rusijos Federacijai, ir atitinkamai Rusijos ir Ukrainos karui“, – sako politologas Dmitrijus Levusas.

Akivaizdu, kad tai iššūkis Rusijai, jos resursai padėti B. al Assadui yra gana riboti, jie susiję konkrečiai su Ukraina. RF neturi jokių papildomų išteklių, ji negalės palikti savo karių.

Tas pats „Sirijos ekspresas“ iš Sevastopolio, kai juo gabeno ginklus Assadui dideliais desantiniais laivais, dabar neįmanomas, nes Turkija neįsileidžia karo laivų; daug Rusijos desantinių laivų nukentėjo nuo Ukrainos smūgių.

Tačiau sukilimas Sirijoje yra papildoma įtampos sritis ne tik Rusijai, bet ir JAV.

„Kitas konfliktas šiuo atveju labai pavojingame regione, Artimuosiuose Rytuose, prisideda prie to, kad Vakarai ir JAV taip pat išsklaidys savo dėmesį“, – tvirtina A. Garanas.

 

„Kurdų kontroliuojamoje teritorijoje yra amerikiečių bazė, bet ten yra nedaug amerikiečių karių, D. Trumpas turės priimti kai kuriuos sprendimus.

Alepas – simbolinė sukilėlių pergalė. Tačiau opozicija susiduria su iššūkiu pasiekti pergalingą pabaigą. Tai daugiausia priklausys nuo Rusijos ir Irano gebėjimo sutelkti pajėgas padėti B. al Assado režimui.

„Pati Sirijos pralaimėjimo idėja daro itin neigiamą poveikį V. Putinui ir jo aplinkai, ir apskritai jo vaizduotėje ir realybėje sumažina Rusijos Federacijos įtaką pasaulyje, o tai neigiamai veikia derybas.

Tai reiškia, kad paramos lygis globaliuose Pietuose mažėja, taip pat ir jos geopolitinio svorio suvokimas, taip pat tarp amerikiečių ir europiečių. Žinoma, Rusijos Federacija stengsis valdyti situaciją ten ir išlaikyti B. al Assadą valdžioje – mažiausiai, maksimaliai – susigrąžinti situaciją tokią, kokia buvo anksčiau“, – įsitikinęs D. Levusas.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(11)
(2)
(9)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()