„Be miego. Eina ir eina. Pribaigėm. Niekas negrįžta.“ Atskleidė Kursko košmarą ()
„Jei tikslas yra išlaikyti tai iki tam tikro momento, mes tai padarysime“, – sako karys.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Auštant Kursko srityje įvykęs puolimas net nepriėjo iki susišaudymo, tačiau išdavė mūšio intensyvumą Rusijos teritorijoje. Penki rusai veržėsi į priekį pilką sekmadienio rytą, bet, kaip rodo bepiločio drono termovizorius, jie buvo nužudyti arba sužeisti bepiločio drono, jiems bandant pasislėpti miške.
„Man susidaro toks įspūdis, kad priešas turi neribotą skaičių žmonių“, – po 11 valandų Sumų kavinėje žurnalistams pasakojo 225-ojo šturmo bataliono vadas Oleksandras, apibūdindamas susirėmimą.
„Jie siunčia grupes, ir beveik niekad nelieka gyvų. O kitą dieną grupės vėl važiuoja. Kiti rusai, atrodo, nežino, kas nutiko ankstesniems rusams. Jie eina ten, į nežinią. Niekas jiems nieko apie tai nesako ir niekas negrįžta“, – priduria jis.
Oleksandras ir du kolegos, su kuriais jis sėdi kavinėje, sunkiai girdi nuo nuolatinio apšaudymo. Jie pateikia retas įžvalgas apie beveik keturis mėnesius trunkančias Ukrainos kovas Kurske.
Rugpjūčio invazija Kyjivui buvo taktinė sėkmė ir strateginis laimėjimas, nors puolime panaudojus didelį karių skaičių ir šarvuočius, buvo kritikuojama, kad invazijos sukeltas pajėgų trūkumas prisidėjo prie Rusijos veržimosi per Donbaso rytinį frontą.
|
Kursko operacijos šalininkai teigia, kad ji suteikė Kyjivui gyvybiškai svarbių svertų bet kokioms būsimoms taikos deryboms, kurias galbūt inicijavo išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas, o tai reiškia, kad Ukraina turi išlaikyti savo poziciją šioje srityje bent iki pavasario.
Oleksandras išreiškė įsitikinimą, kad jo batalionas gali išsilaikyti, bet neaišku, kiek laiko.
„Nežinau, koks iš tikrųjų yra tikslas“, – sakė jis. „Gal turėtume būti čia keturis mėnesius ir, pavyzdžiui, apsisukti ir išeiti... Jei tikslas yra išlaikyti tai iki tam tikro momento, mes tai padarysime.“
Paklaustas, kokia būtų jo žinutė Trumpui, Oleksandras pareikalavo, kad Vakarai laikytųsi saugumo garantijų, kurias suteikė Ukrainai mainais už Kyjivo branduolinių ginklų atsisakymą 1994 m. sutartimi.
„Jūs atėmėte mūsų branduolinius ginklus? Jūs pažadėjote mums savo stogą“, – sakė Oleksandras, vartodamas žargoną.
„Laikykitės žodžio. Mus skerdžia, o jūs vis dar bandote žaisti žaidimus, ginti savo interesus. Turėjote atiduoti viską, ką galite, kad šis karas baigtųsi per dvi dienas. Kas patikės JAV ar JK žodžiais, kurie myžčioja priešais Rusija? Atsiprašau dėl savo anglų kalbos“, – juokdamasis pasakė jis paaiškindamas savo nešvankybę.
Pasak jo, pastarieji Rusijos karių šturmai Kurske pasirodė esą neveiksmingi ir brangūs. Kartu kariai pripažino, kad 40 % teritorijos, kurią jie užėmė vasaros pabaigoje, nuo to laiko atkovojo rusai.
Jis sakė, kad rusų kariai, su kuriais susidūrė ukrainiečiai Kurske, buvo gerai apmokytų 76-osios brigados desantininkų, taip pat mažiau organizuotų čečėnų ir Afrikos samdinių mišinys. Tačiau jis nematė jokių 12 000 Šiaurės Korėjos karių ženklų, kurie, pasak Pentagono, buvo išsiųsti į Kurską. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sekmadienį Japonijos naujienų agentūrai „Kyodo“ taip pat sakė, kad kai kuriuos Šiaurės korėjiečius nužudė Ukrainos pajėgos ir kad Kremlius juos galiausiai panaudos kaip „patrankų mėsą“.
„Kai juos sugausime arba pamatysime kūną“, – sakė Oleksandras, – tada tikrai žinosiu, kad jie čia.“
Karių teigimu, jo bataliono kariai nemiegojo tris paras.
Jis sakė, kad prieš tris savaites jo batalioną užpuolė 40 šarvuočių ir apie 300 pėstininkų. Jo drono vadas, šaukiniu „JS“ (turima omenyje „Java Script“), sakė, kad batalionas tą dieną nužudė 50 rusų.
„Transporto priemonės, kurios sugebėjo pravažiuoti, išlaipino pėstininkus“, – pasakojo „JS“, – „tada pribaigėme pėstininkus. Ir taip tęsėsi beveik 24 valandas, be miego, o kitą dieną pribaigėme tuos, kuriems pavyko pasislėpti nuo drono bombardavimo pirmą dieną.“