Tobula transformacija. Neapsigaukite. Atskleidė, kas yra naujasis Sirijos valdovas (Foto) ()
Kas laukia Sirijos?
Visi šio ciklo įrašai |
|
|
|
|
|
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
TV3 žurnalistas Artūras Anužis savo „Facebook“ paskyroje dalina įrašu apie įvykius Sirijoje.
„Naujasis Sirijos valdovas
Putino ir Irano mulų remiamam Sirijos diktatoriui pabėgus iš šalies, kyla klausimas kas perims Sirijos valdymą?
Naujuoju valdovu greičiausiai taps Abu Mohammed al-Jolani, politiku pavirtęs džihadistas.
Prancūzijos spauda pastebi, kad Abu Mohammed al-Jolani, islamistinės grupuotės „Hayat Tahrir al-Sham“ (HTS) lyderis, stengėsi save pristatyti kaip politinę alternatyvą Basharui al-Assadui.
Jo kruopščiai prižiūrima išvaizda, išsakyti nuosaikūs teiginiai ir noras dalyvauti pokalbiuose su Vakarų žiniasklaida sukuria naujojo Sirijos politiko įvaizdį. Tačiau tai tik dalis istorijos – kaip skelbia Prancūzijos spauda, po šiuo paviršiumi slypi vienas pavojingiausių džihadistų pasaulyje.
Kovotojas, transformavęs savo įvaizdį
|
2024 metų gruodį, per HTS vadovaujamos sukilėlių koalicijos sėkmingą puolimą Sirijoje, al-Jolani davė interviu CNN. Atsisėdęs patogiame fotelyje ir spinduliuodamas pasitikėjimą savimi, jis ramiai pareiškė: „Assado režimas yra miręs.“ Tačiau už šios šiuolaikiškos išvaizdos slypi praeitis, kurioje al-Jolani buvo aršus džihadistas.
2000-aisiais, būdamas vos 20-ies, al-Jolani prisijungė prie „al-Qaeda“ ir kovojo prieš JAV Irake. Sulaikytas amerikiečių pajėgų, jis keletą metų praleido kalėjime kartu su Abu Bakru al-Baghdadi, būsimos „Islamo valstybės“ lyderiu. 2011 metais, išėjęs iš kalėjimo, al-Jolani grįžo į Siriją, kur įkūrė „al-Nusra Front“ – grupuotę, glaudžiai susijusią su „al-Qaeda“.
2016 m. al-Jolani pradėjo keisti savo grupuotės kryptį. Atsiskyręs nuo „al-Qaeda“, jis pervadino organizaciją į „Fatah al-Sham Front“, o 2017 m. subūrė įvairias sukilėlių grupes po nauju pavadinimu – „Hayat Tahrir al-Sham“ (HTS). Ši koalicija teigė, kad atstovauja Sirijos nacionaliniams interesams, o ne pasauliniam džihadui.
Idlibo regione, kuris tapo HTS tvirtove, grupuotė įsteigė ministerijas, policijos pajėgas, sveikatos ir viešąsias paslaugas. Buvo atnaujintos bažnyčios, o krikščionių kunigai galėjo laikyti mišias. Vis dėlto, kaip pabrėžė Prancūzijos žurnalistas ir tyrėjas Wassim Nasras, šios teisės turi ribas – varpai neskamba, o kryžiai nėra matomi viešai.
Prislopinta retorika ir viešieji ryšiai
HTS vadovaujamas al-Jolani stengiasi atkreipti tarptautinį dėmesį prisistatydamas kaip politikas. Dabar jis dažnai keičia savo džihadisto uniformą į kostiumą, o jo viešieji pasisakymai pabrėžia nuosaikumą. „20-metis ir 40-metis žmogus skiriasi – tai natūralu“, sakė jis CNN interviu, teisindamasis dėl savo pasikeitimo.
HTS kaip patyrę influenceriai naudoja socialinius tinklus. „Telegram“ kanale grupuotė reguliariai skelbia profesionaliai sukurtus vaizdo įrašus ir nuotraukas, kuriose demonstruoja „savo gerus ketinimus“. 2024 m. gruodžio pradžioje al-Jolani pirmą kartą pasirašė pareiškimą savo tikruoju vardu – Ahmed al-Charreh, bandydamas atsiriboti nuo karo vado įvaizdžio.
Al-Jolani pastangos kurti modernų politinį įvaizdį neturėtų užgožti jo ideologinių šaknų. Pasak geografo ir Vidurio Rytų specialisto Fabrice'o Balanche'o, „ideologiškai jis nepasikeitė.“ Al-Jolani supranta, kad „jei nori išlikti, negali kartoti „Islamo valstybės“ klaidų.“
Tai patvirtina ir faktas, kad HTS regione vis dar yra daugiau nei 100 Prancūzijos džihadistų. Pats al-Baghdadi, buvęs „Islamo valstybės“ lyderis, rado prieglobstį šiame regione“, – rašo Anužis.