Studijuoja europinius modelius. Ukraina sparčiai ruošiasi karo pabaigai ()
Ukraina nori kuo greičiau grįžti prie įprasto gyvenimo.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Demokratiniai rinkimai yra įprasta išsivysčiusios šalies gyvenimo dalis. Karo metu jie dažniausiai nevyksta, nes kaip? Paskutiniai rinkimai Ukrainoje vyko 2019 metais. Prasidėjęs karas sunaikino galimybes rengti įprastus rinkimus.
Kaip užtikrinti rinkimų skaidrumą tokiu metu? Kaip galima tam skirti resurų, kai jų labai reikia gynybos ir humanitarinėms reikmėms? Kaip įsitikinti, kad į rinkimus neįsikiš priešiškos jėgos? Ir kaip galima organizuoti masinius renginius (kad ir rinkimus), kai virš galvos skraido rusų dronai? Ukraina neturi galimybės rengti rinkimų. Juk didelė dalis Ukrainos gyventojų dabar gyvena Rusijos kontroliuojamose teritorijose.
Tačiau rinkimai yra būtini. „Politico“ rašo, kad Ukraina šiuo metu studijuoja Europos šalių modelius, kad galėtų surengti laisvus demokratinius rinkimus vos tik atsiras tokia galimybė. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ir Aukščiausioji Rada jau peržengė savo kadencijų ribas. Kyjivas patiria įvairių sąjungininkų spaudimą rengti rinkimus, o Kremlius balsavimo nebuvimą Ukrainoje naudoja propagandiniais tikslais, teigdamas, kad dabartinė valdžia yra neteisėta ir Ukraina nėra demokratinė valstybė.
|
Ukraina domisi elektroninio balsavimo galimybėmis, kad balsuoti galėtų ir tie, kurie dabar yra išsimėtę po pasaulį, ir tie, kurie yra Rusijos valdomose teritorijose, jei jų nepavyks išlaisvinti iki karo pabaigos. Jau vien tai, kad galvojama apie okupuotose teritorijose esančius ukrainiečius, rodo, kad Ukraina svarsto ir tokį karo pabaigos scenarijų, kuriame dalis teritorijos liks okupuota. Rinkimai bus rengiami tik pasibaigus karui.
Elektroninė rinkėjų registracija ir elektroninis balsavimas yra logiški sprendimai – ukrainiečių pabėgėliai yra išsimėtę visame pasaulyje, į okupuotas teritorijas rusai neįsileis rinkimų komisijų. Tačiau labai sunku užtikrinti saugumą ir skaidrumą. Taigi, Ukraina domisi įvairiomis išeitimis ir nori priimti reikiamus įstatymus kiek įmanoma greičiau, kad karui pasibaigus būtų galima organizuoti rinkimus.