„Rengia invaziją į šalį.“ JAV baiminasi, kad tai neišvengiama ()
Kurdų pareigūnai ragina Trumpą daryti spaudimą Ankarai, kad ši užkirstų kelią invazijai.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Aukšti JAV pareigūnai teigia, kad Turkija ir jos sąjungininkės sukarintos pajėgos telkia pajėgas prie sienos su Sirija. Ir panašu, kad R. T. Erdoganas ruošiasi plataus masto invazijai į teritoriją, kurią kontroliuoja JAV remiami Sirijos kurdai. Apie tai rašo WSJ.
Pastebima, kad prie šiaurinės sienos su Sirija yra sutelkti kovotojai ir uniformuoti turkų komandosai, taip pat daugybė artilerijos. Visa tai pastebima netoli Kobanio miesto, kur dauguma gyventojų yra kurdai. Vienas JAV pareigūnas sakė, kad Turkijos tarpvalstybinė operacija gali būti neišvengiama.
Pajėgų kaupimas, prasidėjęs po Bašaro al Assado režimo žlugimo gruodžio pradžioje, yra panašus į Turkijos kariuomenės veiksmus prieš 2019 m. invaziją į šiaurės rytų Siriją. „Mes sutelkiame dėmesį į tai ir reikalaujame santūrumo“, – sakė kitas JAV pareigūnas.
|
Sirijos kurdų civilinės administracijos pareigūnas Ilhamas Ahmedas sakė išrinktajam JAV prezidentui Donaldui Trumpui, kad Turkijos karinė operacija atrodo tikėtina, ragindamas jį spausti Turkijos prezidentą Recepą Tayyipą Erdoganą, kad šis nesiųstų karių per sieną.
Turkijos tikslas yra „sukurti de facto mūsų teritorijos kontrolę prieš jums pradedant eiti pareigas, verčiant jus bendrauti su jais kaip su mūsų teritorijos valdovais. Jei Turkija tęs savo invaziją, pasekmės bus katastrofiškos“, laiške Trumpui rašė Ahmedas.
Dėl Turkijos kilusios grėsmės Sirijos kurdų demokratinės pajėgos, kurios persekioja „Islamo valstybės“ likučius kartu su JAV kariais Sirijos šiaurės rytuose, atsidūrė pažeidžiamoje padėtyje likus kelioms savaitėms iki Bideno administracijos pasitraukimo iš pareigų. Valstybės sekretorius Antony Blinkenas praėjusią savaitę lankėsi Turkijoje, kad aptartų Sirijos ateitį su Erdoganu ir siektų garantijų, kad Ankara sumažins operacijas prieš kurdų kovotojus.
Tačiau JAV tarpininkautos derybos dėl paliaubų tarp Sirijos kurdų ir Turkijos remiamų sukilėlių Kobanyje nutrūko nepasiekus susitarimo, pranešė Sirijos demokratinių pajėgų atstovas. Dabar Sirijos kurdai stebi „žymų karinių pajėgų padidėjimą“ į rytus ir vakarus nuo Kobanio miesto.
Tęsinys kitame puslapyje:
„Kitoje sienos pusėje jau matome, kaip kaupiamos Turkijos pajėgos, o mūsų civiliai gyvena nuolatinėje baimėje dėl neišvengiamos mirties ir sunaikinimo“, – rašė Ahmedas Trumpui.
Nuvertus Sirijos diktatorių Assadą, šalies ateitis liko neaiški ir atsinaujino kova tarp Sirijos kurdų ir Turkijos remiamų sukilėlių grupuočių.
Assado žlugimas paskatino Turkijos operacijas prieš kurdus, kurias Ankara laiko uždraustos Kurdistano darbininkų partijos dalimi.
Ahmedas Trumpas perspėjo, kad Turkijos invazija išstumtų daugiau nei 200 000 civilių kurdų vien Kobanyje, taip pat daugelis krikščionių bendruomenių.
Per savo pirmąją kadenciją D. Trumpas iš dalies išvedė JAV karius iš šiaurės rytų Sirijos, atverdamas kelią plataus masto Turkijos invazijai, per kurią žuvo ir buvo perkelti šimtai tūkstančių sirų. Trumpo administracija galiausiai padėjo tarpininkauti nutraukti ugnį mainais į tai, kad kurdai perleido turkams pasienio teritorijas.
Nors D. Trumpas nepakeis prezidento Bideno iki sausio 20 d., Ahmedas paragino išrinktąjį prezidentą pasinaudoti savo „unikaliu požiūriu į diplomatiją“, kad įtikintų Erdoganą nutraukti bet kokią planuojamą operaciją. Ilhamas Ahmedas užsiminė apie ankstesnį susitikimą su D. Trumpu, primindamas, kad tuometinis prezidentas pažadėjo, kad „JAV kurdų neapleis“.
„Manome, kad turite galią užkirsti kelią šiai katastrofai. Prezidentas R. T. Erdoganas anksčiau jūsų klausėsi ir mes tikime, kad vėl paisys jūsų raginimo. Jūsų ryžtinga vadovybė gali sustabdyti šią invaziją ir išsaugoti tų, kurie buvo ištikimi sąjungininkai šioje šalyje, orumą ir saugumą“, – sakė Ahmedas.