„Tai perspėjimas JAV.“ Išgyvenęs ukrainietis įvertino „Abrams“ (Video) (1)
M1A1 SA „Abrams“ tankai Ukrainoje sulaukia prieštaringų atsiliepimų apie jų efektyvumą. Vieno iš šių tankų ukrainiečių vadas pasidalijo itin plačia nuomone apie juos. Jis perspėja ir kitus šių tankų naudotojus, pavyzdžiui, JAV ar Lenkiją.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Prieš kelias dienas rusai internete paskelbė įrašą, kuriame užfiksuotas dar vienas Ukrainos kariuomenės tankų M1A1 SA „Abrams“ praradimas. Tai yra tankai, kuriuos JAV perdavė Ukrainai 2023 m. rudenį po atitinkamų modifikacijų: iš jų pašalinti nusodrintojo urano šarvai.
Ukrainiečiai gavo 31 tanką M1A1 SA „Abrams“ ir kovose jie dalyvauja nuo vasario mėnesio. Deja, su gana įvairiais rezultatais. Remiantis pranešimais, daugiau nei pusę perduotų tankų buvo sunaikinti, sugadinti, palikti arba užgrobti rusų.
Tačiau naujas įrašas rodo, kad, priešingai nei daugelis mano, ukrainiečiai vis dar naudoja tankus „Abrams“.
Tačiau šio konkretaus M1 „Abrams“ tanko, tarnaujančio 47-ojoje mechanizuotoje brigadoje, vadas atskleidė papildomų detalių. Pokalbyje su amerikiečių analitikais Michaelu Koffmanu ir Robertu Lee jis išsakė nuomonę, kuri apibendrino „Abrams“ tankų tarnybą Ukrainoje su visais konstrukcijos pranašumais ir trūkumais.
Russian telegram channels posted videos of fiber optic cable FPV strikes on a Ukrainian Abrams tank in Kursk oblast last week. Aside from a concussion, the crew survived without injury and made it back to friendly lines. @KofmanMichael and I spoke to the commander of the tank… pic.twitter.com/piqapqvVMv
— Rob Lee (@RALee85) December 19, 2024
|
Tanko „Abrams“ vadas ukrainietis atskleidė, kad įraše matoma tik nedidelė visos atakos dalis. Iš viso turėjo būti nuo 4 iki 6 bepiločių orlaivių, gabenusių sprogmenis. Jie smogė, kai tankas buvo imobilizuotas, nes vienas iš dronų ruošėsi atsitrenkti į variklį. Nepaisant to, net per šią audrą nė vienas įgulos narys nenukentėjo.
„Ekipažas išgyveno, net ir be sužalojimų. „God bless America“ (Dieve, palaimink Ameriką). Matyt, jie nespėjo prasiskverbti nei į bokštelį, nei į korpusą, nors jie bandė ir turėjo daug laiko“.
Vadas pabrėžia, kad priežastis išgyventi tokią ataką buvo pagrindinės tanko „Abrams“ apsaugos su ukrainietiškomis modifikacijomis derinys. Pasak jo, vienas iš „Abrams“ dizaino privalumų yra labai tvirtų šarvų naudojimas. Šiuo atžvilgiu jis gerokai pranašesnis už rusiškus tankus. Pavyzdžiui, „Abrams“ tankuose už šovinių dėtuvės bokštelyje taip pat sumontuotos sprogimui atsparios plokštės. Jos padeda nukreipti sprogimo jėgą aukštyn ir toliau nuo ekipažo, jei sprogsta amunicija.
„Abrams“ yra puikus tankas. Dėl to, kad amunicija yra visiškai atskirta nuo ekipažo, jis turi galimybę išgyventi. Vertingiausias „Abrams“ pranašumas yra tas, kad su DAUG papildomų šarvų ir teisingu požiūriu jis išgelbės gyvybes net ir pačiomis atšiauriausiomis sąlygomis“, – sakė Ukrainos vadas.
Tačiau „Abrams“ yra veikiamas tikslių smūgių į jautriausius taškus, pvz., viršutinius bokštelio ir korpuso šarvus. Čia taip pat dažniausiai nutaikomi sprogmenis gabenantys dronai. Dėl to tankas tampa neveiksnus.
Štai kodėl ukrainiečiai imasi papildomų apsaugos priemonių, kurias turi po ranka: specialius tinklus ar reaktyviųjų šarvų kubelius. 47-osios brigados vadas tiesiai pareiškė, kad be tokių papildymų gyvi iš šios padėties nebūtų išėję.
Tęsinys kitame puslapyje:
„Mūsų tankas turėjo unikalų „narvelį“ (tiksliau „tinklelį“) ir daug daugiau ERA (reaktyvių šarvų kubelių) nei vidutinis „Abrams“. Mes, kaip ekipažas, sukūrėme ERA sistemą visiškai patys, remdamiesi ankstesnių smūgių į visus kitus „Abrams“ tankus analize ir savo žiniomis apie pažeidžiamumą, todėl vis dar gyvuojame po tiek daug vienu metu įvykusių smūgių. Be papildomo ERA ir tinklo bokštelio viršuje, mes būtume nušluoti ir mes tikrai būtume negyvi“, – sakė vadas.
Ukrainos vadas savo pareiškimuose iš tikrųjų tiksliausiai įvertino „Abrams“, taip pat paaiškino jo efektyvumo Ukrainoje niuansus. Kalbama ne apie paties tanko dizainą, o tai, kad jis naudojamas mūšio lauke, nei numatė jo dizaineriai.
Tokie tankai kaip „Abrams“, „Leopard“ ir „Challenger“ turi silpnų vietų, kurias lemia pačios konstrukcijos prielaidos.
Tačiau nedidelių FPV bepiločių orlaivių prisotintas mūšio laukas Ukrainoje yra unikalus, todėl abi pusės stengiasi efektyviai jam pritaikyti savo tankus, panaudodamos tai, ką turi po ranka, pavyzdžiui, papildomus reaktyvius šarvų kubelius. Tačiau reikia atsiminti, kad net ir esant tokiai atakai ir imobilizacijai, tankas „Abrams“ išsaugo ekipažo gyvybes, o tai yra svarbiausias jų naudojimo aspektas.
Užpulto „Abrams“ vadas atkreipė dėmesį ir į tai, kad jei amerikiečiai būtų aprūpinę tankus pilnu reaktyvinių šarvų M-19 ARAT komplektu, jie nuo pat pradžių būtų turėję daugiau galimybių išgyventi mūšio lauke. Nepaisant to, Ukrainos vadas perspėja, kad amerikiečiai turėtų rimtai atsižvelgti į išvadas, padarytas iš jų tanko pasirodymo Ukrainoje.
„Amerikiečių tankistai turėtų veikti greitai. Jų tankai yra per silpni ir pažeidžiami, atsižvelgiant į dabartines grėsmes mūšio lauke. Atsižvelgiant į mūsų patirtį, tankai turi būti skubiai apsaugoti, kad artimiausiu metu būtų išvengta nuostolių per galimus konfliktus“, – reziumuoja Ukrainos tanko vadas.
Sunku spręsti, ar Rusijos kova su NATO šalimis atrodytų taip pat, kaip karas Ukrainoje. Tačiau iš tikrųjų Vakarų šalys turėtų atkreipti dėmesį į tiksliojo karo priemonių keliamą grėsmę tankams, pvz., bepiločių orlaivių pavidalu, kurie gali atakuoti pažeidžiamiausias jų vietas.
Toks veiksmingas sprendimas gali būti aktyvios „hard-kill“ apsaugos sistemos, skirtos sunaikinti skraidantį kovos objektą prieš jam atsitrenkiant į transporto priemonę. Šiuo metu tokios sistemos pirmiausia naudojamos apsisaugoti nuo, pavyzdžiui, raketų ar granatų. Tačiau tikslinga juos sukurti siekiant efektyviai ir pigiai sunaikinti mažus dronus.