Lenkai nebejuokauja. Ateina žvėris. „Pasieks Maskvą“ (Foto) ()
Dėl plataus masto Rusijos agresijos prieš Ukrainą NATO šalys ginklams įsigyti ar gaminti skyrė daug daugiau lėšų nei anksčiau.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Panašių planų turi ir Lenkijos kariuomenė, kuri paspartino pirmosios balistinės raketos, skirtos Lenkijos piliečių saugumui užtikrinti, kūrimo darbus.
Lenkija intensyviai dirba kurdama pirmąją balistinę raketą su galinga kovine galvute. Kol kas sistema turi darbinį „Trijų pakopų raketų sistemos, skirtos mokslinių tyrimų naudingiesiems kroviniams paleisti“, pavadinimą, tačiau kai bus parengta, ji gaus prasmingesnį pavadinimą, atspindintį dideles lenkų karines ambicijas.
Trwają prace nad Trójstopniowym Systemem Rakietowym do Wynoszenia Ładunków Badawczych. Prace prowadzi konsorcjum, któremu przewodniczy #WZL1. Obecnie planowane są kolejne testy rakiety, a zakończenie projektu przewidywane jest na koniec przyszłego roku. #pgz @MAPGOVPL @NCBR_pl pic.twitter.com/5IzsDkeHQs
— Polska Grupa Zbrojeniowa🇵🇱 (@PGZ_pl) October 10, 2022
|
Balistinės raketos darbus iš dalies finansuoja Europos regioninės plėtros fondas. Tai nėra Lenkijos kariuomenės prioritetas, tačiau tikimasi, kad atlikus darbus bus sukurta raketa, kuri galės gabenti iki 40 kilogramų sveriančius krovinius į daugiau nei 100 kilometrų aukštį.
Iš pradžių „Trijų pakopų raketų sistema“ bus kariuomenės tyrimų ir plėtros modelis, dėl kurio Lenkijos inžinieriai ateityje galės sukurti daug galingesnes raketas. Potencialas yra didžiulis, o lūkesčiai, susiję su šiuo projektu, yra vienodai dideli.
Historyczny sukces inżynierów z Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa 🎉Rakieta ILR-33 BURSZTYN 2K sięgnęła kosmosu 🚀 Szczegółowe informacje o misji Norwegia ‘24 przekażemy 5 lipca o 13:00. Obowiązuje rejestracja mediów: https://t.co/FT2rBS5QRe pic.twitter.com/q41ZjFyrAL
— Łukasiewicz - ILOT (@AviationPoland) July 4, 2024
Sistema skirta pakartotinai naudoti. Kietojo kuro variklis, įskaitant tūtą, yra 1,79 metro ilgio, sveria apie 48 kilogramus be degalų ir apie 148 kilogramus su degalais. Variklis pasiekia maksimalią 39 500 niutonų trauką.
Negalima nepaminėti, kad Lenkija jau sulaukė pirmųjų kosminių raketų kūrimo sėkmių. Šių metų liepos 3 d. iš Norvegijos kosminio centro kosmodromo pakilo ir kosmosą pasiekė suborbitinė raketa ILR-33 BURSZTYN 2K. Raketa judėjo beveik 1,4 km/s greičiu. Šis projektas skirtas kosmoso pramonės ir mokslinių tyrimų technologijoms išbandyti.
Svarbiausia, kad nors raketa kuriama civiliniams tikslams, sistemą galima greitai paversti karine.
Taigi, kalbame apie galingas raketas. Čia verta paminėti, kad, pavyzdžiui, iš HIMARS paleistos 227 mm GMLRS raketos nuotolis yra maždaug 84 km, o sprogstamoji galvutė sveria 93 kg. Lenkų išradimo atveju būtų daug daugiau galimybių pataikyti į agresorių – pirmiausiai pasiekti Maskvą.