Vis mažiau ukrainiečių pasiryžę kęsti karą „tiek, kiek reikės “ (1)
Tikrai yra nerimą kelianti tendencija.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
2024 m. gruodį tokiai nuomonei pritarė 57 proc. respondentų, o vasarį – 73 proc.
Ukrainoje mažėja dalis tų piliečių, kurie pasiruošę kęsti karo naštą „kiek reikės“. Tai liudija Kyjivo tarptautinio sociologijos instituto (KIIS) apklausos, atliktos 2024 metų gruodžio 2–17 dienomis, rezultatai.
Visų pirma apklausos dalyvių buvo klausiama, kiek dar jie nori ištverti karą.
Tyrimo rezultatai rodo, kad šiek tiek sumažėjo dalis tų, kurie yra pasirengę ištverti karą „kiek jis truks“. Gruodį tokiai nuomonei pritarė 57 proc. Nors 2024 metų spalį tam buvo pasiruošę 63 proc., o pernai vasarį – 73 proc.
|
Tuo pačiu metu 3% yra pasirengę ištverti karą vienerius metus, o 3% - šešis mėnesius. Tačiau 18% yra pasirengę ištverti karą kelis mėnesius. Dar 18% buvo neapsisprendę.
Sociologai pastebi, kad kalbančiųjų apie trumpesnį kelių ar šešių mėnesių laikotarpį dalis gruodį kito nežymiai, palyginti su panašia apklausa spalį. Tačiau tų, kuriems „sunku pasakyti“, kiek jie nori ištverti, padaugėjo nuo 12% iki 18%.
Tyrėjai mano, kad nuo spalio iki gruodžio mėn. ukrainiečių saugumo riba nesumažėjo, o padidėjo netikrumas (tai atspindi didelį neapibrėžtumą tiek dėl išorinių veiksnių, kaip JAV rinkimai, tiek dėl vidinių aplinkybių).
Kaip pažymėjo KIIS vykdomasis direktorius Antonas Grušeckis, tų, kurie pasiruošę ištverti karinius sunkumus tiek, kiek reikia, dalies mažėjimas tikrai yra nerimą kelianti tendencija, reikalaujanti valdžios ir visuomenės dėmesio.
„Be to, matome, kad noras ištverti neapsiriboja socialinėmis ir ekonominėmis sąlygomis, o iš tikrųjų kiti veiksniai yra reikšmingesni ir lemia gyventojų saugumo ribą“, – sakė A. Grušeckis.
Kartu jis įsitikinęs, kad 2024 m. gruodžio mėn. ukrainiečiai demonstruoja didelį atsparumą ir gana stiprią valią tęsti kovą, jei atsižvelgsime į neigiamas (o kartais beveik apokaliptines) „prognozes“, kurios buvo teikiamos Ukrainai ir ukrainiečiams per 2024 m.
Apklausti 985 respondentai. Apklausa buvo atlikta su pilnamečiais (18 metų ir vyresniais) Ukrainos piliečiais, kurie tyrimo metu gyveno Ukrainos vyriausybės kontroliuojamoje šalies teritorijoje.
Į imtį nebuvo įtraukti Ukrainos valdžios laikinai nekontroliuojamų teritorijų gyventojai (tuo pačiu metu dalis respondentų yra šalies viduje persikėlę asmenys, atvykę iš okupuotų teritorijų), o apklausa nebuvo atlikta su piliečiais, išvykusiais iš šalies po vasario 24 d. 2022 m.