JAV įsiveržė į Panamą. „Didžiausia ataka nuo II-ojo pasaulinio karo.“ Kas vyksta (Foto, Video)  ()

Per invaziją į Panamą 1989 m. JAV pirmą kartą panaudojo slaptą orlaivį F-117 „Nighthawk“ ir įvykdė didžiausią ataką nuo Antrojo pasaulinio karo.


F-117 Nighthawk
F-117 Nighthawk
© Staff Sgt. Aaron Allmon II | https://lt.wikipedia.org/wiki/Vaizdas:F-117_Nighthawk_Front.jpg

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Atsižvelgiant į tai, kad išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas iškėlė klausimą dėl Panamos kanalo kontrolės JAV ir neatmeta tam panaudoti karinę jėgą, visai tikslinga prisiminti, kaip beveik lygiai prieš 35 metus JAVkariuomenė jau įsiveržė į Panamą.

O naujojo JAV prezidento pareiškimų galbūt neverta atmesti vien dėl to, kad jie neįsivaizduojami. Ir tai galioja ne tik Panamai, bet ir Grenlandijai, į kurią Trumpas taip pat metė akį, ir net Kanadai. JAV jau XX amžiuje ruošėsi invazijai į Kanadą, o žodžiai apie 51 valstiją gali būti ne juokai.

Dar prieš 1989-ųjų invaziją nuo devintojo dešimtmečio vidurio tarp JAV ir Panamos tvyrojo įtampa. Iš pradžių tai buvo siejama su prekyba narkotikais valstybiniu lygmeniu, kurią vykdė vietinis diktatorius Manuelis Noriega (nors oficialiai prezidentu nebuvo, bet šalį valdė nuo 1983 m.), o vėliau – su Panamos dreifavimu į sovietinį bloką, už kurį šaliai pamažu buvo taikomos vis griežtesnės sankcijos.

[EU+Kuponas] Naujiena iš „Xiaomi“ ekosistemos! 1080P, Android TV 11, Netflix ir kt. už fantastišką kainą (Video, „Wanbo T2 Ultra“)
4589 1

Rekordiškai žema kaina

Specialus kuponas

Iš Lenkijos greitas ir saugus pristatymas

Sutvarkyti visi mokesčiai

„Xiaomi“ ekosistemos produktas

Puikių savybių

Išsamiau

Būtent grėsmė netekti Panamos kanalo tapo pagrindine aktyvių veiksmų priežastimi. Nes JAV tai kertinis strateginis koridorius – nuo 1903 metų visa kanalo teritorija buvo perduota JAV.

Tačiau atgalinis skaičiavimas iki JAV invazijos į Panamą prasidėjo 1989 m. gegužę, kai buvo anuliuota Guillermo Endaro opozicinės partijos pergalė parlamento rinkimuose. Spalį buvo nesėkmingas bandymas nuversti Noriega režimą, po kurio gruodžio 15 d. Panamos parlamentas priėmė rezoliuciją dėl karo padėties su JAV, o kitą dieną Panamos kariškiai patikros punkte nužudė JAV Karinio jūrų laivyno karį. Gruodžio 16 dieną tuometinis JAV prezidentas George'as Bushas vyresnysis įsakė atakuoti Panamą.

 

Operacija „Just Cause“ prasidėjo po keturių dienų, gruodžio 20 d. Tai yra, JAV kariuomenė tiesiog laukė „žaliosios šviesos“ iš Baltųjų rūmų. Nes iš tikrųjų operacijoje dalyvaujančių dalinių praktinis mokymas tęsėsi nuo birželio mėn., o šis karas turėjo tapti pirmuoju naujos kartos karu, pasižyminčiu itin dideliu mobilumu ir įvestu karo veiksmų tempu, taip pat oro erdvės pranašumu.

 

Iš viso invazijoje dalyvavo apie 27 700 karių. Pati operacija buvo įvykdytas didžiausias oro desanto šturmas nuo Antrojo pasaulinio karo ir vienu metu danguje skrido iki 180 lėktuvų ir iki 170 sraigtasparnių, tam reikėjo itin didelio koordinavimo.

Be to, būtent invazijos į Panamą metu JAV pirmą kartą panaudojo atakos sraigtasparnius AH-64 „Apache“, slaptus lėktuvus F-117 ir net HMMWV transporto priemones, taip pat naktinio matymo akinius ANV1S-6S.

 

Tuo metu Panamos pajėgas sudarė apie 12 000 karių, praktiškai be sunkiosios ginkluotės. Nes visa Panamos kariuomenė turėjo 30 šarvuotų transporterių ir apie 50 pabūklų bei minosvaidžių. O prie gyvosios jėgos formaliai galima pridėti iki 9 000 „miliciininkų“ ir 11 000 policininkų.

Invazijos operacija prasidėjo 1989 m. gruodžio 20 d. 01:00 vietos laiku, kai buvo paralyžiuotas radijo ryšys ir pradėti oro antskrydžiai į strateginius šalies taikinius, taip pat specialiųjų pajėgų operacijos, tokios kaip asmeninio Manuelio Noriega lėktuvo sunaikinimas.

 

Tęsinys kitame puslapyje:

Pasidalinkite su draugais
(24)
(10)
(14)

Komentarai ()